20 Ocak 2021 Çarşamba

CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI BİYOKÜTLE SANTRALİNİN FAYDALARINI ANLATTI

CHP'li Belediye Başkanı Biyokütle Santralinin faydalarını anlattı

CHP'li Belediye Başkanı Ömer Yıldız, Biyokütle Santralinin faydalarını anlattı "Kaderimizi değiştirdi" dedi. Afyonkarahisar Sultandağı İlçesi Dereçine Beldesinde bulunan biyokütle santralinin yararlarını CHP'li belediye başkanı anlattı.

27 Temmuz 2020 Pazartesi 14:32 GÜNCEL
Afyonkarahisar Sultandağı İlçesi Dereçine Beldesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Yıldız, Çay'da kurulan biyoktüle santralinin beldelerine önemli katkıları olduğunu ifade ederek, "Tarımsal atıklarımızı değerlendirdik, santral için kooperatif bile kurduk" dedi.


Biyokütle santralin, tarıma ve yöreye katkılarını anlatan Afyonkarahisar Sultandağı İlçesi Dereçine Beldesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Ömer Yıldız, Afyon'un Çay İlçesi'ne kurulan Oltan Köleoğlu Enerji Santrali sonrası, beldelerinde tarımın ve meyveciliğin geliştiğine dikkat çekti. CHP'li Başkan, "Santral sayesinde ağaçları gençleştiriyoruz. Bunun için kooperatif kurduk" dedi.

Samsun'un Çarşamba İlçesi'ne kurulumu devam eden Biyokütle Santrali'nin kurucusu olan Oltan Köleoğlu Enerji'nin Afyonkarahisar Çay İlçesi'nde iki yıldır faaliyet gösteren biyokütle santrali, Sultandağı İlçesi'ne bağlı 50 yıldır meyvecilikle uğraşan Dereçine Beldesi'nde 'meyvecilik verimlerini artırdı, yetiştiricinin ürün değişikliklerine de katkı verdi. Dereçine Beldesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Ömer Yıldız, Çay İlçesi’ne kurulan santralle irtibata geçerek, tarımsal atıklarını değerlendirmek istediğini ifade edince, ilçenin kaderi ve meyvecilikten beklentisi adeta değişti.

KURUMUŞ AĞAÇ ÇEVRE KİRLİLİĞİNE YOL AÇMIYOR
Başkan Yıldız, "Biyokütle enerji santrali yöneticileriyle görüştüm. Çevreye zarar vermediğini de zaten izliyordum. Bizim bölgemiz, coğrafyamız, meyvecilik için çok önemli bir bölge. Ancak çürümüş ağaçların kökleri dalları, ağaç ıslahı konusunda oluşan atıklar beldemizin önemli bir sıkıntısıydı. Çünkü yaşlanan ağaç köklerini kullanacağımız bir alan yoktu. Çevre kirliliğine yol açıyordu. Yol kenarlarında budamalarda çirkin görüntüler oluşturuyor, boş alanlarda çürüyordu. Ekonomiye de katkısı yoktu. Tarımsal atıklarımızı toplayan biyokütle enerji bizim için bir şans oldu, fırsat oldu" dedi.KOOPERATİFİMİZ SANTRAL İÇİN KURULDU, BÜYÜTECEĞİZ
CHP'li Başkan Ömer Yıldız şöyle devam etti: "Vatandaşlarımızın ve belediye meclisimizin aldığı kararla, biyokütle enerjinin tarımsal atıkları satın almasını değerlendirmeye karar verdik ve bir kooperatif kurduk. Çürüyen ağaçların tekrar çiftçiye ekonomik olarak dönüşümünü ise yeni fidanlar vererek ve meyve tür değişimlerini sağlayarak kooperatif üzerinden ücretsiz yapıyoruz. Üreticiler bahçelerini dönüştüremediği için üretime katkıda bulunamıyor. Amacımız ülkeye katkı sağlamak. Biz de o ürünleri biyokütle enerjiye yakıt olarak veriyoruz ve kazanılan gelirle, yeni fidanlar alıp meyveciliği geliştiriyoruz Tarımda yenilenmeyi meyvecilikte gençleştirmeyi gerçekleştiriyoruz."

ATIKLARI SANTRALE VERMEK BÖLGE İÇİN BİR MODEL OLDU
Ürettikleri meyvenin neredeyse tamamına yakın kısmının ihraç edildiğini ülkenin dış ticaret açığına katkı verdiklerini kaydeden CHP'li Başkan Ömer Yıldız, "Biyokütle santrali kısa sürede tür değişimimize katkı verdi. Tüketicilerden gelen talepler doğrultusunda bodur ve yarı bodur meyve ağaçlarını çoğalttık. Bizim bütçe olarak belediyenin bunun altında kalkması mümkün değildi. Vatandaşın derdini de biliyoruz. Ben de meyveciyim. Çareyi böyle bulduk. Bu bir model oldu. Biyokütle santrale umarım tüm beldeler, ilçeler tarımsal atıklarını götürür ve bölgenin gelişimi ve kaderini değiştirir. Bu değişim ülke ekonomimiz ve bölge için de çok önemli" dedi.


ÇOK ŞANSLIYIZ, SANTRAL KADERİMİZİ DEĞİŞTİRDİ
"Atatürk'ün vatanını en çok seven en çok çalışandır sözü de bizim ışığımızdır" diyen Dereçine Beldesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Ömer Yıldız, şunları söyledi: Ama çalışmak ve üretmek zorundayız. Ürünlerimiz değerli ve şanslı coğrafyada, ender meyve yetişen bir havzadayız. Biyokütle enerji ile hastalıklı ağaçların yakılması ve enerjiye dönüşmesi, bu ağaçların yok edilmesi, zirai açıdan da bölgemize çevrecilik katkısı nedeniyle çok önemli. Kooperatifimizi ilerleyen yıllarda daha da büyüteceğiz. Biyoktülenin buraya kurulması bu anlamda çok iyi oldu. Biz de bu fırsatı 'lehimize çevirerek, ilçemizi meyvecilikte daha da iddialı hale getireceğiz."

Yıldız: Beldemizde meyvecilik büyüdü
Afyonkarahisar Sultandağı İlçesi Dereçine Beldesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Yıldız, "Biyokütle santral kuruldu ve beldemizin meyvecilik olayına çok katkısı oldu. Kooperatif kurduk, meyvecilikte yenilendik, meyve türünü zenginleştirdik. Ağaç hastalıklarını da önüne geçildi. çok değerli bir yatırım oldu" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

serkan

27 Temmuz 2020 Pazartesi 14:42

Kafaya bak.hangi santralden hayır gelmiş ki, bundan gelecek ? Çocuk mu kandırıyorsunuzNe menfaatiniz var ? Bu kadar savunur oldunuz.Yazık değil mi o güzelim ovaya,Başka yer mi yok ?

samsun

27 Temmuz 2020 Pazartesi 14:39

sayın vekilim ,madem bu yatırım çok değerli,Faydalı olduğunu düşünüyorsunuz ,alın Samsun dan tepe tepe kullanın Afyonkarahisar'a şimdiden hayırlı olsun..

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Sampa Otomotiv'de sendikaya üye olan 60 işçi pandemi sürecinde işten çıkartıldı

Sampa Otomotiv'de sendikaya üye olan 60 işçi pandemi sürecinde işten çıkartıldı