22 Ekim 2021 Cuma

CITY MALL AVM RUHSAT ALMAK İÇİN SAMSUN BÜYÜKŞEHİR İLE PROTOKOL YAPMIŞ

Cıty Mall AVM ruhsat almak için Samsun Büyükşehir ile protokol yapmış

Samsun Mimarlar Odası, Cıty Mall AVM'nin yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi olabilmek için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı protokolün evraklarını yayınladı.

10 Ocak 2020 Cuma 03:18 GÜNCEL

Samsun Mimarlar Odası, Cıty Mall AVM'nin, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol yaptığını açıkladı.


Cıty Mall AVM'nin yapı kullanım izni olmadığını bu izin olmadan alış veriş merkezinin açılışının yapılamayacağını açıklayan Samsun Mimarlar Odası, Cıty Mall AVM'nin sahibinin yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi almak için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol yaptığını duyurdu.

Cıty Mall AVM'nin yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi alabilmek için Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı protokolün şartlarını madde madde açıklayan Samsun Mimarlar Odası, bu protokolün yasalara aykırı olduğu ve suç teşkil ettiğine dikkati çekti. 

Söz konusu protokole göre, Cıty Mall AVM'nin yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi karşılığında Samsun Büyükşehir Belediyesine alış veriş merkezinde 100 hisseden yüzde 6 hisseye sahip olma ve tüm gelirlerden pay alma gibi haklar verildiğinin belirtildiği açıklamada şunlar dile getirildi.

"Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ile Abdulvahap Çelik arasında CİTYMAL AVM’deki %2 taks fazlalığını mevzuata uygun hale getirebilmek amacıyla bir “Protokol” imzalanmış ve bu “Protokol” evvelki gün  Meclis Gündemine alınmış ve komisyona havale edilmiş olup, yarın 10.01.2020 tarihinde Belediye Meclisinde görüşüşecektir. Protokol'e göre; AVM’deki %20 taks fazlalığı , “ 9 parselden 318 m2 ye denk gelecek arsanın mülkiyeti SBB’ye 25 gün içinde devredilecek, SBB AVM de kira gelirlerinin (kaçak (-1) kat dahil) paylaşımına esas olan toplam 100 hisseden SBB %6 hisseye sahip olacaktır.Vahap Çelik ayrıca 5.000 m2 inşaat alanına sahip bir arsanın  mülkiyetini SBB ne 25 gün içerisinde devredecektir. Sonuç olarak; Samsun şehrinin en önemli ilçesinde mevzuata aykırı olarak yapımına göz yumulan, ilçenin merkezinde önemli bir lokasyon da yer alması sebebiyle tüm yaşayanları etkileyecek ve ilçenin dinamikleri ile oynayan, ilçe’yi kaosa ve keşmekeşe sürükleyecek olan AVM’nin geçirdiği hukuki süreçte dikkate alındığında legal hale getirilmek amacıyla son olarak Samsun Büyük Şehir Belediyesiyle yapılan protokol bardağı taşıran son damla olmuştur. Bu Protokol yasalara açıkça aykırıdır. Suç teşkil eder. Bu protokole onay veren Meclis Üyelerinin tamamı bu suça ortak olur. İçişleri Bakanlığını ve Samsun Cumhuriyet Başsavcılığını görev davet ediyoruz."
YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Cıty Mall AVM'nin açılışı gerçekleştirildi

Samsun'da Cıty Mall AVM'nin açılışı gerçekleştirildi