27 Haziran 2019 Perşembe

CUMHURBAŞKANI ADAYLARINA MATEMATİK SORUSU! SORUYU ÇÖZENE OYUNU VERECEK

Cumhurbaşkanı adaylarına matematik sorusu! Soruyu çözene oyunu verecek

Samsun'da tanınan matematikçi Aydın Cerit, hazırladığı matematik sorusuna doğru yanıt veren Cumhurbaşkanı adayına 24 Haziran seçimlerinde oyunu vereceğini açıkladı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 17:48 GÜNCEL

Samsun'da medyatik matematikçi Aydın Cerit, 24 Haziran seçimleri nedeni ile Cumhurbaşkanı adaylarına cevaplamaları için bir matematik sorusu hazırladı.


Samsun'da yaşayan matematikçi Aydın Cerit, daha öncede hazırladığı farklı sorularla gündeme gelmişti. Hazırladığı çeşitli matematik soruları için evini, dükkanını ve emekli maaşını ödül olarak koyan Aydın Cerit'e bu zamana kadar sadece bir tek kişi doğru yanıt verdi. 

Emekli matematik öğretmeni Aydın Cerit, şu sıralar sağlık sorunları yaşasada çok sevdiği matematikten asla vazgeçmeyeceğini  söyleyerek, bu seferde 24 Haziran seçimleri için Cumhurbaşkanı adaylarına bir soru hazırladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı adaylarının cevaplaması için asal sayılardan oluşan bir matematik sorusu hazırlayan Aydın Cerit yaptığı açıklamada, "Hazırlamış olduğum bu matematik sorusuna 20 Haziran tarihine kadar doğru yanıt veren Cumhurbaşkanı adayı kim olursa, oyumu 24 Haziran seçiminde ona vereceğim. Cumhurbaşkanı adayları için hazırlamış olduğum matematik sorusu ise şu şekilde. Bilindiği gibi asal sayılar sınırsız sayıda olup küçükten büyüğe doğur sıralanabilirler, örneğin 1'inci asal 2, 2'inci asal 3, 3'üncü asal 5, 4'üncü asal 7, 5'inci asal 11 gibi. Soruma gelince; 664999'uncu, 650000'inci, 650001'ci, 650002'inci, 650003'cü ve 650004'üncü asalları bulabilir misiniz."
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunspor'da eski kulüp yöneticileri için savcılığa flaş suç duyurusu

Samsunspor'da eski kulüp yöneticileri için savcılığa flaş suç duyurusu