24 Kasım 2020 Salı

ELAZIĞ DEPREMİ SAMSUN'DA NEDEN HİSSEDİLDİ! İŞTE SEBEBİ

Elazığ depremi Samsun'da neden hissedildi! İşte sebebi

Elazığ'da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem Samsun'da neden hissedildi. Samsun'da deprem riski var mı. Samsun kaçıncı derece deprem bölgesi.

25 Ocak 2020 Cumartesi 20:29 GÜNCEL

Samsun dün gece Elazığ'da yaşanan 6.8 büyüklüğünde ki deprem ile sarsılırken, Elazığ'da meydana gelen depremin Samsun'u nasıl etkilediği de merak konusu oldu.


Bilindiği üzere Samsun, Kuzey Anadolu Fay(KAF) hattı bölgesinde ve 2-3. deprem bölgesi kuşağında. Samsun'un bazı ilçeleri ise Kuzey Anadolu Fay 
hattı nedeniyle birinci derecede deprem bölgesi içerisinde yer alıyor. İTÜ öğretim görevlisi Prof.Dr. Okan Tüysüz'de NTV'de katıldığı canlı yayında 
Elazığ depreminin neden bir çok şehirde hissedildiği ile ilgili bilgiler verdi. 

Merkez üssü Elazığ-Sivrice olan 6.8 büyüklüğündeki depremin Doğu Anadolu Fayı'nın kırılması ile oluştuğunu anlatan Prof.Dr. Okan Tüysüz, canlı yayında depremin yaşandığı Doğu Anadolu Fayının, Kuzey Anadolu Fay hattı ile kesiştiği noktaya işaret etti.

Elazığ-Sivrice'de yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem Doğu Anadolu Fay Hattının (DAF) kırılması nedeniyle olurken, depremin yaşandığı fay hattının Samsun'un da üzerinde yer aldığı Kuzey Anadolu Fay Hattı(KAF) ile kesişmesi dikkati çekti. İTÜ Öğretim görevlisi Okan Tüysüz, NTV'de yaptığı açıklamada ise, depremin yaşandığı Doğu Anadolu Fay Hattı ve Kuzey Anadolu Fay Hattına işaret ederek, "Kırılan fay burası ise bu taraf Kuzey doğu'ya doğru bu tarafta güney batıya doğru hareket etti. Bu blokun bu tarafa doğru hareket etmesi (Kuzey Anadolu Fay Hattına dikkati çekiyor) bu taraftaki fayları etkileyecektir. Fayın her iki ucunda da fay nereye kadar kırılmışsa bir stres artışı söz konusu. Ama bu hemen deprem olacak anlamına gelmiyor. Bir stres artışı var ama bu zamana yayılabilir. Burada hemen bir tetikleme olacak anlamında değil. Ama mutlaka tedbirli olmak gerekir" dedi.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun ve ilçelerde deprem durumunda acil toplanma yeri ve adresleri nereler

Samsun ve ilçelerde deprem durumunda acil toplanma yeri ve adresleri nereler