17 Aralık 2018 Pazartesi

ERDOĞAN TOK MÜJDELEDİ: CAMİ KÜLLİYE RAMAZAN AYINDA İBADETE AÇILACAK

Erdoğan Tok müjdeledi: Cami Külliye Ramazan ayında ibadete açılacak

Samsun'un İlkadım İlçe Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok, İlkadım ilçesi Baruthane mahallesi Ihlamur bulvarı üzerinde 6,5 dönümlük alana inşa edilen 5 bin cemaat kapasiteli Karadeniz’in en büyüğü olacak külliyenin Ramazan ayında ibadete açılacağını müjdeledi.

14 Şubat 2018 Çarşamba 19:52 GÜNCEL

Samsun'un İlkadım ilçesinde yapımı devam eden Türkiye’ye mimarisi ile örnek gösterilen 2 bölüm halinde inşa edilerek önemli bir ibadet merkezi hüviyeti kazanacak olan külliyenin camii kısmının ramazan ayına yetiştirilmesi için hummalı bir çalışma yapılıyor.


Samsun'un İlkadım ilçesi Baruthane mahallesi Ihlamur bulvarı üzerinde 6,5 dönümlük alana inşa edilen 5 bin cemaat kapasiteli Karadeniz’in en büyüğü olacak külliyenin cami kısmının çatısı büyük bir titiz bir işçilikle tamamlanıyor.

ANKARA VE İSTANBULDAN SONRA SAMSUN

Kadim medeniyetin mimari çizgisi ile insanlığın ihyası ve inşası için kimlikli bir eser olarak hayata geçirilen cami ve külliye tamamlandığında, Ankara Hacıbayram Veli, İstanbul Sultanahmet ve Eyüp Sultan gibi önemli bir merkez olacak.

ÜÇ BÜYÜK TÜRK MİMARİSİ BU ESERDE

Osmanlı mimarisinden esinlenerek melez bir tasarımın uygulandığı cami içinde, sütunlar Selçuklu mimarisini, kubbede Babür Türk mimarisini, tavanda ise Osmanlı mimarisi ile çıtakarî sanatı uygulanmakta. Büyük oranda tamamlanan caminin çatısı ise, çam ağacından elde edilen kalaslarla kaplanmakta. Nakışlı geleneksel mimari ile bezenecek olan kubbeyi çepeçevre saracak olan camlar vitray, iç kısımda havuzu, kenarlarında sedir oturma yeri, avluda ise şadırvan olacak. HAYAT KAYNAKLARINI YANSITACAK İNANÇ MERKEZİ

Konumu itibariyle deniz ve şehir manzarası ile dikkat çeken külliye ve camide mimarisi ve dizaynı ile deniz, orman ve su gibi hayat kaynaklarını yansıtacak. İbadet merkezinin ötesinde ruh dünyasına değer katacak olan cami ve külliye, şehrin önemli ibadet ve inanç merkezi olacak. 5 bin cemaat kapasiteli, 200 araçlık otoparkı ve 2 bin kişilik de çok amaçlı salona sahip olacak. Eğitim, ibadet, dinlenme ve sosyal mekânları ile dikkat çeken bu yapı tamamlandığında şehir için önemli bir ibadet merkezi olacak.MEDENİYETİN İNŞASI İNSANIN İHYASI

Gün geçtikçe detayları ortaya çıkan caminin sadece Samsun için değil, şehir dışından gelecek yerli ve yabancı ziyaretçilerin görmek isteyeceği inanç ve ibadet merkezi olacağını kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Cami ve külliyenin medeniyetin inşası ve ihyası için önemli bir merkez olacağını kaydetti.  Çizgisi ile mimari anlamda büyük bir medeniyeti inşa ederken insanlığı da ihya eden bir eseri meydana getirdiklerini ifade eden Başkanı Tok, “ Ecdadımız tarih boyunca yaptığı eserlerle inşa çalışmaları yaparken aynı zamanda insanlığın ihyası için çalışmış, bugün bile ayakta duran güzel eserlere imza atmıştır.  Şehirleri bu tür eserlerle imar ederken insanlığa önemli hizmetlerde bulunmuştur. Günümüzde de medeniyetimizin yeniden ihyası için önce bu medeniyeti oluşturan insan ruhunu yakalamamız gerekmektedir.  Bu manada bizler camii ve külliyemizi inşa ederken bu ruhla hareket ediyoruz.” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak'tan ÖSO çıkışı!

Samsun Valisi Osman Kaymak'tan ÖSO çıkışı!