29 Kasım 2021 Pazartesi

ESM SAMSUN ŞUBE'DEN KÖTÜ HABER! ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMLARI DEVAM EDECEK

ESM Samsun Şube'den kötü haber! Elektrik ve doğalgaz zamları devam edecek

Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Mustafa Niyazi Bulut, enerji zamları karşısında halkın dayanacak gücü kalmadığını açıkladı, "Ama patronların keyfi yerinde" dedi.

05 Kasım 2021 Cuma 15:39 GÜNCEL

Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Mustafa Niyazi Bulut, enerji zamları ile ilgili basın açıklaması yaptı.


ESM Samsun Şubesi Başkanı Niyazi Bulut'tan elektrik ve doğalgaz zamları ile kötü haber geldi. ESM Samsun Şubesi elektrik ve doğalgaz zamlarının devam edeceğini açıkladı.

ESM Samsun Şube Başkanı Bulut, elektrik ve doğalgaza gelen zamlara ilişkin yaptığı açıklamada, halkın zamlara dayanacak gücünün kalmadığını söyledi.

2018 yılından bu yana konut abonelerinin elektrik faturalarındaki artışın yüzde 120'nin üzerinde olduğunu, sadece 2021 yılında doğalgaz satış fiyatlarındaki artış, konutlar ve küçük sanayi için yüzde 17,8, büyük sanayi için yüzde 45, elektrik üretim santralleri için yüzde 67,5 oranında arttığını belirten ESM Samsun Şube Başkanı Niyazi Bulut, "2021 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan çeyrekte tüm abone grupları için elektrik fiyatlarına yüzde 15 zam gelmiştir. 2021 Ekim ayında konutlar 0.91555 TL’den, iş yerleri ise 1.2175 TL’den elektrik kullanacaklardır. 
2021 yılı toplamında ise elektriğe yapılan zam yüzde 21,90 olmuştur. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’na göre, Türkiye’de tüketilen doğalgazın yüzde 99,1’i ithalatla karşılanıyor. İthalat ücretleri dolar üzerinden ödeniyor ve ithalat, sadece doların artışından değil, petrol fiyatlarından da etkileniyor. Doğalgaz fiyatları artarken, Türkiye’de elektrik üretimi için kullanılan doğalgaz yakıtlı santrallerin payı da 1 yıl içinde yüzde 23’ten yüzde 30’a artıyor. Doğalgaz fiyatlarındaki her artış ya doğrudan ya da konutlar için doğalgaz fiyat artışı sınırlı tutulsa da elektrik faturaları aracılığı ile yine konut abonelerine yansıtılıyor. Sonuçta, enerjideki dışa bağımlılık, bağımlılığın dolar endeksli olması, özelleştirmeler sonucunda elektrik üretiminin yüzde 80’den fazlasının özel şirketlerce yapılması, dolar üzerinden özel şirketlere verilen alım garantileri, alım garantilerini cepte tutan şirketlerin enerji talebi bulunmayan yerlere enerji santrali kurması, kârları düşmesin diye altyapıya yatırım yapmayan patronlar, patronları koruyan ve seven iktidar. Hepsi, yol, su ve elektrik zammı olarak halka geri dönüyor. Önümüzdeki günlerde de, bu elektrik ve doğalgaz zamları devam edecektir" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da SamFıght Arena rüzgarı esecek! İşte katılacak Muaythaı sporcuları

Samsun'da SamFıght Arena rüzgarı esecek! İşte katılacak Muaythaı sporcuları