21 Ocak 2021 Perşembe

ESNAF PARA BEKLİYOR, VATANDAŞ ERZAK! BELEDİYE İSE FİRMAYA 6 MİLYON AKITMA DERDİNDE

Esnaf para bekliyor, vatandaş erzak! Belediye ise firmaya 6 milyon akıtma derdinde

Necattin Demirtaş, piyasaya 26 milyonun üzerinde borcu varken, esnafı, alacaklısı ödeme beklerken, Korona Virüs nedeniyle ilçede yoksulu, garibanı gıda erzakı beklerken, temizlik firmasına tek kalemde 6 milyon TL ödeme için meclisten kredi onayı istedi..

09 Nisan 2020 Perşembe 01:03 GÜNCEL

Samsun'da İlkadım Belediyesi, Korona Virüs salgını nedeniyle ihtiyaç sahipleri erzak beklerken, alacaklı esnaflar ödeme beklerken, temizlik firmasına 6 milyon TL ödeme yapmak için meclis üyelerini olağanüstü toplantıya çağırdı.


İlkadım Belediyesi Başkanı Necattin Demirtaş'ın yetkisini kullanarak, Korona Virüs salgını nedeniyle mağdur olan ve gıda erzakı bekleyen ihtiyaç sahipleri dururken, temizlik firmasına 6 milyon TL ödeme için kredi talep etmesi ve meclis üyelerini de bu nedenle olağanüstü toplantıya çağırması şaşırttı.

Önceki gün İlkadım Belediyesi Meclisi olağanüstü toplantı çağrısı ile toplandı. Yapılan toplantıda yaklaşık 6-7 ay önce ihalesi destek hizmetleri üzerinden, temizlik işlerine yapılan ve encümene dahi sunulmayan temizlik ihalesini alan firmaya, 6 milyon TL'lik borcun ödenebilmesi için 6-7 ay sonra meclis olağanüstü toplantıya çağrıldı.  Kaldı ki sayın Demirtaş, temizlik işlerinin ihale edilmeyeceğini bu işin belediye tarafından yapılacağını söylemişti.

KENDİSİNİN DEVRETTİĞİ BORCU HİÇ SÖYLEMEDİ
Öncelikler nedir, nelerdir bilemeyiz tabiki.. Ancak Başkan Demirtaş göreve geldiği günden beri, 240 milyon borç devraldığını söyledi ancak bu borcun yaklaşık 110 milyon TL'sinin daha önceki belediye başkanlığı döneminde kendisinin devrettiğini ise hiç söylemedi. 31 Mart'tan bu yana söylediği tek şey, "Belediyeyi bu hale ben getirmedim" 

240 MİLYONLUK BORCUN 110 MİLYONUNU SEN DEVRETTİN
Tamam başkan, belediyeyi bu hale sen getirmedin ama sende bir önceki başkanlığın döneminde 110 milyon TL civarında bir borç bıraktın ve 240  milyonluk borcun 110 milyonu senin önceki dönem başkanlığından kalma. 

BELEDİYEYİ BU HALE BEN GETİRMEDİM
Yani 'Belediyeyi bu hale ben getirmedim' derken bugünkü total borcun oluşmasında katkınızın olduğu, belediyenin bu hale gelmesinde rolünüzün olduğu bir gerçek.  Efendim ben hizmet yaptım.. Öyle ise senden önceki de yaptı..

OY VERENİN SABRI TAŞIYOR
Artık bu mevzuları geçip, hizmete odaklanmanızı bekleyen insanların sayısı artıyor, seçimde size oy veren ve hizmet bekleyenlerin de  sabrı taşıyor, sizde bunun farkındasınızdır. Seçim  sürecinde İlkadım için yapmaya söz verdiğiniz bir sürü vaadiniz vardı. (Gerçi bir televizyonda ben vaat vermedim dediniz ama verdiğiniz vaatlerin broşürleri arşivimizde duruyor. ) Kaldı ki 31 Mart seçimleri sonrası yaşanan ekonomik küçülme, belediyelerin içine düştüğü mali sorunlar ve Korona Virüs salgını sonrası, yani bu virüsten tamamen kurtulur isek, ülkenin mali anlamda sıkıntılarının katlanarak devam edeceği, kapanan iş yerlerinin artacağı, işsizliğin çoğalacağı, sıcak para akışının donacağı gibi öngörüler ve tahminlerin gerçekleşmesi durumunda da, İlkadım ilçesine görev süreniz içerisinde söz verdiğiniz vaatleri de zaten yapma şansınız olmayacak demektir. Böyle bir durumda, 5 yılın sonunda "Vaatler ne oldu, söz verdin yapmadın" gibi gelecek eleştirilere de, şimdiden bir bahaneniz yada kendinizi savunabileceğiniz, bir gerekçenizin olacağı için kendinizi bu açıdan şanslı sayabilirsiniz. 

TEMİZLİK FİRMASINA TEK KALEMDE 6 MİLYON..
Dönelim olağanüstü meclis toplantısına; Malum en önemli gündem Korona Virüs salgını.. İlkadım Belediyesi meclis üyeleri ise bu süreçte, gıdaya, yardıma ihtiyacı olanlara erzak temini için değil, alacaklı esnafa ödeme yapmak için değil temizlik firmasına tek kalemde 6 milyon TL ödeme yapılması ile ilgili olağanüstü toplantıya çağrılıyor.

PİYASAYA 26 MİLYON BORÇ YAPTI
Başkan Demirtaş'ın göreve başladığı  tarihten bu yana piyasaya 26 milyon TL'nin üzerinde borcu bulunduğu söyleniyor. Esnafı, alacaklısı ödeme beklerken, onlara tek kuruş aktarılmazken, temizlik firmasına tek kalemde 6 milyon TL kaynağı akıtmanın nasıl bir elzem durumu var doğrusu biz anlayamadık. 

TALAT EYÜPOĞLU AJİTASYONU SEVER
Talebe "Allah rızası için evet deyin" diyen Talat Eyüpoğlu, iyi hatiptir, ajitasyonu sever, bu paranın temizlik firmasına verilmesi halinde 4 milyon TL kar sağlanacağını söylemiş olağanüstü toplantıda. Bu 4 milyon karın nasıl sağlanacağı da gerçekten merak konusu. 

ALLAH BUNDAN RAZI OLUR MU
Neymiş efendim temizlik firması 6 milyon TL şak diye kendisine ödenirse, belediyeye her ay 200 bin lira eksik hak ediş düzenleyecekmiş. Bu uygulama bir defa usulsüzlük olur, Allah'ın da usülsüzlüğe rızası olmaz. 6-7 ay önce ihalesi yapılan temizlik işine bugünün tarihi ile ödeme yaptınız diyelim, hak edişleri nasıl 200 bin lira eksik hazırlayacak firma? Sözleşmesi ve şartnamesi 6-7 ay önce yapılmış bir ihalenin evraklarında oynamamı yapacaksınız. Efendim, araçları çalışmadı gösteririz. Yahu siz hem minare çalma, hemde kılıf uydurma derdindesiniz.. Bundan Allah nasıl razı olsun sorarız size.. Dedik ya Talat Eyüpoğlu ajitasyonu sever.. Kısaca Talat Eyüpoğlu, usulsüzlük için meclis üyelerinden Allah rızası adına kredi talebine onay istemiş sanki..

ALACAKLI PARA BEKLERKEN, İNSANLAR YARDIM BEKLERKEN..
Şimdi tekrar soruyoruz, sizin piyasaya 26 milyon TL borcunuz varken, esnafı, alacaklısı ödeme beklerken, Korona Virüs nedeniyle evlerine kapanan İlkadım ilçesinde ki ihtiyaç sahipleri gıda ve benzeri yardımlar için bas bas bağırırken, gönlünüz ve vicdanınız tek kalemde temizlik firmasına 6 milyon TL parayı nasıl akıtacak. Başkan Demirtaş toplantıda "Halk duysun" diyor...

HALK DUYSUN..
Evet halk duysun.. İşte bu mücbir sebeplerle temizlik firmasına ödenmek istenen 6 milyonluk kredi talebine onay çıkmadı sanırız. Yani, İlkadım ilçesinde alacaklı esnaf para beklerken, hele hele bu virüs sürecinde iş yerleri kapanan bir sürü mağdur olan esnaf varken, onlara ödeme yapmak yerine ve ihtiyaç sahiplerine bu süreçte destek vermek yerine, tüm bu pozitif şeyleri yapmak için meclisi olağanüstü toplamak yerine, temizlik firmasına 6 milyon TL'yi akıtmayı düşünmek, bunun için olağanüstü toplantı yapmak, krediye onay çıkmayınca yaygara kopartmak, yada hizmetlerin engellendiğini öne sürmek bizce şark kurnazlığından öte bir davranıştır.

MÜFETTİŞ BAŞKANIN BELEDİYESİNDE BUNLARIN OLMASI ŞAŞIRTICI
Müfettiş olan belediye başkanının idaresindeki belediyede, bu gibi hülle, al takke ver külah, Ali Cengiz oyunları, tilkilik, şark kurnazlığı, alavere dalavere gibi yollara tenezzül ediliyor olması, yada tüm bunların düşünülüyor olması gerçekten şaşırtıcı bir o kadarda hayret verici bir durum.

Bu arada İlkadım Belediyesinin 240 milyon TL olan borcu (Necattin Demirtaş'ın devraldığı borç) 31 Mart seçimlerinden sonra 265 milyon TL civarına ulaştı. Yani Belediye başkanı Demirtaş, seçildiği tarihten bu yana geçen 12 aylık sürede toplam borç oranına 25 milyon TL daha katkı sağladı. Bu süre içerisinde söylediğine göre 6 ay içerisinde ise eski yönetimden kalan çeklere 20 milyon TL ödeme yaptı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Alparslan

09 Nisan 2020 Perşembe 18:13

Başanım, Başkan yardımcılarınızın bazıları ve o bazı başkan yardımcılarınızın kendi çıkarları için yönettiği bazı birim müdürlerine hadlerini bildirmez iseniz, sizleri bir sonraki seçimde ekarte edecekler. Dikkatli olun, size yakın görünen ve kendi menfaatini savunan ekip arkadaşlarınız var. Hatta Seçimde akparti kazanır diye bir ayağı hep onlara ılımlı olan yakınlarınız var. Birde bu zor günlerde hizmet bekleyen halkınızın yanında olması gereken başkan yardımcılarınız sosyal medyadan çıkmıyor..

Mutlu bir

09 Nisan 2020 Perşembe 09:47

Nooldu kenthaber nemalanamadınız galiba başkandan, karalamaya başladığınıza göre

Mutlu edeceğiz sizi defineciler

09 Nisan 2020 Perşembe 13:36

La oğlum biz başkanınıza 5 yıl boyunca sizden tek bir talep tek bir nema talebimiz yok, gönderseniz de kabul edilmeyecek demiş adamız. Sen kimsin köpek. Zoruna mı gitti gerçekler. Konuya bak sen, konunun gerçek olup olmadığına bak.. Evin iti

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da hastane başhekimi doktorlar için koruyucu kabin üretti

Samsun'da hastane başhekimi doktorlar için koruyucu kabin üretti