17 Ocak 2021 Pazar

FAHRETTİN KOCA ŞEHİRLERE ZORUNLULUK KARARI YOKSA BİLE MASKE TAKIN UYARISI YAPTI

Fahrettin Koca şehirlere zorunluluk kararı yoksa bile maske takın uyarısı yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske takma zorunluluğu kararı alınan illerde buna uyulmadığını ve bu şehirlerde vaka artışı gözlemlediklerini açıkladı.

17 Haziran 2020 Çarşamba 20:18 GÜNCEL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün düzenlediği toplantıda Korona Virüs vaka sayılarını açıklarken, maske takma zorunluluğu kararı alınan şehirlerle ilgili de değerlendirmede bulunarak, maske takma zorunluluğu olmayan illerde dahi vatandaşların maske takması gerektiğini söyledi.


Bakan Koca, 45 şehirde maske takma zorunluluğu bulunduğunu ancak bu şehirlerde buna rağmen kurala uyulmadığını gözlemlediklerini belirterek,  "Şu dönemde maske zorunluluğu olmasına rağmen bunun sağlanmadığını görüyoruz. Bu illerde vaka sayılarının arttığını çok net görüyoruz. Maske, mesafe ve el hijyenine olabildiğince dikkat edilmesi gerekiyor. " dedi.

Maske yasağı bulunmayan illerde de vatandaşların maske takma başta olmak üzere sosyal mesafe ve el hijyenine çok dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Kontrollü sosyal hayat dediğimiz normalleşme döneminin en önemli kontrol mekanizması 1.5 metreden aşağı olmayan mesafe, maske ve hijyen. Bu hayatın kontrollü olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Bu virüs insandan insana bulaşıyor. İl Hıfsızıhha kurulları salgının seyrine göre her türlü tedbiri alma noktasında yetkililer. Maske kullanımı ile ilgili 45 il de karar alındı. Benzer şekilde ilave olabilecek illerde olabilir. Bilim Kurulunun İstanbul, Ankara ve Bursa için tavsiyesi oldu. Şu dönemde maske zorunluluğu olmasına rağmen bunun sağlanmadığını görüyoruz. Bu illerde vaka sayılarının arttığını çok net görüyoruz. Maske, mesafe ve el hijyenine olabildiğince dikkat edilmesi gerekiyor." açıklaması yaptı.

Korona Virüs salgını ile ilgili normalleşme sürecinde vatandaşların tüm kural ve uyarılara dikkat etmesi gerektiğinin  altını çizen Koca, şuan için ise yeni sokağa çıkma yasağı gibi bir düşüncelerinin olmadığını dile getirdi.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Fener Plajı ve Suada açıldı! Korona Virüs deniz ve havuzda bulaşır mı

Samsun'da Fener Plajı ve Suada açıldı! Korona Virüs deniz ve havuzda bulaşır mı