20 Mayıs 2019 Pazartesi

FETÖ MAĞDURU GALİP ÖZTÜRK'ÜN İNFAZI DURDURULDU, YENİDEN YARGILANACAK

FETÖ mağduru Galip Öztürk'ün infazı durduruldu, yeniden yargılanacak

Metro Holding Kurucu Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk hakkında İstanbul 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan yakalama kararı durduruldu.

17 Eylül 2018 Pazartesi 19:31 GÜNCEL

FETÖ terör örgütü üyesi olmaktan aranan ve şuan firarda olan savcı Muammer Akkaş tarafından hazırlanan iddianame kapsamında hakkında yakalama kararı çıkartılan Samsunlu ünlü işadamı Galip Öztürk'e İstanbul 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesinden müjdeli haber geldi. Galip Öztürk'ün yeniden yargılanmasına ve infazının durdurulmasına karar verildi.


Daha önce FETÖ firarisi savcı Muammer Akkaş'ın hazırladığı iddianameye göre Galip Öztürk hakkında yakalama kararı çıkartan İstanbul 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, yapılan itirazlar sonucu yargılanmanın yenilenmesine ve infazın durdurulmasına karar verdi.

Hakkında FETÖ üyesi olduğu gerekçesi ile yakalama kararı bulunan savcı Muammer Akkaş'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın evine baskın emri verdiği, MİT Müsteşari Hakan Fidan'ı tutuklatmak istediğide biliniyor.

GALİP ÖZTÜRK İÇİN KUMPAS DOSYALARI HAZIRLANDI
FETÖ terör örgütüne rest çektikten sonra başına gelmeyen kalmayan Metro Holding Kurucu Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, firari savcı Muammer Akkaş başta olmak üzere FETÖ'ye bağlı hakim ve savcılar tarafından hazırlatılan kumpas dosyaları ile tutuklanarak cezaevine konuldu. Bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan Galip Öztürk, özellikle 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı ile terör örgütünün kendisi üzerinde uyguladığı kumpas, baskı ve tehdit yöntemlerini tek tek açıklamaya başladı. 

MÜEBBETLE TUTUKLAMAK İSTEYEN MAHKEME BAŞKANI FETÖ'DEN TUTUKLANDI
FETÖ'nün savcısı Muammer Akkaş'ın hazırladığı iddianame sonucunda 8 Ekim 2012 tarihinde müebbet hapis cezası da alan Galip Öztürk'ün bu cezası Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi tarafından 2014 yılında onandı. Galip Öztürk'e FETÖ firarisi savcı Muammer Akkaş'ın hazırladığı iddianameye göre müebbet hapis cezası veren 19. Ağır Ceza Mahkemesinin Başkanı Ahmet Müşteba Özbek ise 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası FETÖ üyesi olduğu gerekçesi ile 23 Temmuz 2016 tarihinde tutuklandı.

FETÖ'CÜ SAVCININ İDDİANAMESİ ONANDI
FETÖ terör örgütüne başkaldıran Galip Öztürk,  FETÖ'ye bağlı savcı ve hakimler tarafından hakkında hazırlanan düzmece iddianamelerle yargılandı, hapis cezaları aldı. Bu nedenle Gürcistan'a gitmek zorunda kalan Galip Öztürk, devam eden mahkemelerin sonucunda zafer kazanarak ülkesine geri döndü. Ancak bu sevinç kısa sürdü. FETÖ firarisi savcı Muammer Akkaş'ın hazırladığı iddianame İstanbul 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onanınca Galip Öztürk yeniden yurt dışına çıkmak durumunda kaldı.

Hakkında yakalama kararı çıkartılmasına neden olan FETÖ'cü savcı Akkaş'ın hazırladığı iddianameye avukatları aracılığı ile itiraz eden Galip Öztürk'e ise uzun mücadelelerin ardından nihayet müjdeli haber geldi.

İŞTE MAHKEME KARARININ METNİ
İtirazları değerlendiren İstanbul 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Galip Öztürk ile ilgili yargılanmanın yenilenmesi ve infazın durdurulması ile ilgili şu kararı verdi.
"Eski Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş hakkında halen soruşturma yürütüldüğü, FETÖ terör örgütünün bir kısım hedeflere varmak için yargı ve emniyet teşkilatındaki elemanlarını kullandığının herkesce maruf olduğu, kişilerin adil yargılanıp soruşturulduklarının tüm vicdanlarca kabul görmesi gerektiği, FETÖ terör örgütünün mensubu olduğu sabit bulunan eski Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın topladığı delillerin ve delil toplama yöntemlerinin mutlaka en başkan yeniden değerlendirilmesi gerektiği, soruşturmanın iddia edildiği gibi yanlı yapılması halinde soruşturmanın bir istikamete sürdürülmesi sebebiyle rastlanması muhtemel sanık lehine delillerin toplanmayabileceği, en önemlisi yapılan soruşturma ve kovuşturmanın kamu vicdanında şüphe ile karşılanacağı, nitekim sanık Galip Öztürk hakkında Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesince verilen kararın aynı mahkemenin kararı ile infazının durdurulduğu, bu karara karşı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Ceza Genel Kuruluna itirazda bulunduğu ve neticenin henüz belirlenmediği, İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesince verilen 2012 tarihli kararın İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesinin 2016 tarihli değişik iş kararı ile infazının durdurularak yargılanmanın yenilenmesine karar verildiği, yeniden yapılan yargılamanın henüz neticelenmediği, yeniden yargılama kararının gerekçesinin sanık Galip Öztürk'ün FETÖ terör örgütünün hedefi olduğu ve kurmaca delillerle mahkum edildiği iddiasının doğruluğuna dayandığı, bu sebeple yargılanmanın yenilenmesi taleblerinin kabulünün gerektiğine karar verilmiştir"

Öte yandan Galip Öztürk, mahkemenin hakkında alınan yakalama kararını bozması ve yargılamanın yeniden yapılması ile ilgili aldığı karar sonrası Twitter sayfasından "Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır" mesajı yayımladı.
Kaynak: SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da stokçuluk ve fırsatçılık yapan firmaları bu iletişim adresine şikayet edin

Samsun'da stokçuluk ve fırsatçılık yapan firmaları bu iletişim adresine şikayet edin