18 Ekim 2019 Cuma

GALİP ÖZTÜRK'ÜN 'HESAPLARI DONDURULDU' İDDİASINA AVUKATINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Galip Öztürk'ün 'hesapları donduruldu' iddiasına avukatından açıklama geldi

Samsunlu ünlü iş adamı Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk'e yeni bir algı operasyonu bu kez de 'Hesapları donduruldu' iddiası ile gündeme geldi.

14 Şubat 2019 Perşembe 15:58 GÜNCEL

Ünlü iş adamı Galip Öztürk'ün hesaplarının dondurulduğu yönünde gündeme getirilen iddialar ve haberler üzerine bir açıklama yapıldı. 


Galip Öztürk'ün avukatı Av. Evren Topaloğlu Özaltındere tarafından yapılan açıklamada, 'Galip Öztürk'ün hesapları donduruldu' şeklinde ki gündeme getirilen iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

Gündeme getirilen iddialar ve haberlerle ilgili açıklama yapan Galip Öztürk'ün Av. Evren Topaloğlu Özaltındere, şunları dile getirdi.

"Basında Müvekkilim hakkında yer alan bir takım yanlış haberler ile ilgili olarak açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Müvekkilim ile ilgili bir takım basın organları tarafından Sayın Galip ÖZTÜRK’ ün “Hesaplarının Dondurulduğu” ve hakkında “Piyasa dolandırıcılığı tedbiri” alındığı yönünde haberler yapılmıştır. Ancak bu haberler ne yazık ki gerçeği yansıtmamaktadır.  

Şöyle ki; bir takım basın organlarınca kullanılan başlıkta yer alan “Hesapları Donduruldu” ifadesi doğru değildir. Zira dondurulmuş bir hesap yoktur. SPK’nın aldığı kararda Galip Öztürk’ün mülkiyetinde bulunan ALBRK hisse paylarının 6 ay boyunca Borsa’da satışa konu edilmemesi belirtilmektedir. 

Yani Sayın Öztürk hakkında SPK; Borsa’dan yasal koşullar çerçevesinde alıp sattığı Albaraka Türk hisselerinin, olağandışı fiyat ve miktar hareketi tespit edildiği şüphesiyle satımını 6 ay süreyle durdurmuştur.  Herhangi bir hesap blokesi ya da dondurma işlemi söz konusu değildir.  
Yine bir takım basın organlarınca ifade edilen “Galip Öztürk’e piyasa dolandırıcılığı tedbiri” şeklindeki başlıklar gelişmelerin açıklanmasını tam olarak karşılamamakta ve okuyanları yanlış bilgilendirmektedir. 

Şöyle ki; SPK’nın tedbir kararında 6362 sayılı SPK’nin 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı bilgi suiistimali ve piyasa dolandırıcılığı işlemlerinde uygulanacak tedbirler tebliği kapsamında, tedbir kararı alınmışsa da, tebliğde ifade edildiği gibi bir piyasa dolandırıcılığı varlığını gösteren durum söz konusu değildir. 

Sadece makul şüpheden yola çıkılarak verilmiş bir tedbir kararı vardır. SPK, bu maddeye istinaden soruşturma açmış ve soruşturmanın selameti açısından tedbir maksatlı bu işlemi uygulama kararı almıştır. Haberdeki ifade okunduğunda sanki somut bir piyasa dolandırıcılığı yapıldığı algısı oluşmaktadır. Oysa böyle bir durum söz konusu değildir. Zaten bu konuya ilişkin hukuki süreç başlatılmış ve devam ettirilecektir. Bizler SPK’nın ve yargının verdiği ve vereceği her karara elbette saygılıyız ve bu istikamette,  katılmamakla birlikte SPK’nın almış olduğu bu kararın önümüzdeki süreçte düzeltileceğinden hiçbir kuşkumuz yoktur.  Gurubumuz bütün ticari faaliyetlerini yasalar çerçevesinde sürdürmektedir. Bu işlem,  üçüncü şahıslar ve kurumlarla olan ilişkilerimizi hiçbir şekilde etkilememektedir. Haberde yer alan bu önemli maddi hatalara ilişkin açıklamalarımızı haberciliğin evrensel kuralı olan muhataba söz hakkı tanınması çerçevesinde beyan eder; konuyu titizlikle takip ettiğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Anakent İş Merkezinde bir kişi borç yüzünden intihar etti

Samsun'da Anakent İş Merkezinde bir kişi borç yüzünden intihar etti