25 Eylül 2021 Cumartesi

HAK-İŞ SENDİKASI SAMSUN İL BAŞKANI UZUN'DAN ATAKUM'A TOPLU SÖZLEŞME ELEŞTİRİSİ

Hak-İş Sendikası Samsun İl Başkanı Uzun'dan Atakum'a toplu sözleşme eleştirisi

HAK-İŞ Sendikası Samsun İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Ziya Uzun, Atakum Belediyesinde memurlar için sözleşme kapsamında yapılan iyileştirmelerin asgari ücret ile çalışan işçilere yapılmadığını açıklayarak bu durumu eleştirdi.

16 Haziran 2019 Pazar 11:15 GÜNCEL

HAK-İŞ Sendikası Samsun İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Ziya Uzun, Atakum Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sürecinin belediye yönetiminin tavrı nedeni ile tıkandığını bu nedenle işçi sözleşmelerinin yapılamadığını söyledi.


31 Mart seçimlerinden sonra CHP'ye geçen Atakum Belediyesinde yetkili sendika olduklarını belirten HAK-İŞ Sendikası Samsun İl Başkanı Ziya Uzun, sendika üyesi işçilere belediyede başka bir sendikaya geçmeleri konusunda baskı uygulandığını da gündeme getirdi.

Atakum Belediyesinde geçtiğimiz günlerde memurlar için sosyal denge sözleşmesinin imzalandığını, ancak işçilerin toplu sözleşmelerinin ise sözleşme sürecinin tıkanması nedeniyle yapılamadığını kaydeden Ziya Uzun, Atakum Belediyesinde toplu sözleşme sürecinin yüksek hakem kuruluna gittiğine dikkati çekti. 

Atakum Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sorunun yanı sıra 31 Mart seçimlerinden sonra sendika üyesi iki işçinin işten çıkartıldığını, bu işçilerinde hukuki hakları ile ilgili açtıkları davayı yakından takip ettiklerini vurgulayan HAK-İŞ Sendikası Samsun İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Ziya Uzun, "Atakum Belediyesinde işçiler bizim sendikamızda kalmak istiyor. Ancak belediye bu konu da işçilere başka sendikaya geçmeleri için baskı uyguluyor. Şuan Atakum Belediyesinde toplu iş sözleşmesi belediyenin tavrı nedeniyle yapılamadı. Süreci takip ediyoruz." diye konuştu.

31 Mart seçimi öncesi AK Parti'de bulunan Atakum Belediyesinde seçim öncesi işçi alımı yapılmasını da doğru bulmadıklarına dikkati çeken HAK-İŞ Sendikası Samsun İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Ziya Uzun, bu davranışın da yanlış olduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İshak Taşçı dönemi için gündeme gelen 37.5 ton et ile ilgili iddialara yanıt verildi

İshak Taşçı dönemi için gündeme gelen 37.5 ton et ile ilgili iddialara yanıt verildi