29 Ekim 2020 Perşembe

İLKADIM BELEDİYESİNE 306 ADET GİYSİ KUMBARASI KARŞILIĞI MAKAM ARACI HEDİYE EDİLDİ

İlkadım Belediyesine 306 adet giysi kumbarası karşılığı makam aracı hediye edildi

Samsun'un İlkadım İlçe Belediyesine Okulumu İstiyorum Derneği tarafından sokaklara ihtiyaç sahipleri için 306 adet giysi kumbarası konulması karşılığında derneğin makam aracı hediye ettiği gündeme geldi.

28 Ocak 2020 Salı 17:06 GÜNCEL

Samsun'da İYİ Partili İlkadım Belediyesine, Okulumu İstiyorum Derneği tarafından ilçedeki sokaklara giysi kumbarası konulması karşılığında makam aracı hediye edilmesi tartışma konusu oldu.


İlkadım Belediyesinin, Okulumu İstiyorum Derneği ile yaptığı sözleşme kapsamında ilçedeki sokaklara 306 adet giysi kumbarası konuldu. Konulan giysi kumbaralarında toplanan eşyaların yoksullara dağıtılmadığı satıldığı yönünde iddialar gündeme gelirken,  belediyenin derneğe ait kumbaralara logosunu koyması da dikkatleri çekti. 

İhtiyaç sahipleri için yapılan uygulamada Okulumu İstiyorum Derneği tarafından sokaklara konulan giysi toplama kumbaralarının belediyeye mi yoksa derneğe mi ait olduğu konusunda tartışmalar sürerken, belediyenin bünyesinde bulunan Hayır Çarşısı aracılığı ile ihtiyaç sahipleri için yaptığı hizmeti, bir derneğin himayesine vermesi de dikkatleri çekti. İlkadım Belediyesinin bünyesinde bulunan Hayır Çarşısı yerine derneğe ait giysi toplama kumbaralarının tanıtımını yapması şaşkınlık yarattı.

Aynı dernek Tekkeköy Belediyesi ile de sözleşme imzalarken, Tekkeköy ilçesine de söz konusu kumbaraların konulması, "Acaba dernek tarafından Tekkeköy Belediyesine ne hediye edildi' sorularının sorulmasına neden oldu.Sıfır Atık Projesi kapsamında hayata geçirdiği geri dönüşüm projeleriyle gelecek nesillere temiz bir doğa bırakmak ve doğal kaynakları da koruma hedefini sürdüren İlkadım  Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; "İlçe genelinde erişimin kolay olan noktalara giysi atık kumbarası ile tekstil ürünlerini ekonomiye kazandırmak adına bu doğrultuda çalışmalarımıza hız kazandırıyoruz” dedi.

İlkadım Belediyesi ilçe genelinde, 306 noktada  vatandaşın yoğun olarak kullandığı park ve caddelere yerleştirdiği giysi kumbaralarından topladığı kıyafetleri kullanılabilir olanları “Hayır Çarşısı’nda” ihtiyaç sahiplerine, kullanılmayacak durumdaki giysileri ise geri kazanımını sağlayarak ekonomiye can vermeye devam ediyor. Sistemin işleyişi hakkında bilgiler veren İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Atık giysi kutusunda atılan kıyafetler İlkadım  Belediyesi personeli gözetiminde ayrıştırılıp, kullanılabilir nitelikte olanlar; temizleme- ütüleme işleminden sonra Hayır Çarşısı’nda askı ve raflarda ihtiyaç sahibi vatandaşları bekliyor. Daha önceleri imha edilen ya da atık depolama alanlarına atılarak doğaya zarar veren, kullanılamayacak oranda yıpranmış giyim eşyaları ise tekstil malzemesi olarak geri dönüşüme kazandırılıyor” dedi.

“Hayır çarsı ile ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırıyoruz”
İlk etapta 306 noktaya yerleştirilen kumbaralar daha sonra okullar ve sitelerde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Demirtaş, Giysi atık kumbaraları ilçemizin erişimi kolay noktalarına konuldu. Bu uygulamamız vatandaşlar tarafından da takdir ediliyor.  Hem doğayı koruyan hem de dayanışmayı büyüten bu kumbaralara ilginin önümüzdeki günlerde daha da artacağından eminim. Bu kumbaralara giysi, tekstil ve ayakkabı konabiliyor. Ve bu eşyaların mutlaka kullanılabilir durumda olması gerekmiyor. Bu projemize Sosyal Yardım Müdürlüğümüzde dahil ederek ikinci el kıyafet, tekstil ve ayakkabı gibi giyim eşyalarının geri kazanımı için kumbaralardan toplanan kıyafetlerin, kullanılabilir olanları belediyenin “Hayır Çarşısı” mağazası ile ihtiyaç sahibi insanlarımıza ulaştırıyoruz” dedi.  “Başkan Demirtaş destek için çağrıda bulundu”
Geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda oldukça hassas davrandığını vurgu yapan Başkan Demirtaş;” Yaptığımız çalışmalarla daha yaşanabilir bir İlkadım için çaba sarf ediyoruz. Birilerinin eskisi, birilerinin yenisi olsun. Tüm vatandaşlarımızdan evlerinde kullanmadıkları giyim ve tekstil eşyalarını çöp yerine bu kutulara bırakmalarını istiyoruz. Her projemizde olduğu gibi “Giysi Kumbarası” uygulamasına da halkımızın destek olacağını düşünüyorum. Tüm duyarlı vatandaşlarımızın bu kampanyaya desteklerini bekliyoruz” diye konuştu. 

 “Muhtarlar giysi kutularına gösterilen ilgiden memnun”
Kumbara projesine Selahiye mahalle sakinleri  ve vatandaşların  büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Selahiye Mahalle Muhtarı Derya Özer Bozkurt “Her sokakta bu kumbaraları görüyoruz bizim için çok iyi bir proje oldu“ dedi.

“Kötü görüntünün önüne geçilen bir uygulama”
Korunaklı bir kumbaranın olması kişilerin muhtarlığın açık olmadığı zamanlarda da herkesin kolaylıkla ulaşımına imkan sağlanan noktalarda konumlandırılması çok iyi olduğunu dile getiren Saitbey Mahalle Muhtarı Nevzat Seven; “ İlkadım Belediyesi tarafından hayata geçirilen atık giysi kumbarası projesinden oldukça memnunuz. Giysi kumbaraları sayesinde artık evlerimizde giyilmeyen giysileri verebileceğimiz bir yer var. Önceleri vatandaşlarımız giyilmeyen giysileri çöplerin yanına koymak zorunda kalıyordu ve bu durumdan mahalle sakinleri hiç memnun değildi. Şimdi giyilmeyen giysileri giysi kumbarasına atıyoruz. Bu noktada biz vatandaşlara da önemli görevler düşüyor. Evlerde kullanmadığımız kıyafetleri mutlaka giysi kumbaralarına bırakalım’ dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da görevden alınan AK Parti İlçe Başkanlarının yerine 1 aydır yeni isim bulunamıyor

Samsun'da görevden alınan AK Parti İlçe Başkanlarının yerine 1 aydır yeni isim bulunamıyor