16 Eylül 2021 Perşembe

İLKADIM BELEDİYESİNİN KURACAĞI GÜNEŞ ENERJİ TARLASININ YERİ BELLİ OLDU

İlkadım Belediyesinin kuracağı Güneş Enerji Tarlasının yeri belli oldu

Samsun'da İYİ Partili İlkadım Belediyesi 3 bin konutun ihtiyacını karşılayacak Güneş Enerji Tarlası kuracak. İlkadım Belediyesinin kuracağı Güneş Enerji Tarlasının yeri belli oldu.

07 Şubat 2021 Pazar 14:59 GÜNCEL

Samsun'un İlkadım İlçe Belediyesi Başkanı Necattin Demirtaş, kuracakları Güneş Enerji Tarlası için belirlenen yeri açıkladı.


İlkadım ilçesinde 3 bin konut ile İlkadım Belediyesinin enerji ihtiyacını karşılayacak olan Günel Enerji Tarlası ile ilgili bilgi veren belediye başkanı Necattin Demirtaş, "Güneşten elde ettiğimiz enerji ile çevremizi koruyup, bütçemize katkı sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

Yapacakları Güneş Enerji Tarlası'na(GES) İller Bankası ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) proje desteği verdiğini kaydeden Necattin Demirtaş, finansmanın ise Avrupa Birliği Fonundan sağlanacağına dikkati çekti.

İlkadım ilçesinde 25 dönümlük alana kurulacak ve 3 megavat enerji üretecek olan GES tesisinin yapımı için harekete geçtiklerini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, yaptığı açıklamada "Doğayı korumak, elektrik enerjisini güneşten sağlayarak giderleri azaltıp, gelir sağlamak ve enerji konusunda dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla kuracağımız Güneş Enerji Tarlası, TEDAŞ tarafından da onaylı olacak. 3 MW’lık GES projemizi ilçemizde kurmayı düşünüyoruz. 3000 konutun ihtiyacını karşılayacak GES projemiz ile belediyemizin elektrik ihtiyaçlarını pilot bölge olan Ahullu bölgesinde, belediyemize ait arazimizde güneş gören 25 dönümlük bir alanına kuracağız. Bu kuracağımız santralımız ilçe belediyeler arasında da ilk olma özelliğinde taşıyor olacak. Belediyemizin hızla artan yenilenebilir enerji kullanımını göz önünde bulundurursak başlattığımız GES projemizle 1 yılda 4.390.000 kw/s elektrik üreterek ihtiyacımızı karşılamanın yanı sıra, ekonomik yönde ciddi bir gelir de elde etmiş olacağız. Bu önemli projeyi kısa zamanda  hayata geçirmenin gayretindeyiz" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Çarşamba ilçesinde 23 milyon liralık katlı otoparkın inşaatı başladı

Samsun'un Çarşamba ilçesinde 23 milyon liralık katlı otoparkın inşaatı başladı