20 Eylül 2021 Pazartesi

İLKADIM İLÇE BELEDİYESİ BAŞKANI NECATTİN DEMİRTAŞ, 5 AY İÇİNDE NELER YAPTI-YAZI DİZİSİ 2

İlkadım İlçe Belediyesi Başkanı Necattin Demirtaş, 5 ay içinde neler yaptı-Yazı dizisi 2

Samsun'da 31 Mart seçimlerinde İlkadım İlçe Belediyesi Başkanı seçilen Necattin Demirtaş, 5 ay içinde neler yaptı, İlkadım Belediyesinde seçim sonrası neler oldu, belediyenin 264 milyon liralık borcu ve bir çok konuyu enine boyuna değerlendirdik..

10 Ağustos 2019 Cumartesi 15:23 GÜNCEL

İlkadım Belediyesi Başkanı seçilen Necattin Demirtaş, 5 ay içinde neler yaptı-Yazı dizisi 2. 31 Mart seçimlerinin üzerinden 5 ay geçti.. Samsun'da AK Parti'nin de, CHP'nin de İYi Parti'nin de kazandığı belediyelerde büyük ve ciddi sorunlar var..


Samsun'da özellikle merkezde bulunan İlkadım, Atakum, Canik ilçe belediyelerinde seçim sonrası maaş ve borç ödeyememenin yanı sıra, geçmiş yönetimlerin usulsüzlükler yaptığı yönünde ortaya atılan ithamlar ve bu ithamlarla ilgili ise patlak veren dizi polemikler aylardır sürüp gidiyor..

Haliyle seçmende, vatandaşta bu polemiklerin uzamasından rahatsız.. Ve artık insanlar laf değil hizmet beklediklerini dile getiriyor. 

Seçimin üzerinden geçen 5 aylık süre zarfında belediyelerde neler olup bitti, neler oluyor belediyeleri ayrı ayrı ele alarak bunları değerlendireceğiz. 

-Yazı dizisi 2-İlkadım Belediyesi

31 Mart seçimleri sonrası İlkadım Belediyesinde geçmiş yönetime dair tek bir laf edilmedi.. Belediye başkanı seçilen Necattin Demirtaş'ın seçim sonrası söyleyebileceklerini üç aşağı beş yukarı kestiriyorduk.. Borç çok, bu borcu ben yapmadım..

DEMİRTAŞ'IN DEVRETTİĞİ BORÇ
Evet İlkadım Belediyesinin 264 milyon TL'lik borcu var..  Ancak bu borcun bildiğimiz kadarı ile 110 yada 115 milyonluk kısmı, Necattin Demirtaş'ın bir önceki belediye başkanlığı döneminden kalan borç tutarı.. Yani İlkadım Belediyesinin 264 milyon liralık borcunun 110-115 milyon TL'lik kısmı, Necattin Demirtaş'ın önceki dönem belediye başkanlığından devrolunan borç miktarı.. Bu durumda Erdoğan Tok döneminden Necattin Demirtaş'a ise 31 Mart seçimlerinden sonra 154 ila 149 milyon liralık bir borç kaldı..  Kısacası 264 milyon TL'lik toplam borçta sayın Necattin Demirtaş'ın da geçmiş dönem belediye başkanlığından devrolan 110-115 milyon TL'lik borcunda olduğu ortadayken, 264 milyon TL'lik borcun oluşmasında kendisinin de bir payı var. Ancak Canik ve Atakum Belediyelerine bakıldığında mali sorunlara rağmen merkezde haciz gitmeyen tek belediyede İlkadım Belediyesi'dir

MİLLET BİZİ SORUNU ÇÖZMEMİZ İÇİN SEÇTİ
Belediyenin mali sorunlarının olduğu, maaş ödemelerinde sıkıntı yaşandığı doğrudur.. Devlette devamlılık esastır.. Hiç kimsede borç ve sıkıntıların arkasına saklanarak halkın beklediği hizmetleri yapmamazlık edemez.. Necattin Demirtaş başkanda bu durumun elbette farkında olan bir kişidir.. Kendisi ile yapmış olduğumuz telefon görüşmelerinde de, bizzat buna dikkat çekerek, "Millet bizi sorunu çözmemiz için seçti. Bizde bu sorunları çözeceğiz" demiştir.  Ancak mali durum ve tabloda ne yazık ki ortadadır..

GEÇMİŞE DÖNÜK HESAPLAŞMAYA GİRMEDİ 
Demirtaş, geçmişe dönük hesaplaşmalara girmeyerek bir nevi polemiklerden de uzak durmuş, kimliğinin yıpranmasına izin vermemiştir. Bu tavır her ne kadar birileri tarafından beğenilmese de, sayın Necattin Demirtaş geçmiş ile çatışmaya girmeyerek zaten sıkıntı içerisinde olan belediyede yeni kaoslar yeni sorunlar yada yeni bunalımlar yeni çatışmalar oluşmasına izin vermemiştir. Varsa bir hukuksuzluk, yargı oradadır.. Ve Necattin Demirtaş'ta varsa böyle bir usulsüzlük tespit edildiği anda yargıya başvuracaktır. 

BELEDİYEDE ÇALIŞAN AK PARTİLİ SİYASİLERİN EŞLERİ MESELESİ
Diğer yandan İlkadım Belediyesinde gündeme gelen işçilere yönelik mobbing ve çöpe sürme gibi olaylara gelecek olursak.. Kim yaparsa yapsın,  kime yapılırsa yapılsın tasvip etmediğimiz bir olaydır bu.  İsteriz ki belediyelerde evine ekmek götürmekten başka derdi olmayan işçilere kimse ilişmesin.. Ama siyasi kutuplaşmaların, hesaplaşmaların yaşandığı ve bunun da normal karşılandığı bir süreçte, bunun önüne geçmek pekte mümkün olmuyor. Şimdi, çöpe sürüldüğü ve mobbing uygulandığı iddia edilen işçiler, AK Parti yani Erdoğan Tok döneminin işçileri..  Bu işçiler, bir ara AK Parti İl ve İlçe neden bize sahip çıkmıyor diye feryat ediyorlardı. Bu konuda da aldığımız duyumlara göre, 31 Mart seçimleri sonrası Necattin Demirtaş, belediyede aralarında AK Parti İlçe Yöneticisi ve AK Parti eski İlçe Başkanının da eşlerinin yer aldığı bazı personellerin çalışma yerlerini değiştirdi. Bu yer değişikliği sonrası iddia odur ki, AK Partili ilçe yöneticisi belediyede çalışan eşinin eski çalışma yerine iadesini Necattin Demirtaş'tan rica etti. Bu rica sonrası ilçe yöneticisinin belediyede çalışan eşi eski görev yerine alındı. Diğer yandan bir eski ilçe başkanı da Kavak eşrafından birilerini araya sokarak, belediyede yeri değiştirilen eşini eski yerine aldırdı.

NEDEN SAHİP ÇIKILMADI SORUSUNUN YANITI
Şimdi İlkadım Belediyesinde çöpe sürüldüğü ve mobbing uygulandığı iddia edilen ve bu nedenle AK Parti İl ve İlçe Başkanlığı bize neden sahip çıkmıyor diyen işçi arkadaşlarımız sanırız yukarıda yazdıklarımızdan sonra 'Neden sahip çıkılmadığını' anlamış olacaklardır.

SEÇİM MASRAFLARINI ÜSTLENEN FİRMA BELEDİYEYE 600 BİN LİRALIK FATURA KESTİ
Bu arada İlkadım Belediyesi ile ilgili de ilginç bir iddia ortalıkta dolanmaktadır.. Bu iddia ise  31 Mart seçimlerinde başkanın seçim masraflarını üstlenen bir firmanın, seçim sonrası belediyeye imar inşat şirketi üzerinden 600 bin liralık fatura kestiği ile ilgilidir..  Bu faturanın da İmar İnşaat Şirketi üzerinden belediyeye giriş yaptığı teyit edilmiştir. Ancak burada 600 bin liralık ne alımı yapıldığı yada bu faturanın seçim masraflarının bir diyetinin karşılığı mı olduğu ile ilgili kamuoyunda oluşan soru işaretleri ve söylentileri cevaplandıracak olan da  yine sayın Necattin Demirtaş'tır.. 

Not: Yazı analizimizde yer alan bazı iddialara belediye başkanlarının cevap hakkı da elbette saklıdır. Yazımızda geçen iddialara yanıt verildiği takdirde o cevapları da kamuoyunun sağlıklı bilgilenmesi amacı ile yayınlayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Vatandas

12 Ağustos 2019 Pazartesi 02:14

Ama siz ne yaptiniz borcu olan kirasi elektrik su dogalgaz olan gariban iscileri dahada sikintiya sokup 4 ayda dahada cikmaza soktunuz isciye perisan ettiniz ve bu is belkide 1 sene daha boyle gider diye iscinin kulagina su kaciriyorsunuz ne yapacak bu isciler kurban kesemedi okullar acilcak masraf hani isci babasiydiniz ne oldu simdi iscilerden dua mi aliyorsun acaba 2 ayda borcu 1 olan iscinin borcunu 5 katina cikardiniz isciyi eksi ettiniz tebrikler size

Vatandas

12 Ağustos 2019 Pazartesi 02:05

Iyide borc var diye borc oduyorum diye sen kimsin ki iscinin maasini kesintiye sokuyorsun kafana gore insanlara iki aylardir yarim maas yatiriyorsun kafana gore yasal olarak verilmis maas yevmiyesini dusuruyorsun maaslarini asagi seviyeye cekiyorsun yasal olmayan bir uygulama yapiyorsun evet iscilere mobing uygulayip bunlar ak partinin adami surun temizlige diyor kurdugun ekip ne demis efendimiz iscinin alin teri kurumadan hakki verin.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum İlçe Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, 5 ay içinde neler yaptı? Yazı dizisi 3

Atakum İlçe Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, 5 ay içinde neler yaptı? Yazı dizisi 3