19 Haziran 2019 Çarşamba

İMEF SAMSUN İL VE İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ BİLDİRİ YAYINLADI

İMEF Samsun İl ve İlçe Temsilcilikleri bildiri yayınladı

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu(İMEF) Samsun İl ve İlçe Temsilcilikleri ortak bir bildiri yayınlayarak, internet gazeteciliğini tehdit, şantaj ve kişisel hırs tatmini için kullananlara karşı uyarılarda bulundu.

06 Kasım 2017 Pazartesi 16:02 GÜNCEL
İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu(İMEF) Samsun İl ve İlçe Temsilcilikleri imzası ile yayınlanan bildiride, gazetecilik mesleği ile ilgisi bulunmayan bazı kişi ve kişilerin son dönemlerde internet siteleri üzerinden yaptıkları yayınlarda, kamuoyunda tehdit ve şantaja yönelik algıların oluşmasına neden oldukları ve bu şekilde de gazetecilik mesleğinin de itibarını sarstıkları belirtildi.

Gazetecilik mesleğini kötüye kullananlara karşı, uyarıların yapıldığı bildiride İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu(İMEF) Samsun İl ve İlçe Temsilcilikleri adına yayınlanan bildiride şu görüşlere yer verildi.

İMEF SAMSUN İL VE İLÇE TEMSİLCİLİKLERİNDEN ORTAK DUYURU

İnternet gazeteciliği son yıllarda yaygınlaşan ve gelişen bir sektör haline gelmiştir. Her ne kadar yasası henüz bulunmasa da, ülkemizde ve Samsun'da da internet gazeteciliği ilgi görmektedir. Gazetecilik mesleği onurlu ve kutsal bir meslek olmakla birlikte, özellikle internet gazeteciliğinin, ehil olmayan, meslekle uzaktan yakından ilgisi olmayan kişi ve kişilerce icra edilmeye başlanır olması, çeşitli sorunları da beraberinde getirmiştir. 

Alınan bir alan adı ve hazır script temalar üzerinden, yayına hazırlanma süreci hızlandırılan, gerekli alt yapısı olmadan kamuoyu önüne, internet gazetesi adı altında, basın yayın ve meslek ilkelerine uymadan çıkan ve çok sayıda yayın organı, şehrimizde  olduğu gibi diğer şehirlerimizde de bulunmaktadır. Bu durum, bilgi kirliliği başta olmak  üzere, gazetecilik mesleğine olan güveni sarsmakta, itibar kaybettirmektedir. 

Samsun İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu İl ve İlçe Temsilcilikleri olarak, son dönemlerde gözlemlediğimiz sorunların başında; 

Gazetecilik mesleği kisvesi adı altında, internet siteleri üzerinde künyesi, iletişim bilgileri ve vergi kaydı bulunmayan,  yayına aldıkları sitelerde kişisel hırs ve intikam  duygularını tatmin etmek amacı ile, şehrin ileri gelenleri yada reklam vermeyen kurum ve  kuruluşları hedef  alarak, aslı astarı olmayan bilgi ve belgeye dayalı olmayan içerikler  yayınlanması, tehdit ve şantaja yönelik itibar cellatlığı yapılması, kişisel paranoyaların topluma yansıtılması, gibi eylemler bulunmaktadır..

Bu gibi eylemlerin, gazetecilik mesleği ile uzaktan yakından ilgisi ve bağı olmayan, mesleği farklı  amaç ve hislerle kullanmaya çalışan kişi ve kişilerce yapılmakta olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum, mesleğini doğru ve dürüst yapmaya çalışan meslek erbaplarını da zan altında bırakmakta, onlarında itibarlarını sarsmaktadır. 

Bu kapsamda, gazetecilik mesleğini korku, sindirme, yıpratma amaçları ile, bilgiye belgeye dayalı olmadan, dedikodu ve kişisel hırs ve intikam duyguları ile yürütenlere karşı, meslek erbaplarının da artık tavır koyması ve meslek içerisinde bu kişilerin barınmalarının önüne 
geçilmesi ile ilgili  zaruretin geldiğimiz süreçte artık elzem bir hale geldiği görülmektedir. 

Gerek internet gazeteciliği, gerekse yazılı ve görsel basın yayın organlarının da, bu konuya hassasiyet göstermeleri ve gazetecilik mesleğinin onur ve itibarını  sarsan,  sözde gazeteci kimliğini kullanan bu kişi ve kişilerin internet üzerinden yapmış oldukları yayınlara  karşı tavır alınması gerektiği görüşündeyiz. 

Bu nedenlerle Samsun İnternet Medya Bilişim Federasyonu İl ve İlçe Temsilcilikleri olarak, internet gazeteciliği ile birlikte gazetecilik mesleğinin güven ve itibarının korunması amacı ile, meslekle uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerin yayına aldıkları sitelere itibar edilmemesi, bunlara prim verilmemesi çağrısında bulunuyor, gazetecilik mesleğini zedeleyen, tehdit ve şantaja yönelik, iftira içerikli yayınlarla kişileri haksız zan altında bırakma girişimlerine karşı ise  yetkilileri göreve çağırıyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Okan BAŞ

06 Kasım 2017 Pazartesi 16:07

Güzel tespit... Ancak bu sadece böyle bir açıklama ile değil... O kişileri ve kurumları deşifre edip içimizden ayıklamalıyız... Aksi takdirde Allah yar ve yardımcımız olsun...

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

FETÖ ablalarına Çankırı merkezli Samsun dahil operasyon: 15 gözaltı

FETÖ ablalarına Çankırı merkezli Samsun dahil operasyon: 15 gözaltı