17 Haziran 2021 Perşembe

İSA DOĞAN YÖK'ÜN İHRAÇ KARARINI MAHKEME KARARI İLE İPTAL ETTİRDİ

İsa Doğan YÖK'ün ihraç kararını mahkeme kararı ile iptal ettirdi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde YÖK tarafından ihraç edilen Prof.Dr. İsa Doğan, ihraç kararının iptaline ilişkin açtığı davayı kazanarak YÖK'ün aldığı ihraç kararını iptal ettirdi.

21 Ocak 2020 Salı 13:47 GÜNCEL
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından “Kamu hizmeti veya öğretim elemanı sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak” suçundan görevinden ihraç edilen Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsa Doğan, açtığı davayı kazandı.

Samsun 2. İdare Mahkemesi’ne açılan davada, İsa Doğan’ın görevine geri dönmesine ve işlem nedeniyle yoksun kaldığı parasal haklarının dava tarihi itibarıyla işleyecek yasal faizi ile ödenmesine karar verdi. Mahkeme, İsa Doğan’ın 100 bin lira manevi tazminat talebini ise usul yönünden reddetti. 

40 yıllık öğretim üyesi olan Doğan, OMÜ yönetiminin yaptığı usulsüz atamalara karşı çıktığı ve şikâyet ettiği için kendisinden kurtulmaya çalıştıkları iddiasında bulundu. 

OMÜ Rektörlüğü’nün ihraç istemiyle kendisini 2018 yılında da YÖK’e şikâyet ettiğini belirten İsa Doğan, “Aynı suçlamaları yaptılar. Hepsine belgelerle yazılı savunma yaptım” dedi. 

İlahiyatçı Prof. Dr. İsa Doğan, ‘Kamu hizmeti veya öğretim elemanı sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak’ suçlarından YÖK tarafından kamu görevinden çıkartılmıştı. Prof. Dr. Doğan, söz konusu iddialarla 3 Ocak 2018'de de ihraç edildiğini ancak yürütmeyi durdurma kararı alarak tekrar görevine geri döndüğünü belirterek, "Bu dava devam ederken YÖK yine aynı suçlamalarla benim savunmamı almadan tekrar görevden ihraç etti. Mahkeme kararını hiçe saydı. YÖK ve OMÜ'de görev yapan 33 kişi hakkında suç duyurusunda bulundum" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da kaydıraktan düşüp yaralanan çocuğun ailesi belediyeye dava açtı

Samsun'da kaydıraktan düşüp yaralanan çocuğun ailesi belediyeye dava açtı