24 Nisan 2019 Çarşamba

İŞTE HUKUK BÜROLARININ BORÇLULARI KORKUTMAK İÇİN KULLANDIĞI YASA DIŞI YÖNTEMLER

İşte hukuk bürolarının borçluları korkutmak için kullandığı yasa dışı yöntemler

Samsun'da bir borçlunun, kendini avukat olarak tanıtan hukuk bürosu çalışanı tarafından telefonda tehdit edilmesi sonrası, hukuk bürolarının borçluları sindirmek ve korkutmak için başvurdukları yöntemler şok etkisi yarattı.

25 Mayıs 2018 Cuma 16:43 GÜNCEL

Hukuk bürolarının borçluları sindirmek, korkutmak için kullandıkları yöntemler şaşkına çevirdi. İşte hukuk bürolarının borçluları korkutmak için kullandığı o yöntemler.. 


Samsun'da borcu için bir hukuk bürosundan aranan vatandaş,  kendini avukat olarak tanıtan kişinin tehdit ve psikolojik baskılarına maruz kalmıştı. 

Samsun'da yaşanan olay sonrası hukuk bürosunun tehdit ve psikolojik baskısına maruz kalan borçlu, Samsun Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulanarak şikayetçi olmuştu. 

Bir bankaya olan borcu için Samsun'da görevli bir avukatın hukuk bürosundan telefonla aranan ve kendisini avukat olarak tanıtan isimli şahısın taciz , tehdit ve psikolojik baskısına maruz kalan vatandaşın yaşadığı olay gündeme gelmişti. 

AVUKAT OLMADIĞI HALDE AVUKATIM DEMEK SUÇ
Hukuk bürosundan kendisini avukat olarak tanıtan kişi tarafından yapılan telefon aramasında borçlu vatandaşı korkutmak için polis telsizi sesi kullanılması da dikkat çekmişti.  Avukat olmadığı halde hukuk bürosu adına görüşmeyi yapan kişinin (yapılan şikayet sonrası borçluyu arayan kişinin hukuk bürosu çalışanı olduğu belirlendi) telefonda borçluya kendisini avukat olarak tanıtmasının  suç olduğu da gündeme geldi.

EGM'NİN UYARDIĞI DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ
Bilindiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğü vatandaşların cep telefonlarına sık sık 'Telefonda kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp bankaya para yatırmanızı veya biryere para, altın bırakmanızı isteyenlere inanmayın' mesajları attığı biliniyor. Bu uyarıdanda anlaşılacağı üzere hukuk bürosunda çalışan kişilerin kendisini avukat olarak borçluya tanıtmasıda suç kapsamına girmekle birlikte, psikilojik baskı oluşturmak için polis telsizi sesi kullanmaları da yine suç sayılıyor.

Yaşanan birçok dolandırıcılık olayında, telefonla aranan kişiler polis telsizi sesi ile korkutulurken, bu şekilde çok sayıda vatandaşın parasını dolandırıcılara kaptırdığıda biliniyor.

İŞTE HUKUK BÜROLARININ TACİZ YÖNTEMLERİ
Öte yandan hukuk bürolarının borcu tahsil etmek için borçlulara uyguladığı ve suç sayılan psikolojik baskı ve taciz yöntemleri ise dudak uçuklattı. İşte o yöntemlerden bazıları..

- Hukuk bürolarının bir çoğu borçluları aramak için ofislerinde Call Center oluşturuyor.

- Hukuk bürolarından yapılan telefon aramaları sürekli değişken oluyor ve her defasında borçlu ile görüşen kişi, ya bayan ya da erkek oluyor.  

- Borçlu tahahüt vermeye yanaşmadığı takdirde, hukuk bürolarından arayan kişilerin tacizleri başlıyor. SMS mesajları, haciz tehditi v.b..

- Borçlunun facebook sayfasında bulunan arkadaşlarının telefonla aranarak borçlu üzerinde mahalle baskısı oluşturma, 

- Aile, akraba, boşanmış kadınların eski eşleri de dahil olmak üzere telefonla aranması- Boşanmış çiftlerin karşı karşıya getirilmesi

- Borçlunun oturduğu ev yada apartmanda bulunan komşularının telefon numaraları bulunarak aranması.. Borçlunun kişisel bilgilerinin 3'üncü yada 4'üncü kişilere ifşa edilmesi..

- Borçlu ile yapılan telefon görüşmelerinde polis telsizi sesi kullanılarak eşyalarınızı almaya geliyoruz diyerek haciz korkutması..

- Borçluya telefonda hakaret etme,  emrivaki sözlerle kışkırtma taktiği

- Sürekli başka numaralardan telefonla arayayarak borçlunun taciz edilmesi

- Uydu görüntülerinden borçlunun evinin yakınında bulunan kişilerin, ev yada iş yerlerinin tespiti ve bu kişilerin telefonla aranması.

- Borçlunun eşinin aranması ve bu aramalarda eşlerin psikilojisini bozacak sözler kullanılması.

- Borçlu ile alakası olmayan kişilerin MERNİS kimlik bilgileri bulunarak bu kişilerin aranması.

- Borçlu ile yapılan görüşmelerde ukala tavır takınılması psikolojik baskı oluşturacak cümleler kullanılması..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da bin 100 asker Gökberk Kışlasında yemin etti

Samsun'da bin 100 asker Gökberk Kışlasında yemin etti