31 Temmuz 2021 Cumartesi

İŞTE YSK'NIN ATAKUM'DA OYLARIN YENİDEN SAYILMASI KARARINI KALDIRAN O RESMİ EVRAK

İşte YSK'nın Atakum'da oyların yeniden sayılması kararını kaldıran o resmi evrak

Samsun'un Atakum ilçesinde 31 Mart yerel seçimlerinde kullanılan tüm oyların yeniden sayımı ile ilgili İl Seçim Kurulu'nun aldığı kararı iptal eden Yüksek Seçim Kurulunun kararına Samsun Kent Haber ulaştı.

06 Nisan 2019 Cumartesi 19:34 GÜNCEL

Samsun'un Atakum ilçesinde 31 Mart yerel seçimlerinde kullanılan tüm oyların yeniden sayılması ile ilgili alınan kararı kaldıran Yüksek Seçim Kurulunun aldığı o resmi karar evrakına Samsun Kent Haber' ulaştı.


AK Parti Samsun İl Başkanlığı, Atakum ilçesinde tüm oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kuruluna itiraz etmişti.  Samsun İl Seçim Kurulu, AK Parti Samsun İl Başkanlığının yaptığı itirazı kabul ederek, bugün Atakum ilçesinde tüm oyların yeniden sayılması kararını almıştı. Ancak CHP Atakum İlçe Başkanlığı da, İl Seçim Kurulunun oyların yeniden sayılması ile ilgili aldığı karara itiraz ederek Yüksek Seçim Kuruluna başvurdu. Yüksek Seçim Kurulu, CHP Atakum İlçe Başkanlığının, İl Seçim Kurulunun oyların yeniden sayılması kararının durdurulması ile ilgili başvurusunu kabul ederek, Samsun İl Seçim Kurulunun Atakum'da tüm oyların yeniden sayılması ile ilgili kararını bozdu.

Yüksek Seçim Kurulunun, Atakum ilçesinde tüm oyların yeniden sayılması ile ilgili alınan kararı bozmasının ardından Samsun Kent Haber, YSK'nın altında Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven'in e-imzasının bulunduğu o kararının yer aldığı resmi evraka ulaştı. Buna göre YSK, Atakum'da oyların yeniden sayılması ile ilgili kararı kaldırma gerekçesinde şu ifadelere yer verdi.
"Adalet ve Kalkınma Partisi Atakum İlçe Başkanlığının Atakum İlçe Seçim Kurulunun 03.04.2019 tarihli, 2019/44 sayılı, Atakum İlçe Belediyesi Başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerine ilişkin olarak 1001 numaralı sandıktan 1426 numaralı sandığa kadar tüm sandıklardaki oyların yeniden sayılması yönündeki talebin reddine ilişkin Samsun İl Seçim Kuruluna yapılan itiraz üzerine Samsun İl Seçim Kurulu tarafından verilen 06/04/2019 tarihli, 2019/29 sayılı karar ile Atakum ilçe Belediye Başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerine ilişkin olarak 1001 numaralı sandıktan 1426 numaralı sandığa kadar tüm sandıklardaki oyların yeniden sayılmasına karar verildiği, sayımın başlamamış olması ve incelemenin 298 sayılı kanunun 112. maddesi çerçevesince yapılmamış olması nedeniyle, Samsun İl Seçim Kurulu tarafından verilen 06/04/2019 tarihli, 2019/29 sayılı kararın kaldırılmasının istenmesi üzerine; ilgi (b)'de kayıtlı kurulumuzun kararı ile 298 sayılı kanunun 112. maddesi uyarınca Samsun İl Seçim Kurulunun 06/04/2019 tarihli, 2019/29 sayılı kararının kaldırılmasına karar verilmiştir. Söz konusu gerekçeli karar bilahare gönderilecektir" denildi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz: Biz durursak Türkiye durur çok çalışacağız

Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz: Biz durursak Türkiye durur çok çalışacağız