20 Haziran 2019 Perşembe

KARADENİZ'DE DENİZ SUYU ISININCA HAMSİ GİTTİ, YERİNE ÇİNEKOP GELDİ

Karadeniz'de deniz suyu ısınınca hamsi gitti, yerine çinekop geldi

Samsun'da balıkçılar Karadeniz'de deniz suyunun ısınması nedeni ile hamsinin gittiğini, yerine ise çinekopun geldiğini söyledi.

19 Aralık 2018 Çarşamba 18:52 GÜNCEL

Samsun'da balıkçılar Karadeniz'de suyun ısınması ve hamsinin bu nedenle soğuk sulara göç etmesi nedeni ile av sezonunun erken bitmesinden endişeli. Karadeniz'de deniz suyunun ısınması ile giden hamsinin yerine ise çinekop geldi.


Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, "Deniz suyu çok sıcak, 9 derece olması gerekirken 14 derece. Hamsi bu yüzünden göçünü erken tamamlayacak." dedi.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, yaptığı açıklamada, bu yıl palamut başta olmak üzere çinekop, istavrit ve hamsi bolluğu yaşandığını söyledi.

Denizdeki balık bolluğundan mutlu olduklarını dile getiren Malkoç, ancak hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde bulunması nedeniyle deniz suyu sıcaklığının düşmediğine işaret etti. Malkoç, deniz suyu sıcaklığının balıkların erken göçüne neden olabileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Deniz suyu çok sıcak, 9 derece olması gerekirken 14 derece. Hamsi bu yüzden göçünü erken tamamlayacak. Çinekop Samsun'a yeni geldi. Yaklaşık 5 gün önce boğaz ağzındaydı. Karadeniz çok sıcak, karşı taraf çok soğuk. Çinekop sıcağı takip edince Karadeniz'de kaldı ama hamsi dağıldı. Şu anda bir ucu Hopa'da. Hamsi Karadeniz'in her yerinde azaldı ama parça parça var."

Deniz suyunun bir an önce soğumasını beklediklerine dikkati çeken Malkoç, böyle gitmesi halinde av sezonunun erken bitebileceğini kaydetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da eski belediye başkanı Metin Burma zimmet davası ile ilgili flaş açıklama yaptı

Samsun'da eski belediye başkanı Metin Burma zimmet davası ile ilgili flaş açıklama yaptı