16 Haziran 2019 Pazar

KARADENİZ'DE HAMSİ TADIMLIK OLDU!

Karadeniz'de hamsi tadımlık oldu!

Karadeniz'de balık avının az olması nedeniyle bulunamayan hamsi, adeta tadımlık oldu. Samsun OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri düzenlenen hamsi şöleninde 6 kasa hamsi güçlükle bulabildi.

22 Aralık 2017 Cuma 20:14 GÜNCEL
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesince her yıl yapılan ve yaklaşık 2 ton hamsinin tüketildiği şölende bu yıl öğrenciler, hamsiyi sadece tadımlık yiyebildi.

OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Metin Eker tarafından fakülteye yeni gelenlerle üst sınıftaki öğrencilerin tanışma ve kaynaşması amacıyla hamsi şöleni düzenlendi.

Kampüste gerçekleştirilen şölende öğrenciler, kendileri için hazırlanan masalarda öğretim elemanlarınca ızgarada pişirilen hamsilerden yedi. Her yıl yaklaşık 2 ton hamsinin tüketildiği şölene bu yıl balık avının az olması nedeniyle sadece 6 kasa hamsi getirilebildi. Öğrenciler, tadımlık da olsa hamsi yiyebilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.Prof. Dr. Eker, hamsi şölenini geleneksel hale getirdiklerini, bu yıl dördüncüsünü düzenlediklerini söyledi.

Şöleni genelde kasım ayında yaptıklarını aktaran Eker, bu yıl hamsi bulamadıkları için aralık ayına bıraktıklarını, yine de hamsi bulmakta zorlandıklarını dile getirdi. Eker, "Bu sene sadece 6 kasa hamsi bulabildik ancak asıl amacımız öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmasıydı. Farklı şehirlerden gelen öğrencilerimiz belki burada ilk kez Karadeniz'in geleneksel yemeği olan hamsiyi tatma fırsatı buldu." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Masalcı Dede Cemalettin Kavaklıgil hayatını masallara adadı

Samsun'da Masalcı Dede Cemalettin Kavaklıgil hayatını masallara adadı