25 Nisan 2019 Perşembe

KARADENİZ'DEN EGE'YE İLMEK İLMEK İSİMLİ DEFİLE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Karadeniz'den Ege'ye İlmek İlmek isimli defile büyük ilgi gördü

Samsun'un Atakum ilçe Belediyesi ile İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen Karadeniz'den Ege'ye İlmek İlmek isimli defile büyük ilgi gördü.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 14:31 GÜNCEL

Samsun'un Atakum İlçe Belediyesi ve İzmir Olgunlaşma Enstitüsü işbirliği ile feretiko bezi ile Ödemiş ipeğinden yapılan elbiselerin sergilendiği Karadeniz'den Ege'ye İlmek İlmek isimli defile beğeni topladı.


Samsun'un Atakum Belediyesi Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi'nin (AKSEM) kadın istihdamını desteklemek ve yerli doğal kumaşlara dikkat çekmek adına yürüttüğü proje kapsamında bir otelde yapılan Karadeniz'den Ege'ye İlmek İlmek isimli defile modaseverler tarafından büyük ilgi gördü.

Samsun ve İzmir'deki kursiyerlerin iki yıl boyunca dokuyarak işlediği feretiko bezi ve Ödemiş ipeğinden oluşan tasarımlar beğenildi. 

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, defile öncesi yaptığı açıklamada, amaçlarının hem kadın istihdamını artırmak hem de unutulmaya yüz tutmuş feretiko bezini gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyledi. 

Atakum Belediyesi Başkanı İshak  Taşçı, Karadeniz yöresinin feretiko bezi ile İzmir Ödemiş ipeğinin bir araya geldiği tasarımların güzel çalışmalar olduklarına anlattı.Karadeniz ve Ege'nin nadide kumaşlarını bir arada kullandık

İzmir Olgunlaştırma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın ise Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarını vurguladı. 

Karadeniz ve Ege'nin nadide kumaşlarını bir arada kullandıklarını dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

"Biz her yıl olgunlaştırma enstitüsü olarak bir tema belirliyoruz ve geleneksel Türk kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için gayretle çalışıyoruz. Geçen yıl bizim temamız Ödemiş ipeği ve feretiko dokumaydı. İki geleneksel kumaşımızı bir araya getirdik ve bu ilk defa oldu. Bugün burada geleneksel kıyafetler değil, güncele uyarlanmış kıyafetler göreceksiniz ama geleneksel motiflerle göreceksiniz. Karadeniz ve Ege'nin nadide kumaşlarını bir arada kullandık. Amacımız kadın istihdamını sağlamak ve geleneksel kültüre katkı sağlamaktır."

Samsun- Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Koordinasyon Merkezi Yöneticisi Fatma Taşçı da feretiko bezinin Osmanlı saraylarından günümüze kadar geldiğini aktararak, "Feretiko bezi, tıpkı Ödemiş ipliği gibi tarihi olan bir bezdir. Mitolojiye kadar gidiyor. Osmanlı saraylarından günümüze kadar gelmiştir. Fakat belirli dönemlerde değerini yitirmiş. Bu bezler aslında piyasada var olan bezlerdir. Biz bunları modernize ederek, günlük kıyafetlerde kullanarak, uygulanabilirliğini göstermek ve pazarda buna yer açmak istiyoruz. Kadınların ürettikleri bu bezleri satarak, çeşitli sektörlerde kullanımını arttırarak ekonomik anlamda güçlenmesini istiyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Samsun ve İzmir’deki kursiyerlerin iki yıl süreyle dokumasını yaptığı feretiko bezi ve Ödemiş ipeğinden tasarlanan 44 ayrı kıyafet izleyenlerin beğenisine sunuldu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da çocuk gelin utancı! Tam 344 çocuk evlendirildi

Samsun'da çocuk gelin utancı! Tam 344 çocuk evlendirildi