22 Nisan 2019 Pazartesi

KATİD BAŞKANI TOKTAŞ, KÖRFEZ ÜLKELERİ İLE SAMSUN ARASI DİREKT UÇAK SEFERİ İSTEDİ

KATİD Başkanı Toktaş, Körfez ülkeleri ile Samsun arası direkt uçak seferi istedi

Karadeniz Turizm İşletmecileri Derneği KATİD Başkanı Murat Toktaş, Körfez ülkelerinden Samsun'a direkt uçak seferinin olmadığını bu nedenle Trabzon'a 2.5 milyon, Samsun'a ise 25 bin Arap turistin geleceğini açıkladı.

07 Kasım 2018 Çarşamba 13:42 GÜNCEL

Karadeniz Turizm İşletmecileri Derneği KATİD Başkanı Murat Toktaş, geçtiğimiz günlerde Samsun'a gelen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati'ye Samsun turizm sektörünün sorunları ve talepleri ile ilgili bir rapor sunduklarını açıkladı.


Karadeniz Turizm İşletmecileri Derneği KATİD Başkanı Murat Toktaş, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati'ye sundukları raporda Körfez ülkelerinden Samsun'a direkt uçak seferlerinin olmaması ile ilgili yaşanan sorunu da dile getirdiklerini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati'nin Samsun'da gerçekleştirdiği toplantıda turizm sektörü adına bir konuşma yaptığını açıklayan Murat Toktaş, "Ortak akılla doğru paydaşlarla bir masada olmalıyız. Bu bize hızlı yol almamızı ve daha az enerji ve daha az kaynak kullanımı ile doğru sonuca ulaştıracaktır. Bu nedenle işin tek elden takibi için bir merkezin kurulması önemlidir. Kontrollü yatırıma ihtiyacımız var. Otele ihtiyaç var ama hangi tarz otele ve şehrin hangi bölgesine. Yatırımcıyı doğru yönlendirmeliyiz. Örneğin bu konu Sanayi ve Ticaret Odası ile organize edilebilir. Şuan eksik kapasite kullanımı ve hak edilen değerden satılamama gibi sorunlarımız mevcut. Bu konuda turizm yatırım ofisi gibi yatırımcıya destek olacak doğru yönlendirecek bir çalışma grubu kurulmasını istiyoruz. Yapılan yatırımların şehre daha fazla değer katsın" dedi.

DİREKT UÇUŞ OLURSA 125 MİLYON DOLAR GELİR SAĞLANIR
Toplantıda Körfez ülkeleri ile Samsun arasında direkt uçak seferlerinin olmaması ile ilgili sorunu da dile getirdiklerini ifade eden KATİD Başkanı Murat Toktaş, "Bu sene, yıl sonuna kadar Körfez ülkelerinden Trabzon’a 2,5 milyon Samsun’a ise tahminen 25 bin turist gelecek. Bunun tek nedeni Hedef Pazar olan körfez ülkelerinden direk uçuşların olmayışı. Turistler tek uçuşlu yerler istiyor. Samsun ile Körfez ülkeleri arasında direk uçuşlar başlarsa yılda 1,5 milyon geceleme yaparız. Bunu karşılığı ise yaklaşık 125 milyon Dolardır. Bu nedenle direk uçuşlar konusunda destek istiyoruz.” dedi

KATİD Başkanı Murat Toktaş, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati'nin katılımı ile gerçekleşen toplantıda ayrıca Turizm Bakanlığı belgeli tesislerde, restoranlarda KDV oranının yüzde 18, normal restoranlar ise bu oranın yüzde 8 olması nedeni ile yaşanan haksız rekabetide gündeme getirdiklerini vurguladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun ile Körfez ülkeleri arası uçak seferi olursa kent ekonomisi 125 milyon dolar girdi sağlar

Samsun ile Körfez ülkeleri arası uçak seferi olursa kent ekonomisi 125 milyon dolar girdi sağlar