18 Eylül 2021 Cumartesi

KFMİB BAŞKANI İLYAS EDİP SEVİNÇ FINDIK REKOLTESİNDE YAYGARA KOPARTANLARI ELEŞTİRDİ

KFMİB Başkanı İlyas Edip Sevinç fındık rekoltesinde yaygara kopartanları eleştirdi

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği(KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 2020 Ürünü Fındık Rekoltesi Temmuz 2020 ayında yaptıkları rekolte tahmini ile ilgili yaygara kopartanları eleştirdi.

25 Temmuz 2021 Pazar 13:45 GÜNCEL

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 2020 Ürünü Fındık Rekoltesi Temmuz 2020 fındık rekoltesi ile ilgili tahminlerini eleştirenlere "Kuldan utanmayanlar bir özür dilecek mi" diyerek tepki gösterdi.


Açıklamasında 2020 Ürünü Fındık Rekoltesi Temmuz 2020 ayında Tarım Bakanlığı tarafından 665.000 Ton, İhracatçı Birlikleri tarafından ise 670.000 Ton, olarak tahmin edildiğini hatırlatan İlyas Edip Sevinç, "Bu rakamların açıklanması üzerine, kerameti kendinden menkul çevreler hemen
kıyameti koparttılar. Zira o çevreler, rekolteyi suni olarak fiyat yükselmesini sağlayacak bir değer görüp, düşük göstermeyi kendilerine misyon edinmiş basitlikte düşünmekteydiler. Tabii yine o zaman da “baltayı taşa vurup” aynı davranışı sergilemişler ve bunun sonucunda hem
yanılmışlar(!), hem de yanıltmışlardı. Sonuçta coşup aralarında 2020 ürünü rekoltesinin 500.000 ton bile olmadığını iddia edenler oldu. Hatta Tarım Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli’ye olmadık nezaketsiz suçlamalarda bulunup, siyasi kriz çıkaranlara bile rastlandı! Şimdi ise rakamların matematiksel sağlamasının yapılma zamanı geldi. 01 Eylül 2020 ile 31 Ağustos 2021 Aralığında gerçekleşecek ihracat minimum 285.000 Ton iç fındık ( 570.000 Ton kabuklu ) Aynı süre içinde iç piyasa tüketimi ise 120.000 Ton Kabuklu ( Bu rakam tahmini olsa da, yılların tecrübesi ile ve tüm ilgili kesimlerin mutabakatı ile bilinmektedir. Maalesef bu rakam kişi başına 1,5 Kg gibi düşük bir rakama tekabül etmektedir ) Bu iki miktarın toplamı 690.000 ton minimum kabuklu fındığa tekabül etmez mi? Elbette 2019 Yılından 90.000 ton civarında bir stok devri de mevcut idi. Ancak şimdi 2020 Ürününden de bu çevrelerin ihracatımıza verdikleri zarar nedeni ile yine en az 80-90 bin ton civarında bir devir stokunun da yeni sezona kalacağı biliniyor. Bu verilerden hareketle kimin doğruları söylediğini, kimin ise asparagas haberlerle kamuoyunu yanılttığını tespit etmek zor olmasa gerek" dedi.

Fındık rekoltesi ile ilgili spekülasyon ve popülist amaçlı mesnetsiz beyanlarda bulunanların olduğunu hatırlatan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, açıklamasında şunları dile getirdi.
"Gürcistan’dan 150.000 ton fındığın bavul ticareti kapsamında Türkiye’ye girdiğini bile iddia etmekten dahi çekinmediler ve utanmadılar. Gümrük teşkilatını zan altında bıraktılar. Bir Ziraat Odası Başkanının çarpıtmaya çalıştığı gibi, insanların Allah korkusunu ölçmek tabii ki bizim haddimiz değil! Ancak, günümüz itibariyle elde edilen verileri analiz ettiğimizde 1 yıl gibi kısa bir süre önce tamamen spekülasyon ve popülist amaçlı mesnetsiz beyanlarda bulunup, başta üreticilerimiz olmak üzere kamuoyu ve sektör paydaşlarını yanıltan malum çevrelerin hiç olmazsa utanmaları gerektiğini yüzlerine vurmak, Allah’a şükürler olsun ki bu yıl da yine bize nasip oldu. Aslında 2020 Ürünü için, hem biz hem de Tarım Bakanlığı bir miktar yanıldık. Zira şimdi 2020 Rekoltesinin 700.000 ton civarında oluştuğu anlaşılıyor. Bunun nedeni ise, tamamen, bahçelerine mükemmel bir şekilde bakım yaparak, bir evvelki büyük rekolteden sonra muhtemel periyodisite kaynaklı bir düşük rekolte yaşanmasını engelleyen Türk Fındık üreticilerinin başarısıdır. Kimseyi rencide etmek, kimse ile polemiğe de girmek niyetimiz yok. Ancak gerçekleri de artık görelim. Çünkü aynı filmi tekrar izlemekten çok sıkıldık. Bazı makam sahiplerinin spekülatif demeçleri basında yer buluyor olabilir. Ama bizim için bu kabil beyanatlarının hiçbir değeri olmadığını bu vesileyle hatırlatmakta fayda var."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 2'inci Abdülhamid'in yaptırdığı çeşme yeniden yapılacak

Samsun'da 2'inci Abdülhamid'in yaptırdığı çeşme yeniden yapılacak