24 Ocak 2022 Pazartesi

KIZILIRMAK DELTASINDA YANAN YER KORUMA ALANI DIŞINDA!

Kızılırmak Deltasında yanan yer koruma alanı dışında!

Samsun'da UNESCO geçici Dünya Mirası listesinde bulunan Kızılırmak Deltasında çıkan yangın sonrası, yanan bölgenin koruma alanı dışında olması 'İmara açılacak' iddialarının sık sık gündeme gelmesine neden oluyor.

16 Ekim 2020 Cuma 13:34 GÜNCEL

Samsun'da RAMSAR sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde, koruma alanı dışında kalan 170 hektar alanda çıkan yangın sonrası, yanan yerin imara açılacağı yönündeki iddialar gündemden düşmüyor.


RAMSAR Sözleşmesi kapsamında yanan yerde daha önce koruma alanı içerisindeydi. Ancak daha sonra yapılan statü değişikliği ile yanan bölge RAMSAR sözleşmesi kapsamı dışında kaldı. Aynı şekilde yapılan statü değişikliği ile koruma alanına yakın bir bölgede, deltaya restoran yapımının önü açıldı ve bu restoran buraya yapıldı. 

Şimdi ise Kızılırmak Deltasında yanan bölge için 'imara açılacak' iddiaları bu nedenle gündeme geliyor. Yetkililer 'İmara açılmayacak' dese de, yaptıkları açıklamalarda koruma alanı içinde kalan bölge için "Bu bölge koruma alanı kapsamında. Burası kesinlikli imara açılmayacak" sözlerini söylerken bu sözlerin koruma alanı dışında kalan ve yanan bölgeyi kapsayıp kapsamadığı ise merak ediliyor.

Zira yetkililerin imara açılmayacağını söyledikleri yerin, koruma altında olan bölge olduğuna işaret etmesi, Kızılırmak Deltasında koruma alanı dışında kalan ve yanan yer için 'Koruma altında olsun olmasın bu bölge kesinlikle imara açılmayacak' dememesi de dikkatleri çekiyor. Kızılırmak Deltasında RAMSAR sözleşmesi kapsamı dışında kalan yanan bölgenin şahıs arazisi olduğu da bilinirken, yetkililerin 'İmara açılmayacak' sözlerine rağmen bu iddia gündemden düşmüyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir tramvay görüntülerinin kasıtlı kalabalık gösterildiğini iddia etti

Mustafa Demir tramvay görüntülerinin kasıtlı kalabalık gösterildiğini iddia etti