25 Eylül 2021 Cumartesi

KORONA VİRÜS TEDBİRİ! ELEKTRİK VE DOĞALGAZ SAYAÇLARI 3 AY OKUNMAYACAK

Korona Virüs tedbiri! Elektrik ve doğalgaz sayaçları 3 ay okunmayacak

Korona Virüs tedbirleri nedeniyle evde kalan ve iş yerlerini geçici süre kapatılması nedeniyle elektrik ve doğalgazda 3 ay boyunca sayaç okumaları yapılmayacak.

03 Nisan 2020 Cuma 14:40 GÜNCEL

Elektrik ve doğalgaz sayaçları Korona Virüs nedeniyle 3 ay boyunca okunmayacak. Üç ayın sonunda ise okunmayan sayaçları, önceki yılın ayına göre faturalandırılarak abonelere gönderilecek.


Elektrik ve doğal gaz faturası için yeni bir karar alındı. Elektrik ve doğalgaz firmalarında çalışan sayaç okuma görevlilerinin Korona Virüs nedeniyle izalasyonunun sağlanması amacıyla 3 ay sayaç okunmaması yönünde karar alındı. Elektrik ve doğalgaz firmaları, üç ay sonunda ise kıyasen fatura düzenlemesi yaparak, geçtiğimiz yılın aynı ayında gelen faturalar baz alınacak ve ona göre fiyat biçerek abonelerine faturaları gönderecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla uzman kurul ve kurumların tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarında yeni bir düzenlemeye gidildi.

Buna göre, sektör çalışanlarının ve tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla elektrik ve doğal gazda "Kıyasen Fatura Düzenlemesi" hayata geçirilecek. Söz konusu düzenleme, sadece karantinaya alınan, idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda geçerli olacak ve 3 ay süreyle uygulanacak. Bu kapsamda, sayaç okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak.

Sayaçları okunamayan tüketicilere kıyasen oluşturulan faturalar posta, kargo, SMS veya e-posta gibi yöntemlerle ulaştırılacak. Bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığı ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağına yönelik bilgilendirme de yapılacak.

Sadece sayaç okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte mahsuplaşma işlemi gerçekleştirilecek. Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacak. Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek ve tükecinin mağdur edilmesine izin verilmeyecek. Tüketiciler, kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumların internet sitelerinden veya e-Devlet üzerinden kontrol edebilecek.

Öte yandan, genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları ertelenecek. Mahsuplaşma işlemine yönelik olası tüketici itirazları EPDK tarafından değerlendirilecek ve dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında soruşturma başlatılacak ve mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacak. Ayrıca, bu süreçte birçok iş ve işlemlerin mobil iletişim araçlarıyla yapılabilmesine imkan oluşturmak amacıyla tüketicilerin iletişim bilgilerini ilgili dağıtım ve tedarik şirketlerine iletmesi ve gerekliyse güncellemesi öneriliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Teknopark Korona hastaları için Videolaringoskop cihazı üretti

Samsun Teknopark Korona hastaları için Videolaringoskop cihazı üretti