02 Aralık 2021 Perşembe

KORONA VİRÜS'TEN KORUNMAK İÇİN SU VE SABUN YETERLİ

Korona Virüs'ten korunmak için su ve sabun yeterli

Samsun Kimya Mühendisleri Odası, maske, el dezenfektanı ve kolonya gibi ürünlerin sahtelerinin piyasaya sürüldüğünü açıklayarak vatandaşları uyarırken, Korona Virüs'ten korunmak için su ve sabunun yeterli olduğunu açıkladı.

20 Mart 2020 Cuma 15:01 GÜNCEL

Samsun Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Osman Nuri Pilgir, Korona Virüs nedeniyle el dezenfektanı, maske ve kolonya gibi ürünlerin sahtelerinin piyasaya sürüldüğünü açıklayarak vatandaşları uyardı.


Samsun Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Pilgir, Korona Virüs sebebiyle maske, kolonya ve el dezenfektanı ihtiyacını karşılamaya çalışan vatandaşlara su ve sabun tavsiyesinde bulundu. Korona Virüs nedeniyle kolonya, maske ve el dezenfektanlarının sahtelerinin piyasaya sürüldüğünü belirten Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Osman Nuri Pilgir, Korona Virüsten korunmak için vatandaşların su ve sabun kullanmasının daha faydalı olacağına dikkati çekti.

Coronavirüsü (COVİD-19) ile ilgili hayatını kaybeden vatandaşların olduğunu kaydeden Pilgir, "Dünyada böyle bir salgın meydana gelmişken ülkemizde gözleri paradan başka hiçbir şeyi görmeyen ve insanlıktan nasibini almamış mahluklar tarafından  ya merdiven altı diye tabir edilen ve insan sağlığına uygun olmayan birçok kimyasalın kullanıldığı sahte ürünler yada kolonya,el dezenfektanı,maske vb. ürünler fahiş fiyatla  piyasaya sürülmüş yada sürülmek üzere stoklandığı görülmektedir. Gerek el dezenfektanlarında gerekse kolonyalarda İzo-propil alkol yada etil alkol kullanılmış olması gerekmektedir. Halkımızın bunları alırken özellikle etiketlerindeki içeriklere dikkat etmesi  ve metilalkol (metanol) içerikli ürünlerden uzak durması gerekmektedir. Kolonyalar, yüzde 70-80 etil alkol içeren çözeltidir. İçine çeşitli koku verici maddeler eklenmiştir. El dezenfektanları ise izopropil alkol çözeltisidir (%60 ve üzeri olması önerilir). En iyi kişisel temizlik ve hijyen su ve sabun ile yapılabilir. Kaliteli suyun önemi çok daha anlaşılması gerekmektedir.Bunun için şehir şebeke sularının, İnsani içme ve kullanma suyu yönetmeliğine uygun olması bu günlerde daha da önemli bir hale gelmiştir." dedi.

KİŞİSEL TEMİZLİK VE EV TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI
Samsun Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Pilgir, Korona Virüsten korunmak için yapılması ve alınması gereken tedbirlerle ilgili de şu bilgileri verdi.
"Kişisel temizlik ve hijyen için su ve sabun kullanmak yeterlidir. Ellerinizi sabunlu su ile daha sık yıkayınız. Kolonya ve diğer dezenfektan ürünleri; su ve sabuna ulaşılamayan durumlarda kullanılabilir. Aşırı kolonya kullanımı cildi tahriş eder. Çocuklarda ve hassasiyeti olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.
Ellerde yara var ise alkol kullanılmamalıdır. Ev temizliğinde dikkat etmemiz gereken önemli unsurlar var. Kimyasal madde içeren ürünleri satın alırken mümkün olduğunca daha az zehirli, daha az tehlikeli malzemeleri tercih edin! Aldığınız ürünün etiketini inceleyin ve kullanma talimatlarını mutlaka okuyun! Ürünleri, sadece etiketinde belirtilen kullanım amacına uygun kullanın!  Ürünleri orijinal kaplarında, kapakları iyice kapalı şekilde, mümkünse kilitli dolaplarda muhafaza edin! Daha iyi temizleneceği inancı ile çamaşır suyu, tuz ruhu, kireç sökücüler, lavabo açıcılar, sirke gibi maddelerin birbirleri ile karıştırılmaları veya aynı yüzeye art arda uygulanmaları, ölümcül derecede zehirli gazlar çıkarabilmektedirler. Bu gazlara maruz 
kaldığında bayılanlar, baygın halde aynı gazı solumaya devam ederek ölüme kadar zehirlenebilir!"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Belediyelere Korona genelgesi! Sular hiç bir gerekçe ile kesilmeyecek

Belediyelere Korona genelgesi! Sular hiç bir gerekçe ile kesilmeyecek