22 Ekim 2021 Cuma

KÖYTÜR KAPANMASIN! DEVLET KÖYTÜR'Ü KURTARSIN

KÖYTÜR kapanmasın! Devlet KÖYTÜR'ü kurtarsın

Samsun'lu firma KÖYTÜR ile ilgili mahkemenin iflas kararını vermesi ile bin kişi işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. KÖYTÜR'ün kurtarılması ve kapanmaması için siyasilerin harekete geçmesi istendi.

02 Ekim 2020 Cuma 01:34 GÜNCEL

Samsun'da faaliyet gösteren KÖYTÜR'ün borçların yeniden yapılandırma süreci devam ederken mahkeme tarafından iflasına karar verilmesi tepkilere neden oldu. KÖYTÜR kapanmasın, devlet KÖYTÜR'ü kurtarsın..


Yaklayık 600 üretici ile birlikte 400 çalışanı bulunan Samsunlu firma KÖYTÜR ile ilgili iflas kararını veren mahkemenin Ziraat Bankasının haklarını korumak amacıyla böyle bir karar aldığı gündeme geldi. Ziraat Bankasının haklarını korumak için bin kişinin iş kapısı olan ve aileler ile birlikte 5 bin civarında kişiyi olumsuz yönde etkileyecek bir kararın alınması, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde herkesi şaşırttı.

1 MİLYON KANATLI HAYVAN TELEF OLABİLİR
KÖYTÜR'ün kapanması durumunda ayrıca fabrikanın sahada bulunan 1 milyon 650 bin civarında kanatlı hayvana da yem tedariki yapamayacağı, bu nedenle bu hayvanlarında açlıktan telef olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu gündeme geldi. Fabrikanın mahkemenin verdiği iflas kararına itiraz edeceği öne sürülürken, KÖYTÜR'ün kurtarılması ve 400 çalışan ve 600 üreticinin işsiz kalmaması için siyasilerin harekete geçmesi istenildi.

KESKİNOĞLU TAVUKÇULUK KURTARILDI
Manisa'da bulunan Keskinoğlu Tavukçuluk firmasının, KÖYTÜR'den 15 katı borcu olmasına rağmen iflastan kurtarıldığı ve kapanmasının devlet destekleri ile engellendiği de bilinirken, Samsunlu KÖYTÜR firmasının da aynı şekilde içine düştüğü durumdan kurtarılması gerektiği dile getirildi. KÖYTÜR'ün iflasına yönelik alınan kararın duyulması sonrası Samsun'da iş çevreleri, siyasiler ve vatandaşlar duruma tepki göstererek "KÖYTÜR kapanmasın. Samsun'da bir çok insana iş kapısı olan bu fabrikanın yaşatılması lazım. Devletimiz KÖYTÜR'e sahip çıksın." dedi.

KÖYTÜR'ÜN TARİHÇESİ
Öte yandan 2000'li yıllar öncesi vakıf bünyesinde üretim yapan KÖYTÜR, 2001 yılında iflas ederek kapanmıştı. Samsun'un Kavak ilçesinde bulunan KÖYTÜR fabrikası kapandıktan sonra 2002 yılında kurulan YEMSEL Tavukçuluk A.Ş tarafından satın alınarak yapılan yeni yatırımlarla tekrar faaliyete 
geçirilmişti.  2002 yılından bu yana YEMSEL Tavukçuluk A.Ş tarafından işletilen KÖYTÜR 2015 yılında da iflas erteleme talebi ile mahkemeye başvurmuş fabrikaya kayyum atanmıştı. Gelinen süreçte ise Yemsel Tavukçuluk A.Ş bünyesinde bulunan beyaz et üretim ve tedarikçisi KÖYTÜR ile ilgili 2020 yılı Ekim  ayında mahkemede iflas kararını onayladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Köytür Çalışanı

06 Ekim 2020 Salı 21:35

Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Zülkif Dağlı yine tramvay, halk otobüsleri ve dolmuşları denetledi

Samsun Valisi Zülkif Dağlı yine tramvay, halk otobüsleri ve dolmuşları denetledi