24 Eylül 2021 Cuma

KÖYTÜR'E ÜRETİM YAPAN MİLYONLUK KÜMESLER YOK PAHASINA SATILMAYA BAŞLANDI

KÖYTÜR'e üretim yapan milyonluk kümesler yok pahasına satılmaya başlandı

Samsun'da IPARD projeleri kapsamında yapılan ve KÖYTÜR'e üretim yapan milyonluk tavuk kümesleri yok pahasına satılmaya başlandı.

26 Şubat 2021 Cuma 18:52 GÜNCEL

Samsun'da KÖYTÜR'ün kurtarılmasını bekleyen üreticiler, bu konuda bir gelişme yaşanmayınca üretim kümeslerini Bolu ve Erzincan'da ki kümes sahiplerine satmaya başladı.


KÖYTÜR'e üretim yapan tavuk kümesi sahipleri, firmanın kurtarılmasına yönelik somut bir gelişme olmayınca, mağduriyet üstüne mağduriyet yaşadı ve çareyi üretim kümeslerini satmakta buldu.

IPARD DESTEKLERİ İLE YAPILDI YOK PAHASINA SATILIYOR
Samsun'da faaliyet gösteren KÖYTÜR'e bölgede üretim yapan 150'ye yakın kümes bulunduğu bu kümeslerin tamamında 600'den fazla kişinin istihdam edildiği, kümeslerin satılmaya başlanması ile birlikte söz konusu çalışanlarında işsiz kalacakları gündeme geldi. Uzun bir süredir KÖYTÜR'ün içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtarılması ile ilgili girişimlerin bir neticeye bağlanmasını bekleyen kümes sahipleri, bu konuda somut bir gelişme olmaması üzerine Bolu ve Erzincan'da bulunün kümes sahiplerine IPARD destekleri ile yapılan kümesleri adeta yok pahasına satmaya başladığı öğrenildi.

IPARD destekleri ile milyon liralara yaptırılan ve KÖYTÜR'e üretim yapan kümeslerin Bolu ve Erzincan'da ki kümes sahiplerine 700 ile 750 bin lira fiyatla satılmaya başlandığı gündeme gelirken, kümeslerin tamamının satılması durumunda KÖYTÜR'ün de artık üretim yapamaz hale geleceği ve kapanma ile yüz yüze geleceği kaydedildi.

ÜRETİCİLER KÜMESLERİNİ SATIYOR
KÖYTÜR'e üretim yapan ve kümeslerini satışa çıkartan üreticiler mağdur durumda olduklarını, KÖYTÜR'ün kurtarılması ile ilgili bir gelişme yaşanmadığını belirterek, "Pandemi süreci ile birlikte mağduriyetlerimiz iki kat arttı. KÖYTÜR'ü kurtaracaklarına dair sözler verildi ama gelinen nokta itibari ile bu konuda bir gelişme yaşanmadı. Bizim KÖYTÜR'den alacağımız var, KÖYTÜR ise sıkıntıda. Alacaklarımızı alamadığımız için mağduriyetler yaşadık. KÖYTÜR'ün yaşamasını istiyoruz ancak bizimde ailelerimiz var. Daha fazla mağduriyet yaşamamak için kümeslerimizi yok pahasına satma kararı aldık. Bolu ve Erzincan'da bulunan kümes sahipleri, bizim kümeslere talip oldu ve bizde satma kararı aldık. Bazı kümes sahipleri, kümeslerini çoktan sattı." dedi.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da yeni KoronaVirüs tedbirleri ile ilgili kararlar yayımlandı

Samsun'da yeni KoronaVirüs tedbirleri ile ilgili kararlar yayımlandı