23 Nisan 2019 Salı

KURBAN BAYRAMINDA KURBANLIK HAYVAN ALIRKEN BUNLARA MUTLAKA DİKKAT EDİN!

Kurban Bayramında kurbanlık hayvan alırken bunlara mutlaka dikkat edin!

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili açıklama yaptı.

06 Ağustos 2018 Pazartesi 13:00 GÜNCEL

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Kurban Bayramında kurbanlık hayvan alırken bunlara dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.


Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan alırken özellikle küpeli hayvanların alınması gerektiğine dikkati çekti.

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, verdiği bilgide,  "Kurban Bayramı sebebiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketlerinin yoğun olduğu bu dönemde hayvan hastalıklarının yayılma riski de artmakta, artan risk nedeniyle gerek insan gerek hayvan sağlığı tehdit altına girmektedir. Bu olumsuzlukların önlenmesi amacı ile bir takım tedbirlerin alınması yetiştiricilerin, hayvan satıcılarının ve hayvan alıcılarının bu tedbirlerin gereklerini yerine getirmeleri önemlidir. Kurbanlık hayvan alırken Bakanlığımız tarafından tanımlanmış, küpeli ve sağlıklı hayvanlar alınmalıdır" dedi.

Kurbanlık hayvanlarda hangi belgeler bulunmalı

Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilecek hususları açıklayan Nail Kırmacı, "Kurbanlık olarak hayvanlarını başka illere sevk eden hayvan sahiplerinin İl- İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’nden Veteriner Sevk Raporu almaları zorunludur. Sığır, manda gibi büyükbaş hayvan satın alacakların; alacakları hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olup olmadığı ile başka ilden sevk edilen hayvanların ‘Veteriner Sağlık Raporu’ olup olmadığını kontrol etmeleri gereklidir. Yine koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacaklar ise, alacakları hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığı ile aynı şekilde başka ilden sevk edilen hayvanların ‘Veteriner Sağlık Raporu’ olup olmadığını kontrol etmeleri ve bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir" diye konuştu.

Hangi hayvanlar kurban olarak tercih edilmeli

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili şunları söyledi.
"Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmeli, damızlık değeri olan dişi hayvanların kesimi yasaklanmıştır. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün olmaması gerekir. Sağlıklı hayvanların belirgin özellikleri vardır; deri yumuşak ve elastiki, bakışları canlı kıllar ince ve parlaktır. Ayrıca, göz, burun, ağız, meme ve arkasında anormal akıntılarla bacak ve ayaklarında topallık, deri ve memelerinde hastalık belirtisi şişkinlik, renk değişimi ve yara bulunmaz. Çok zayıf, gebe, yeni doğum yapmış, yüksek ateşi olan, kılları karışık ve mat halde, görünüşü canlı olmayan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız, yaralı, salya ve gözde akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olan hayvanlar alınmamalıdır. Kurbanlık olacak sığır ve mandalar iki yaşını (24 ayını), keçi ve koyun bir yaşını bitirmiş olmalıdır. Ancak, koyunlarda altı aylıktan sonrakilerin bir yaşını dolduranlar kadar gelişmiş ve cüsseli olması yeterli kabul edilmiştir. Kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Bakanlığımızca https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfası ile “HaySag” isimli mobil uygulama hazırlanarak kullanıma açılmıştır. "

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'tan flaş TEDES açıklaması

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'tan flaş TEDES açıklaması