27 Ekim 2021 Çarşamba

MAKAM ARACIYLA TATİLE GİDEN BELEDİYE BAŞKANI ŞEREF MALKOÇ'A ŞİKAYET EDİLDİ

Makam aracıyla tatile giden belediye başkanı Şeref Malkoç'a şikayet edildi

Samsun Kent Haber Genel Yayın Yönetmeni Haydar Öztürk, Başdenetçi Şeref Malkoç'a resmi araçla tatile gittiği gündeme gelen belediye başkanını şikayet etti! Yerel basını zor durumda bırakan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi ile ilgili sıkıntıyı aktardı.

23 Eylül 2021 Perşembe 12:59 GÜNCEL

Samsun'a gelen Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç'un Samsun basını ile gerçekleştirdiği toplantıda Samsun Kent Haber Genel Yayın Yönetmeni Haydar Öztürk, yerel basının sorun ve sıkıntılarını dile getirdi, çözüm için destek istedi.


YEREL BASIN DESTEKLENMEDİ
Samsun'da gazetecilerin sorunlarını dinleyen Şeref Malkoç'a Samsun Kent Haber Genel Yayın Yönetmeni Haydar Öztürk'de tasarruf tedbirleri genelgesi ile gazetelerin aboneliklerinin azaltılması, internet medyası ile ilgili farklı kararların alındığını belirterek, "Yerel basın mevcut şartlarda zaten bin bir zorlukla ayakta kalmaya çalışıyor. Pandemi sürecinde hiç bir destekten faydalanamayan yerel basın, desteklenmesi gerekirken, tasarruf tedbirleri genelgesi ile önümüze yeni bir engel daha konulmuş oldu. Gazetelerin aboneliklerinin azaltılması ve diğer konularda genelge kapsamında getirilen tedbirler, abone ve reklam bütçesi zaten kıt olan yerel basını zor durumda bıraktı. Bir gazetenin 10 abonesini 5'e düşürmekle tasarruf mu yapılmış olacak." dedi.

Öztürk ayrıca Başdenetçi Malkoç'a resmi plaka araçla İzmir'in Selçuk ilçesinde görüntülenen ve ailesi ile birlikte tatile gittiği gündeme gelen Tokat'ın Pazar Belediye Başkanını da şikayet etti. 

BASINA TASARRUF VAR, MAKAM ARAÇLARINDA YOK
Basın için tasarruf tedbirleri uygulandığını, ancak belediye başkanının makam aracı ile il dışına çıktığını, makam aracı ile tatile gidebildiğini bu savurganlıklara tasarruf uygulanmadığını belirten Samsun Kent Haber Genel Yayın Yönetmeni ve İnternet Medya Bilişim Federasyonu(İMEF) Samsun İl Temsilcisi Öztürk, Malkoç'a "Biz bu haberi yaptıktan sonra belediye başkanı alelacele tatile gitmediğini ifade edebilmek için Selçuk ilçesine nikaha gittiği yönünde bir açıklama yaptı. Oysa elimize ulaşan görüntüde nikahtan ziyade tatil havası vardı. Ardından yine alelacele İstanbul'da dernek ve işadamları ziyaretinde bulunacağını söyledi. Belediye başkanı makam aracıyla Selçuk ilçesinden İstanbul'a hareket ederek gecenin 1'inde göstermelik bir dernek ziyareti yaptı. Gecenin 1'in de bir belediye başkanı dernek ziyareti mi yapar? Resmi ya da programlı olmuş olsaydı bu ziyaret gündüz yapılırdı. Haber sonrası ayarlanmış olduğu ortada. İşadamlarını ziyaret edeceğim demişti, onu da yapmadı. Sadece durumu kurtarmak için bir dernek ziyareti yaptı. Belediye başkanlarımızda bu milletin, halkın malına helal getirmemeli. Tasarruf tedbirlerine uymalı. Hepsi beytülmala sahip çıkmak için o görevdeler" dedi.

Şeref Malkoç ise bu şikayet ve sorunlarla ilgili gerekli çalışmayı yapacaklarını belirterek, yerel basının sorunlarını tespit etmek için bir Çalıştay yapma teklifinde bulundu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erkan Güral, SAMGİAD'ın toplantısı için yıllar sonra Samsun'a geldi

Erkan Güral, SAMGİAD'ın toplantısı için yıllar sonra Samsun'a geldi