25 Nisan 2019 Perşembe

METE YARAR SAMSUN'DA AÇIKLADI: MİLLİ UÇAK PROJESİ İÇİN 3 BİN MÜHENDİS ALINACAK

Mete Yarar Samsun'da açıkladı: Milli uçak projesi için 3 bin mühendis alınacak

Samsun'a gelen Mete Yarar, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından düzenlenen Gençlik Söyleşileri programında 15 Temmuz'dan OHAL kararlarına, El- Bab ve Fırat Kalkanı Harekatı ile FETÖ ve MİT ile ilgili konularda önemli açıklamalarda bulundu.

28 Kasım 2017 Salı 12:28 GÜNCEL
Samsun'da Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından düzenlenen Çınaraltı Gençlik Söyleşileri programına katılan Mete Yarar, Türkiye'nin bir çok ülkenin umudu olduğunu söyledi.

Mete Yarar, Samsun'da yaptığı açıklamalarda, savunma sanayisinin bu yıl milli uçak projesi için 3 bin mühendis alacağını da belirterek, Türkiye'nin artık oyun bozan bir ülke haline geldiğini belirtti. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Güzel Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen söyleşide, Türkiye'nin her türlü saldırıya rağmen büyümeye devam ettiğine dikkati çeken Mete Yarar, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ operasyonları kapsamında ByLock operasyonlarının da dünyada en büyük istihbarat operasyonu olduğunu vurguladı.

Mete Yarar, Samsun'da gerçekleşen söyleşide üniversite öğrencilerine tecrübelerini aktarırken "Savunma sanayisi bu sene yalnızca milli uçak projesi için 3 bin mühendis alacak. Yıllarca İstanbul'da bir uçak mühendisliği vardı İstanbul Teknik Üniversitesi'nin içinde ama çalışabilecekleri hiçbir yer olmadı. Hepsi yurt dışına gitti. Bugün gelinen nokta, oyun bozar noktasına geldiğimiz yer burası." diye konuştu. 

Türkiye'nin 15 Temmuz'dan çok kısa bir süre sonra El - Bab ve Fırat Kalkanı Harekatı yaptığını anımsatan Yarar, şöyle devam etti:

"Herkesin kaybedeceğimizi ve yenileceğimizi düşündüğü bir ortamda yaptık. Düşünebiliyor musunuz? Fransa üç defa bombalı saldırıya uğradı,  OHAL ilan etti ve yaklaşık iki seneye yakın OHAL'i devam ettirdi. Bugün itibarıyla OHAL kanunlarını yasallaştırdığı için normale dönüştürdüğü için OHAL'den vazgeçerek terörle mücadeleyi normal hayatın içine koydu. Biz 15 Temmuz gibi bir darbe girişimini, barikatlar dönemini, kimin kim olmadığı bir kripto döneminde Suriye'ye girebilecek kadar bilinçli bir ülkeydik."Çanakkale Savaşı döneminde hiçbir lisenin mezun veremediğini, Türkiye'nin altın neslinin savaşta kaybedildiğini hatırlatan Yarar, o gün Türkiye'ye saldıranların bugün de FETÖ ile altın neslini almaya çalıştığını vurguladı. 

Düşmanın birçok tuzakla geldiğini ifade eden Yarar, "Tuzakların çoğunluğu iyi niyetli yollarla kuruluyor. O kötü emelli insanları görmeniz için yapmanız gereken şey oyunların ne olduğunu bilmek. Yapacağınız şey şu; aklınızı ve vicdanınızı asla kiraya vermeyin. Aklınızı ve vicdanınızı kiraya vermediğiniz müddetçe sizi kimsenin tuzağa düşürmesi mümkün değil. Türkiye oyun bozuyor. Rakamlarla oyun bozuyor, hangi rakamlarla bozuyor, büyüme rakamlarıyla bozuyor." ifadelerini kullandı.

Söyleşinin ardından gençlerin sorularını yanıtlayan Yarar, bir katılımcının Milli İstihbarat Teşkilatı'nın zaman zaman itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı yönündeki soru üzerine MİT'in özellikle Emre Taner ve Hakan Fidan döneminde başlattığı MİT Dış Operasyon Dairesi'nin aktif olarak yurt dışında da eylem ve faaliyet yapabilecek duruma geldiğini söyledi. MİT'in son olarak FETÖ'nün kasası olan birini, yaptığı operasyonla ülkeye getirdiğini anımsatan Yarar, "En son neyi gördük. Sudan'dan FETÖ'nün kasası olan birisi paketlenip Türkiye'ye getirildi. YPG'nin sözcüsü Suriye'nin içinde paketlenip getirildiğini duyuyorsunuz veya sözde örgüt lideri dediğimiz arananlar listesinde olanların birer birer etkisiz hale getirildiğini de duyuyorsunuz. Geçmişte duyuyor muydunuz böyle rakamlar. Örgütün lider kadrosundan öldürülenlerin bu kadar çok olduğu bir dönem hatırlıyor musunuz? O zaman bir yerden bir yere gelmişiz. Eskiden Milli İstihbarat Teşkilatı başka ülkelerde eylem yapabilmek için maalesef belli gruplardan destek alıyordu. Bu dönemde ise işi taşere etmeyip kadrolu elemanlarını kullanıyor. Bu dönüşüm bile Milli İstihbarat Teşkilatının geldiği gücü gösterir. ByLock operasyonu dünyada son dönemde yapılmış en büyük istihbarat operasyonudur. 300 bin kriptonun ele geçirildiği böyle bir örnek yok." diye konuştu. 

Söyleşinin ardından şarkıcı Uğur Işılak konser verdi.

Programı Samsun Valisi Osman Kaymak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Emniyet Müdürü Vedat Yavuz'un da aralarında bulunduğu protokol üyeleri ve davetliler katıldı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun, Havza, Ayvacık'ta eş zamanlı FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Samsun, Havza, Ayvacık'ta eş zamanlı FETÖ operasyonu: 10 gözaltı