20 Ocak 2022 Perşembe

MEYHANE İLE KAFAYI BOZMUŞLAR! YALI KAFE'YE GİDEN HERKESİ ALKOLİK SANIYORLAR

Meyhane ile kafayı bozmuşlar! Yalı Kafe'ye giden herkesi alkolik sanıyorlar

Yalı Kafe olayı ve alkol meselesi üzerinden yapılan iki yüzlülük üzerine belgeleriyle analiz yazısı. Meyhane ile kafayı bozmuşlar herkesi alkolik sanıyorlar öyle ise eğer; AK Parti döneminde de içiliyordu! Yüzünüzün astarı varsa bu gerçekle yüzleşin hadi..

21 Şubat 2020 Cuma 02:51 GÜNCEL
Meyhane muhabbeti yaparak Yalı Kafe'ye giden her vatandaşa şovenistçe alkolik damgası vuruyorlar ya hani.. 

Sanki ağızlarına hiç haram koymamış gibi, akılları sıra fütursuzca algı yapıyorlar ya hani, sanki bütün kötülüklerin anası olarak nitelenen alkolü kendileri hiç tüketmemiş-tüketmiyormuş gibi.. Sanki AK Parti döneminde belediye tesislerinde hiç alkol içilmemiş gibi, sanki AK Parti döneminde de belediyede görevli olanlar, hiç alkol tüketmemiş gibi..

MEYHANE DİYEREK HERKESİ ALKOLİK İLAN EDİYORLAR
Yalı Kafe'ye AK Parti döneminde de, CHP döneminde de hemen hemen her yaştan insan gitmiş, yemeğini yemiş, çayını içmiştir. Çocuklar burada oyun parkında oyun oynamış gönüllerince eğlenmiştir. Şimdi bu noktada, Yalı Kafe'nin Millet Kıraathanesi yapılacak olması ile ilgili 'Meyhane olmasına engel olunuyor' gibi sığ ve şovenistçe yaklaşımlar sergileyenler, bu yönde algı yapmaya çalışanlar o tesislere giden 7'den 70'e herkesin alkolik olduğunu söylüyor, itham ediyor.

Bu algıyı oluşturmaya çalışanların belki kendi eş, dost ve akrabaları da hatta kendileri de dönemsel olarak belki oraya gitmiş, en azından bir çay içmiştir. Demek ki onlarda alkolik (miş)

ALKOL BAHANESİ İLE HEDEF GÖSTERME
Yalı Kafe, Millet Kıraathanesi olur yada olmaz.. Bizim meselemiz yada tartıştığımız konu bu değil. İnsanları giyimi ile, kuşamı ile, içtiği içki ile, yediği yemek ile yada farklı dünya görüşü var diye, linç etmeye çalışmak, toplum hassasiyetlerine oynayarak kişi ve kişileri hedef göstermek, faşizanlıktan öte duble faşistliktir..

Geçmişte başörtüsü yüzünden okullarından atılan yada okullara alınmayan bu memleketin insanlarına da, o yıllarda aynı hassasiyetler tetiklenerek benzer zulümler, benzer hedef göstermelerin yapıldığını da unutmadık elbette.

KİN VE NEFRET SUÇU
Türkiye Cumhuriyeti, bir şeriat devleti değildir.. Türkiye Cumhuriyeti laik bir ülkedir. Laik bir ülkede hiç kimse, içki içeni yada içmeyeni hedef gösteremez. Hiç kimse laik bir ülkede, giyiminden ve kuşamından dolayı dışlanamaz, aşağılanamaz, ötekileştirilemez. Bu tutum ve davranışların yapılması yada yapılıyor olması Anayasa'ya göre 'kin ve nefret oluşturma' eylemlerine girmekte ve suç teşkil etmektedir. Bunu niye mi yazdık; Türkiye Cumhuriyetini'Şeriat Devleti' sananlar var! Bu davranışların ne laiklik adına ne de din adına yapılması da, yapılıyor olması da ayrıca kabul edilir değildir.TOPLUM HASSASİYETLERİNE OYNAYAN BEYNAMAZLAR
İçki içiliyor yada içildi diye inançlı topluma perde arkasından duyar kasanların hiç birisinin, emin olun alnı secdeye bile değmiyor. Bu mesajları yayanların çoğunu dini bütün sanıyorsanız, yanılırsınız. Çoğu beynamazdır, alemcidir, haram olan çok şeyi yapar ve hepsinden haz alırlar.. (Kendini Allah'a teslim etmiş olanları tenzih ederiz)

Şimdi dönelim Yalı Kafe meselesine.. Yalı Kafe'nin meyhane olduğunu iddia edenlere..

İZİN VERDİLER, BO... ÇIKARDILAR
31 Mart seçimlerinden sonra CHP'ye geçen Atakum Belediyesinin işlettiği Yalı Kafe'de bir dernek gece yapıyor ve bu dernek yöneticileri ve üyeleri, belediye başkanın beyanatına göre, izinsiz bir şekilde burada içki tüketiyor. Olay basına yansıyor ve başkan alkol tüketiminin izinsiz bir şekilde yapıldığını söylüyor. Söz konusu dernekte çıkıp, "Özür dileriz biz bir halt yedik başkanın başını ağrıttık" demiyor.

Yalı Kafe dahil belediyenin işlettiği tüm tesislerde alkol ruhsatı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tesislerde alkol tütetimi yasaktır. Bu gibi durumlarda yada ihlallerde genelde, belediyeye başvuran dernek ve benzeri oluşumlar, tesisi kiralama dilekçelerinde alkol tüketeceklerini belirtirler. Buna belediye başkanı olur verirse alkol tüketilir. (Genelde bu izin hatır matır işleri devreye girdiği için verilir). Ancak yeri kiralayan derneğe de, kimseye rahatsızlık vermemeleri, aşırıya kaçmamaları uyarısı da yapılır.

Ama buna rağmen aşırıya kaçma durumları olur, olabilir. Kısacası alkol ruhsatı olmayan belediye tesislerinde, içki tüketimi için sözlü olarak izin alan (yasal olarak geçerliliği yoktur) dernek ve yöneticileri amiyane tabirle, işin bo..kunu çıkarırlar. Ceremesini de bu durum ifşa olduğu an belediye başkanları çeker..AK PARTİ DÖNEMİNDE DE İÇİLDİ
Şimdi bu konu ile alakalı olarak AK Parti döneminde de Atakum Belediyesine bağlı alkol ruhsatı olmayan tesislerde, iki derneğin düzenlediği etkinlikte alkol tüketimi olmuştur. Hatta bu derneklerden biri olan hemşehri derneği neredeyse her yıl başında, belediye AK Partideyken belediye tesislerinde gece düzenlemiş ve bu derneğin üyeleri de bu tesislerde alkol almıştır. Yine belediye AK Partideyken bir başka derneğin etkinliğinde de, alkol alınmış ancak o derneğin yöneticilerine de belediye yönetimi tarafından alkol içerken çekilen fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmamaları tembihlenmiştir. Söz konusu bu derneğin üyeleri kurala ve uyarıya uymuş belediye AK Partideyken, belediye tesislerinde düzenledikleri etkinlikte alkol alırken çekindikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşmamış ve taşkınlık yaratmamıştır.

Hemşehri derneğinin üyeleri ise düzenledikleri etkinlikte taşkınlık çıkartmış ve belediye tesislerinde görevli personel ile aralarında tatsız hadiseler yaşanmıştır. Yanisi içki şişede durduğu gibi durmamıştır.

İZİN VERİLMEMELİYDİ
Burada ister AK Partili, ister CHP'li olsun, her iki belediye döneminde de iyi niyet sergilenmiş, içki ruhsatı olmayan tesislerde derneklere talepleri üzerine içki içmeleri konusunda izin verilmiştir.

Aslında yapılması gereken, izin vermemektir.. Eğer bu belediye tesislerinde içki ruhsatı yok ise, hangi dernek gelirse gelsin içki konusunda kesinlikle taviz verilmemesi gerekirdi. Ama verildi. 

Şimdi belediye CHP'ye geçti diye Yalı Kafe'nin meyhane olduğunu iddia edenler önce bir aynaya baksın, kendi dönemlerinde olan bitenlerle de eğer yüzlerinin astarı var ise, yüzleşsin..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Berna Laçin'e kucak mı açtı! Doğru mu değil mi işin aslını öğrenin

Samsun Büyükşehir Berna Laçin'e kucak mı açtı! Doğru mu değil mi işin aslını öğrenin