12 Temmuz 2020 Pazar

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK SAMSUN'DA KONUŞTU: MOMO VE MAVİ BALİNA SİBER SALDIRIDIR

Milli Eğitim Bakanı Selçuk Samsun'da konuştu: Momo ve Mavi Balina siber saldırıdır

Samsun'a gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Momo ve Mavi Balina gibi dijital oyunlarla ilgili uyarılarda bulundu, bu oyunların çocuk ve gençlere yönelik bir siber saldırı olduğunu açıkladı.

10 Nisan 2019 Çarşamba 17:20 GÜNCEL

Samsun'a gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yaptığı ziyaret sonrası Momo ve Mavi Balina isimli oyunlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Samsun'da konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özellikle gençler ve çocukları tehdit eden, intihara sürükleyen Momo ve Mavi Balina isimli dijital platform oyunlarına yönelik bakanlık olarak bir çalışma başlattıklarını söyledi. 

Samsun'da Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gerçekleştirdiği ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Ziya Selçuk, Momo ve Mavi Balina gibi oyunların bir oyun olmadığını gençler ve çocuklara yönelik bir siber saldırı olduğuna dikkati çekti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, intihara sürükleyen söz konusu dijital platform oyunları ile ilgili Samsun'da yaptığı açıklamada, "Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarımızla birlikte başlattığımız bazı çalışmalar var. Zamanı gelince kamuoyu ile paylaşacağız. Şu sıra bazı açıklamaları yapmakta da fayda var. Mavi Balina ya da Momo gibi çeşitli oyun tabir edilen yazılımlar aslında bir oyun değildir. Bunlar çeşitli kişilerin, kuruluşların gençler ve çocuklar üzerinde uyguladığı bir siber saldırıdır. Çocukların dijital konulardaki ihtiyaçlarını ya da oyun ihtiyaçlarını istismar eden, çocuklara bir şekilde zarar vererek toplumların zarar görmesine, dejenere olmasına yol açmaya çalışan maksatlı kişiler" dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili birçok tedbirin alınabileceğini ancak en büyük görevin ailelere düştüğünün altını çizerek, "Bunun elbette polisiye tedbirleri, hukuki tedbirleri, mevzuat tedbirleri vardır. Fakat bu mesele sadece bu çözümlerle veya bu bakış açısıyla ele alınmamalı." diye konuştu.

"Dijital oyunları problem olarak görürsek çağın eğilimlerini gözden kaçırırız"
Konunun eğitimsel, sosyal, psikolojik yönleriyle de dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Selçuk, şöyle devam etti:

"Biz dijital oyunları bir problem olarak görürsek çağın eğilimlerini de gözden kaçırmış oluruz. Bunlar ihtiyaçtır. Tıpkı bir bıçak gibi iyiye kullanırsanız iyiye hizmet eder, kötüye kullanırsanız kötüye hizmet eder. Çocuklarımızın ruh sağlığına zarar vermeyecek, çocuklarımızın gelişimlerini sekteye uğratmayacak oyunlarla ilgili de çalışmaları ve çabaları destekliyoruz. Bu çabalardan bir tanesi de çocuklarda atletizm ruhunu geliştirecek sağlıklı bir yarışmayı besleyecek e-spor ve benzeri bir takım çalışmalardır. Önümüzdeki günlerde dikkatle ele almak şartıyla bu tür oyunları da çocuklarımıza nasıl ulaştıracağımız, ne şekilde paylaşımda bulunacağımızı da kamuoyu ile paylaşacağız." "Bu, toplum olarak omuzlamamız gereken bir konu"
Ailelere seslenen Selçuk, şunları kaydetti:

"Anne babalar, çocuklarının ihtiyaçlarını hassasiyetle dikkate almalı. Yalnız kaldıklarında, problemleri çözemediklerinde, sessiz bir şekilde feryat ettiklerinde neler yapılabileceği konusunda rehber öğretmenlerimizle, psikologlarımızla uzmanlarımızla birebir iletişimde olsunlar. Aksi takdirde bir çocuk eğer açık kapı bulamazsa, rahatlayacağı bir yol bulamazsa bu tür işlere yönelmektedir. Bu yönelimin ortadan kaldırılabilmesi de başta sevgili öğretmenlerimiz olmak üzere ailelerin, anne babaların ve bütün uzmanların ortak çabasıyla olur. Bu bir uzmana ya da mevzuata yöneltilebilecek bir konu değildir. Bu, toplum olarak hep birlikte omuzlamamız gereken bir konu. Bundan dolayı önümüzdeki süreçte bahsettiğim bütün açılardan bakarak bu problemleri azaltmak ve ortadan yok etmek için elimizden geleni yaptığımızın bilinmesini isterim."

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Samsun'da Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gerçekleştirdiği ziyarette okulda Ata markası ile yapılan deterjan üretimini inceledi öğrencilerle bir araya geldi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İsmail Uyanık: Yılport Samsunspor hakem hatalarından 10 puan kaybetti

İsmail Uyanık: Yılport Samsunspor hakem hatalarından 10 puan kaybetti