24 Temmuz 2021 Cumartesi

MUSTAFA DEMİR 2004'TE TEPKİ GÖSTERDİĞİ MOBİL SANTRALİN BACA GAZI İÇİN 2007'DE SU BUHARI DEMİŞ

Mustafa Demir 2004'te tepki gösterdiği mobil santralin baca gazı için 2007'de su buharı demiş

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir'in 2004'te tepki gösterdiği mobil santrallerin baca gazı için 2007 yılında "Zehir değil su baharı" açıklaması yaptığı ortaya çıktı.

17 Ekim 2019 Perşembe 19:02 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, milletvekili olduğu dönemde Tekkeköy ilçesinde kurulan mobil santrallere mecliste ve o tarihlerde basına yaptığı çıkışları ile hatırlanırken, Çarşamba Ovasına kurulacak Biyokütle Santrali için aynı tavrı göstermemesi dikkati çekiyor.


Yenilenebilir enerji yatırımları arasında yere alan Biyokütle Enerji Santralinin Çarşamba Ovasında kurulacak olanması nedeniyle Samsun kamuoyunda bazı çevrelerden ve vatandaşlardan tepkiler geliyor. Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde yapılacak olan Biyokütle Enerji Santralinin konuşlandırılacağı yerin daha önce kömür deposu alanı olduğu ve bu alanın tarım alanı özelliğini yitirdiği biliniyor. Mustafa Demir belki de Biyokütle Enerji Santraline, mobil santrallerden daha az zararsız olduğu gerekçesi ile destek veriyor olabilir. Ancak mesele yatırım ise mobil santrallerde bir yatırımdı..
2004 YILINDA MOBİL SANTRALLERİ ELEŞTİRİYOR TEPKİ GÖSTERİYORDU
Mustafa Demir imilletvekili olduğu dönemlerde mobil santrallerin Çarşamba Ovasının hemen önünde yapılacak olmasını 2004 yılı meclis tutanaklarına yansıyan konuşmalarına göre eleştirmiş ve Samsun'un mobil santrallerin kurulmaması gereken bir yer olduğunu dile getirdiği ortaya çıkmıştı. 

2004 yılında Samsun'da mobil santrallere karşı, tepkiler ve mitinglerde düzenleniyordu. Tekkeköy ilçesinde  o yıllarda mobil santraller için düzenlenen bir mitingde de Mustafa Demir milletvekili olarak diğer milletvekilleri ile birlikte otobüs üzerinden halka hitap etmiş, santralleri eleştirmişti.

2007'DE MOBİL SANTRALLERİ SAVUNMAYA GEÇTİ
Aynı Mustafa Demir, 2004'te yerden yere vurduğu mobil santralleri 2007 yılına gelindiğinde ise savunmaya başlamıştı. 2007 yılı Haber Gazetesi arşivinde yer alan bir haberde de o yıllarda milletvekili olan Mustafa Demir'in gezdiği Saathane Meydanında vatandaşların mobil santralle ilgili tepkisi ile karşılaştığı gazete küpüründe yer alıyor.  Haber Gazetesi geçtiğimiz haftalarda 14 yıllık yayın hayatını sonlandırırken, gazetenin 2007 tarihli arşiv küpüründe ise Mustafa Demir'in ziyaret ettiği Saathane Meydanında kendisine "Santral zehir salıyor" diyen vatandaşlara "O zehir değil su buharı" diyerek yanıt verdiği yer alıyor. 

- Zat-ı aliniz 'Uğur Mumcu gibi gazetecilik' istemiş galiba..  Uğur Mumcu olmamız mümkün değil belki ama en azından hala bir şeyleri araştırıp gün yüzüne çıkartabiliyoruz..  Siz bizi iyi bilirsiniz eskiden olduğu gibi.. Geçmişte çok övgülerinize mazhar olduk.. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çarşamba Belediye Başkanı Doğan biyokütle santralinin bilimsel olarak tartışılmasını istedi

Çarşamba Belediye Başkanı Doğan biyokütle santralinin bilimsel olarak tartışılmasını istedi