20 Ocak 2022 Perşembe

MUSTAFA DEMİR AÇIKLADI: SUYA YAPILAN FİYAT AYARLAMASI SAMSUNLULARIN LEHİNE BİR KARAR

Mustafa Demir açıkladı: Suya yapılan fiyat ayarlaması Samsunluların lehine bir karar

Samsun Büyükşehir Beleyesi Başkanı Mustafa Demir, su fiyatı ile ilgili yapılan düzenleme ile ilgili ilk kez konuştu, "Fiyat ayarlaması Samsunluların lehine bir karar" dedi.

15 Ekim 2019 Salı 18:16 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, 31 Mart seçimleri sonrası gündeme zam olarak gelen su fiyatı düzenlemesi ile ilgili suskunluğunu bozarak ilk kez açıklama yaptı.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisinde konuşan Mustafa Demir, aylardır yüzde 25 olarak yapılan su fiyatı ayarlaması ile ilgili meclis üyelerine açıklamalarda bulundu.  

Samsun'da kendisinden önce su fiyatlarına yüzde 15 indirim yapıldığını TEFE-TÜFE otomatik artışının ise kaldırıldığını hatırlatan Mustafa Demir,  "Suya Ocak ayında yüzde 15'lik bir indirim yapılmış. Ocak ayında su fiyatını indirirken  bir başka maddede orada kaldırılmıştı. Çok uzun yıllar suya bir fiyat düzenlemesi yapılmamıştı.  Otomatik olarak TEFE-TÜFE ortalamasına göre geliyordu artış. Hem yüzde 15 indirim yapılıyor, hemde o otomatik ayarlamada kaldırılıyor. Biz ne zaman karar aldık, Mayıs ayında. Ocak ayından Mayıs ayına 5 ay geçmişti.  İndirim oranı ne kadardı yüzde 15, Ocak ile Mayıs arasında ki TEFE-TÜFE enflasyonunu koyun biz onu ayarladık.  SASKİ için aldık biz bu kararı. Fiyat ayarlamasını. 1.5 milyon zarar ediyorken SASKİ'nin zararı 6 milyona yaklaştı.  Aylık yüzde 3 ile borçlanılsaydı, bir yıllık maliyeti 8 milyon her ay maliyeti olacaktı, bir yılda 100 milyon maliyeti olacaktı." dedi.

BİR GAZETE 25 KEZ MANŞETİNE TAŞIDI
Suya yapılan fiyat ayarlaması ile ilgili açıklamalarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, şunları dile getirdi.
"Bir yıl biz bu kararı geciktirseydik su fiyatı önümüzdeki Mart-Mayıs ayında. Bu kararı Samsunlu vatandaşlarımızın lehine aldığımız bir karar. Peki ne oldu günlerce sadece bir gazete konuyu 25 kez manşetine taşıdı. Bir yetmedi, 2 yetmedi, 5 yetmedi, 10 yetmedi.. Eskiden yapılan hatalı bir uygulamayı düzeltmekti yaptığımız. "
Kaynak: SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da İlkadım Belediyesi çöpler için Alo Çöp Taksi uygulamasını başlattı

Samsun'da İlkadım Belediyesi çöpler için Alo Çöp Taksi uygulamasını başlattı