21 Ocak 2022 Cuma

NECATTİN DEMİRTAŞ, GAZİ İMAR İNŞAAT ŞİRKETİ İLE İLGİLİ HESAP VERECEĞİNİ AÇIKLADI

Necattin Demirtaş, Gazi İmar İnşaat Şirketi ile ilgili hesap vereceğini açıkladı

Samsun'un İlkadım İlçe Belediyesi Başkanı Necattin Demirtaş, Gazi İmar İnşaat Şirketi ile ilgili iddialar için "Hesap vereceğim" dedi.

04 Aralık 2021 Cumartesi 15:23 GÜNCEL

Samsun'da İlkadım İlçe Belediyesi Başkanı Necattin Demirtaş, Gazi İmar İnşaat Şirketi'nin 10 ay içinde 18 milyon TL zarar ettiği, SGK ve Vergi borcunun ise 43 milyon TL'ye ulaştığı, şirket üzerinden alınan işçi sayısının belli olmadığı yönünde meclis üyeleri Cemalattin Kola ve Erol Köroğlu'nun iddialarına ilişkin açıklama yaptı.


Yapılan meclis toplantısında İlkadım Belediyesine bağlı Gazi İmar İnşaat Şirketi'nin battığı yönündeki iddialara yanıt veren Necattin Demirtaş, MedyaKulis haber sitesinde yer alan habere göre, "Şirket konusunun bütün bilgilerini ortaya koyup, gereğini yapacağım.  Ben de bu konuların takibindeyim. Yılbaşından sonra sizi bilgilendireceğim. Yapılmayan işler var, eksik işler var, kayda girmeyen şeyler var. Ayrıntılara daha bakmadım, bakacağım. Bunları ayrı konuşalım. Bunun altında çok şey var. Hesap vereceğim. Ocak Ayının sonuna kadar bütün bilgileri toplayıp sizlerle paylaşacağım" diye konuştu. 

Öte yandan MHP Meclis üyesi Cemalettin Kola, Gazi İmar İnşaat Şirketi ile ilgili meclis toplantısında yaptığı konuşmada, "Belediye şirketi 1 Ocak 2021 ile 30 Ekim 2021 tarihleri arasındaki on aylık süreçte 43 Milyon 885 Bin TL gelir elde etmiş. Buna karşılık da 62 Milyon 604 Bin TL gideri olmuş. Sadece on aylık süreçte 18 Milyon TL’yi aşkın bir zarar söz konusudur. Bunun yanı sıra şirketin borçlarına baktığımızda karşımıza 46 Milyon 654 Bin TL’lik bir borç çıkıyor. Tabi bu şirketin alacakları da var. O alacakları düştüğümüzde ortaya çıkan toplam borç 26 Milyon 564 Bin TL’dir. Şirketin varlıklarına baktığımızda, net defter değerleri 7 Milyon 998 Bin TL’dir. Bunu da borçtan düştüğümüzde ortaya 18 Milyon TL borçla batık bir şirket çıkıyor. 14 Milyon TL sermayesi var bu şirketin, o da uçmuş gitmiş. Şirketin bugün varlıklarını satıp, borçlarını ödeyip, alacaklarını tahsil ettiğimiz zaman, İlkadım İlçesinde yaşayan vatandaşlarımızın sırtına eklenecek yük 32 Milyon 566 Bin TL’dir. Buradaki en büyük sorumluluk şirket müdürünündür. Keşke kendisi şirket müdürlüğünden istifa etseydi de gelip meclis üyesi olsaydı. Biz bu şirketin acil şekilde denetlenmesini istiyoruz. Bağımsız bir denetim firması gelip, bu şirketi denetlemeli. Şeffaf olunmalı. Hesap verilemiyor olunması kabul edilemez. Bir problem olduğu ortadadır. Herhangi bir alacaklı mahkemeye gitse, bu şirketin iflası istenir ve tasfiyesine karar verilir" açaıklaması yapmıştı.

AK Parti İlkadım Belediye Meclis Üyesi Erol Köroğlu'da Gazi İmar İnşaat Şirketi ile ilgili SGK ve vergi borçlarının 43 Milyon TL’ye ulaştığını kaydederek, "Şirketin SGK ve vergi borçları 43 Milyon TL’ye ulaştı. Eğer 2,5 yılda böyle bir borç tablosu ortaya çıkıyorsa, buna sessiz kalınmaz. Zira bu belediyenin konusudur, çünkü asıl sorumlu ve sermaye sahibi belediyedir. Bu rakamlar belediyenin sırtına yük olacaktır. Bu rakamların nasıl böyle büyüdüğünün konuşulması gerekiyor. Şirketin borcu ve şirketin varlığı arasındaki uçurum çok ciddidir. Son 10 ayda 3 Milyon TL gelir elde eden bu şirketin gideri 24 Milyon TL’ye ulaşmıştır. Ne gideri bu? Personel gideri. Ortada bir ticaret yok. Ticaret olsa izahı olur ama burada başka bir şey var. Belediyeye kaç kişi işe alındı, 100'mü, 200'mü sayısı belli değil. Net bir bilgi alamıyoruz" demişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Muhsin

06 Aralık 2021 Pazartesi 07:08

Belediyelerin arka bahçesi her türlü fırıldağın döndüğü yer şirketleridir,hesap soranlarda baştaki idarede şirketler üzerinden her türlü filmleri çevirmiştir,çevirmektedir.Bunu dürüst Başkan, Necatinde ,AKP lilerde çok iyi bilir.Götürün beyler götürünnnnn.

Vatan DAŞ

05 Aralık 2021 Pazar 02:28

Necattin salmış çayıra Mevlam kayıra modunda, işlerin liyakatsizlerin elinde olduğunu bakalım ne zaman görecek

mustafa

04 Aralık 2021 Cumartesi 13:07

Götüren goturune, anlaşılan. Başkan, hala olayı anlamaya çalışıyor. Bugün, İlkadım Berlediyesini kapat, halk bunu hissetmez. Çünkü belediye hiç hizmet üretmedi,

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Atatürk'ün Havza'ya giderken kullandığı Kurtuluş Yolu onarıma alındı

Samsun'da Atatürk'ün Havza'ya giderken kullandığı Kurtuluş Yolu onarıma alındı