20 Ocak 2020 Pazartesi

NECATTİN DEMİRTAŞ İÇİN JEST AMAÇLI YAPILAN O ŞARKIYI ARANJÖRE SORDUK: KOPYA VE AYNI DEDİ

Necattin Demirtaş için jest amaçlı yapılan o şarkıyı aranjöre sorduk: Kopya ve aynı dedi

Samsun'da İYİ Parti adayı Necattin Demirtaş'a jest amaçlı olarak Volkan Boz tarafından yapılan şarkının, BDP'nin 2011 seçim şarkısı ile aynı olup olmadığını MESAM üyesi aranjör sanatçı Ozan Beydağı'na sorduk.

06 Mart 2019 Çarşamba 17:50 GÜNCEL

Samsun'da İYİ Parti'nin İlkadım adayı Necattin Demirtaş için Volkan Boz tarafından yapılan şarkının, BDP'nin 2011 seçim şarkısı ile aynı ve benzer olduğu iddiaları gündeme gelmişti. İKi şarkıyıda dinleyen aranjör Ozan Beydağı, Necattin Demirtaş için Volkon Boz tarafından seslendirilen şarkının kopya olduğunu açıkladı.


BDP'nin 2011 seçim şarkısında yer alan 'Yılmayacak yılmayacak bu halk sizden yılmayacak. Gün gelecek çark dönecek sizden hesap sorulacak' sözleri Volkan Boz'un Necattin Demirtaş için jest amaçlı olarak yaptığı şarkıda da 'Yıkılmayacak, yıkılmayacak bu halk sizden yılmayacak. Gün gelecek çark dönecek sizden hesap sorulacak' şeklinde yer alıyordu. İki şarkıda dinlenildiğinde armonik yapı ve müzik ritminin benzediği hatta iki şarkıda yer alan nakarat sözlerinin de aynı olduğu açıkça görülürken, Volkan Boz yaptığı açıklamada, Necattin Demirtaş'ın bilgisi dışında hazırladığını söylediği şarkının, HDP ile ilgisi olmadığını, şarkıyı kendisinin yaptığını seslendirdiğini söylemişti.

Bizde konuyla ilgili olarak Türkiye'nin önemli aranjörlerinden olan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) üyesi sanatçı Ozan Beydağı'na iki şarkının da yer aldığı videoyu göndererek, uzman görüşü istedik.

Sanatçı Ozan Beydağı, yerel sanatçı Volkan Boz'un seslendirdiği şarkı ile HDP'nin 2011 seçim şarkısı olduğu gündeme gelen şarkının, aynı olduğunu belirterek, Necattin Demirtaş için jest amaçlı yapıldığı açıklanan söz konusu şarkının kopya olduğunu söyledi. 

İki şarkının da ritim ve müziğinin aynı olduğunu hatta, iki şarkıda da geçen "Yılmayacak yılmayacak bu halk sizden yılmayacak. Gün gelecek çark dönecek sizden hesap sorulacak. 'Yıkılmayacak, yıkılmayacak bu halk sizden yılmayacak. Gün gelecek çark dönecek sizden hesap sorulacak" sözlerinin dahi bire bir benzediğini kaydeden sanatçı Ozan Beydağı, ilk eser sahibinin bu durumda davacı olma hakkının da olduğuna dikkati çekti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir Yeşilyurt ve Poelsan'da konuştu: Samsun istihdam patlaması yaşayacak

Mustafa Demir Yeşilyurt ve Poelsan'da konuştu: Samsun istihdam patlaması yaşayacak