27 Ekim 2021 Çarşamba

NEDİR BU OKULLARDAKİ 'YARDIMCI KİTAP' MESELESİ? RANT MI VAR! İDDİALAR VAHİM

Nedir bu okullardaki 'Yardımcı Kitap' meselesi? Rant mı var! İddialar vahim

Samsun Kent Haber Genel Yayın Yönetmeni Haydar Öztürk, okullarda öğretmenlerin dayattığı 'Yardımcı Kitap' meselesi ile ilgili şikayet ve iddiaları yazdı.

22 Eylül 2021 Çarşamba 17:33 GÜNCEL
Nedir bu okullarda ki 'Yardımcı Kitap' meselesi.. Devletin verdiği kitaplar, öğrencilere yardımcı olamıyor mu?

Pandemi süreci nedeniyle kapatılan okullarda 6 Eylül tarihi itibari ile yüz yüze eğitim yeniden başladı. Okullar eğitim öğretime başladı ancak öğrenci velileri, öğretmenlerin kendilerine önerdiği 'Yardımcı Kitap' dayatması ile karşı karşıya kaldı.

Bilindiği üzere öğrencilere devlet kitaplarını veriyor. Veriyor ama demek ki devletin verdiği kitaplar, öğrencilere yardımcı olamıyor. Olamıyor ki; öğretmenler öğrencilere 'Yardımcı Kitap' dayatması yapıyor.. 

Alan var alamayan var.. Öğretmenler, neden ve niçin 'Yardımcı Kitap' öneriyor.. Neden öğrenci velilerine 'bu kitapları da alacaksınız' deniliyor.. 

Eğitim öğretimde acaba 'Yardımcı Kitap' bahanesi ile yeni bir rant alanı mı oluştu ya da oluşturuluyor.. İddialar ve söylentiler ciddi.. 

Veliler, öğretmenlerin anlaştıkları yayın evlerine ait kitapların satın alınması için, öğrenci velilerini yönlendiriyor! Bu yönlendirme ya da dayatma, yayın evinin kara kaşı kara gözü için yapılmıyor deniliyor.. 

Fahiş fiyat konusunda konulan tavrın ve yapılan denetimlerin, 'Yardımcı Kitap' dayatması konusunda da yapılması gerekiyor gibi bir durum var ortada! Zira iddialar vahim.. Alan var alamayan var dedik.. Pandemi nedeniyle zor günler geçiren ailelere, 'Yardımcı Kitap' adı altında ekonomik zulüm yapılıyorsa şayet, devletin bu duruma da göz yummaması lazım.

Anlamak istiyoruz; Nedir bu yardımcı kitap meselesi, neden dayatılıyor.. Devletin ücretsiz verdiği kitaplar, ne oluyor, nereye gidiyor! Dersler yardımcı kitaplarla mı, yoksa devletin verdiği ücretsiz kitaplarla mı yapılıyor? Şayet dersler yardımcı kitaplarla yapılıyorsa, devlet niye ücretsiz kitap veriyor? Sorular sorular.. Bu sorulara ve iddialara birileri çıkıp yanıt versin! 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Hasan ay

23 Eylül 2021 Perşembe 14:42

Herşeyden önce bir devletin verdiği kitabı bir de yardımcı kitabı inceleyin siz olsanız hangisinden ödev yapmak isterseniz devletin kitaplarını anlamak çok zor konular üstünkörü .

Vatan DAŞ

23 Eylül 2021 Perşembe 08:34

Yardımcı kitap olunca devletin verdiği kitapların yüzü açılmıyor, o kitaplara giden paraya yazık günah değil mi?

DİLEK

22 Eylül 2021 Çarşamba 19:12

Ben bir veli olarak yardımcı kitabın olmasından yanayım. Tabi ki ekonomik gücü olmayanlar vardır onlara da bir şekilde destek veriliyor. Bu arada bugüne kadar kimse bu kitap alınacak diye bir dayatma yapmadı biz çocuğumuzun eğitimi için gönüllü aldık. Devlet elbet kitap veriyor ama bazı eksiklikleri yok mu var . Onlar da bu yardımcı kitaplardan tamamlanıyor. İstemeyen almaz kimse mecbur tutulmuyor fakat çocuğunun eğitimi için çoğu aile gönüllü alıyor.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Şeref Malkoç Samsun basınının sorun ve şikayetlerini dinledi

Şeref Malkoç Samsun basınının sorun ve şikayetlerini dinledi