19 Ekim 2021 Salı

OLTAN ENERJİ AÇIKLAMA YAPTI! ÇARŞAMBA'YA YAPILACAK SANTRAL TERMİK DEĞİL BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ

Oltan Enerji açıklama yaptı! Çarşamba'ya yapılacak santral termik değil Biyokütle Enerji santrali

Samsun'un Çarşamba ilçesinde kurulacak santralin termik santral olduğu yönündeki iddialar üzerine Oltan Enerji bir açıklama yaparak tesisin Biyokütle Enerji Santrali olduğunu açıkladı.

18 Eylül 2019 Çarşamba 19:19 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesinde kurulacak santralin termik olduğu yönündeki iddialar üzerine Oltan Enerji bir açıklama yaparak tesisin Biyokütle Enerji Santrali olduğunu duyurarak, Biyokütle Enerji Santralleri ile ilgili bilgi verdi.


Çarşamba ilçesinde yapılacak olan tesisin bir termik santral olmadığı belirtilen açıklamada, "Biyokütle enerji santrallerinin termiklerle uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Aksine çevre dostu olarak ve yenilebilir enerji santralleri olarak da tüm dünyada tanımlanmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde karbon sertifikasyonu kapsamında biyokütle enerji santralleri termik ve fosille çalışan enerji santrallerine göre, çevre dostu teknolojileri sahip olması nedeniyle sera gazı salınımını da azalttığı için yapımları desteklenmektedir." denildi.

Çarşamba ilçesinde yapımı gündeme gelen Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Oltan Enerji tarafından tesis ile ilgili kamuoyuna yapılan bilgilendirmede şu bilgiler verildi.

DUYURU
Samsun’un Çarşamba ilçesinde kurmakta olduğumuz Biyokütle Enerji Santrali hakkında son günlerde kamuoyu ve özellikle de sosyal medyada son günlerde yer alan eksik ve yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak amacıyla bu bilgilendirmelerin yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

BİYOKÜTLE ENERJİ NEDİR?
Biyokütle ile elektrik üretimi farklı organik atıkların yakılması sonucu ortaya çıkan  ısı ile elde edilir. Enerjinin çevresel kirliliğe yol açmadan sürdürülebilir olarak sağlanabilmesi için kullanılacak kaynakların başında ise biyokütle enerjisi gelmektedir.

Biyokütle enerjisi yüksek ve yenilebilir bir kaynak olması her yerden elde edilebilmesi, özellikle kırsal alanlar için sosyo ekonomik gelişmelere yardımcı olması nedeniyle uygun ve önemli bir enerji kaynağı olarak görülmektedir.

Biyokütle enerjiyi elde etmek için ham madde olarak tarımsal ve orman ürünlerinin yanı sıra, bu ürünlerin işlenmesi ile elde edilen yan atıklarda kullanılmaktadır. Her yıl anız yakılması neticesinde tarım arazilerinde ciddi verim kayıpları ve hava kirliliği oluşmaktadır. Anız olarak yakılan ayçiçeği, mısır, çeltik sapları biyokütle enerji santralleri ile aile ve ülke ekonomisine kazandırılmakta, tarımsal verim arttırılarak çevresel kirliliğinde önüne geçilmektedir.

Biyokütle enerji santralleri ile anız yakılmasının önüne geçildiğinde, tarım arazilerinde yüzde 10 verim artışı sağlanırken, aynı zamanda toprak canlılarının da yaşamasına imkan tanınacaktır.TERMİK SANTRAL DEĞİLDİR
Biyokütle enerji santrallerinin termiklerle uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Aksine çevre dostu olarak ve yenilebilir enerji santralleri olarak da tüm dünyada tanımlanmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinde karbon sertifikasyonu kapsamında biyokütle enerji santralleri termik ve fosille çalışan enerji santrallerine göre, çevre dostu teknolojileri sahip olması nedeniyle sera gazı salınımını da azalttığı için yapımları desteklenmektedir.

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ
Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı  Eğercili Mahallesi lojistik merkez düşünülerek etraftaki il ve ilçelerde bulunan fındık kabuğu, fındık zurufu, kavak dalı, kavak kökleri, çeltik sapları, çeltik kavuzu, bahçe budama atıkları, mısır ve ayçicek sapların toplanmasını ile anız yakımının önüne geçilecek, toprak verimliliğinin arttırılması sağlanacak ve biyokütle enerji santralinde elektrik enerjisine dönüştürülerek ülke ekonomisine kazandırılacaktır.

Samsun-Çarşamba ilçesi ve komşu ilçelerdeki çiftçiler düşünüldüğünde yaklaşık 20 bin üreticiye bu atıkların satın alınması ile doğrudan ek gelir sağlanarak ciddi bir kırsal kalkınma hamlesi gerçekleştirilecektir.

Satın alınacak tarımsal ve orman ürünleri atıkları ile bölgeye her yıl yaklaşık 100 milyon TL doğrudan gelir desteği sağlanmış olacaktır.

Ülkemizin enerji açığının kapatılmasında yerli, yenilebilir ve temiz enerji üretimi ile model bir proje ortaya konacaktır.
Temiz enerji ile yıllık 189 bin MWh elektrik üretilecektir. Yaklaşık 90 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacaktır. Proje kapsamında yatırım döneminde 250, işletme döneminde ise yaklaşık 100 kişilik istihdam sağlanacaktır.

Samsun-Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali atık ısısından yaklaşık 50 dekar alanda modern sera kurulumu yapılarak 50 bayan personel istihdamı ile tarım üretim gerçekleştirilecektir. Enerji santrali 2021’in başında üretime geçecektir.

ÇORUM-MECİTÖZÜ ÜRETİMDE
Oltan-Köleoğlu Enerji ilk biyokütle santralini Çorum’un Mecitözü ilçesinde kurmuş ve 2018 yılında üretime geçirmiştir.

AFYON EBER 2020’DE ÜRETİME GEÇECEK
Afyon’un Çay ilçesinde kurulmakta olan Eber Biyokütle Enerji Santrali 2020’nin başında üretime geçecektir. Çarşamba’da kurulacak olan santral ile aynı kapasiteye sahip santralde Eber gölündeki atıl sazlıklar da kullanılacaktır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun İŞKUR önünde iş kuyruğu!

Samsun İŞKUR önünde iş kuyruğu!