28 Ekim 2020 Çarşamba

OLTAN KÖLEOĞLU ENERJİ BİYOKÜTLE ENERJİNİN ÇEVRE DOSTU OLDUĞUNU AÇIKLAYARAK BİLGİLER VERDİ

Oltan Köleoğlu Enerji Biyokütle Enerjinin çevre dostu olduğunu açıklayarak bilgiler verdi

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili tartışmalar sürerken, yatırımcı firma Oltan Köleoğlu, biyokütle santrallerinin dünyada ki örneklerine dikkati çekerek, "Biyokütle Enerji çevre dostudur" açıklaması yaptı.

12 Ekim 2019 Cumartesi 14:25 GÜNCEL

Oltan Köleoğlu Enerji firması, dünyadaki biyokütle enerji santrali uygulamaları ile ilgili bilgiler verirken, Avrupa'da tarımsal atık kullanımından dolayı bu santrallerin çiftçiler tarafından desteklendiğini açıkladı.


Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak olan Biyokütle Enerji Santralinin yapımcı firması Oltan Köleoğlu Enerji,  Biyokütle enerjisinin teşvikinin başta Avrupa Birliği üyeleri olmak üzere dünya da pek çok ülkenin önceliği olduğunu açıkladı. 

Samsun'un Çarşamba ilçesinde kurulacak biyokütle enerji santrali ile her yıl 150 bin tonun üzerinde karbondioksit salınımının önüne geçileceğini belirten Oltan Köleoğlu Enerji firması, biyokütle enerjisinin çevre dostu olduğunu vurguladı.

Oltan Köleoğlu Enerji firması tarafından Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi.

"Ülkemizde giderek yaygınlaşan çevreci ve yenilenebilir olan biyokütle enerji sektöründe yer alan Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) tarafından dünya da bu alanda yapılan çalışmalarla ilgili toparlamalara göre, bitkisel atık ve artıkların kullanıldığı enerji kaynaklarına olan talep ve yatırım giderek artıyor.

Başta birlik üyesi ülkeler olmak üzere Avrupa da ulusal biyokütle eylem planları yapılarak uygulamaya konulduğu hatırlatılarak,  Avrupa biyokütle eylem planının amacı, politika yapıcıların biyokütle tanıtımına ilişkin entegre bir bakış açısını teşvik etmek ve AB üye ülkelerinde tutarlı ulusal biyokütle stratejileri oluşturulmasını ve uygulanmasını güçlendirmektir. İklim değişikliği ile mücadelede Kyoto Protokolü ve Paris Anlaşması çerçevesin de  karbon salınımını azaltmak için Dünya Devletleri taahhütlerde bulunup ve yenilenebilir enerji üretimlerini artırmaya devam ettikleri hatırlatılıp, “Türkiye’de bu konuda tüm dünyadaki uygulamalara paralel olarak yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemektedir.

Tüm dünyada çevresel kaygılarla istisnasız desteklenen biyokütle enerjisi çevre dostudur. Çünkü biyokütle büyürken atmosferden CO2 emer ve bünyesine alır. Biyokütlede depolanan karbona biyojenik karbon denir. Bitkiler çürüdüğünde bu karbon tekrar açığa çıkar ve atmosfere verilir. İşte bu biyokütle atıklarının enerji üretmede kullanılması durumunda zaten atmosferden alınan CO2 tekrar atmosfere verildiği için atmosferde CO2 artışına sebep olmaz. Halbuki fosil yakıtlar yakıldığında atmosfere fazladan CO2 verildiği için atmosferdeki CO2 miktarı artmaktadır. Bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi biyokütle fosil yakıtlar yerine kullanıldığında, oluşacak CO2 artışının önüne geçecek ve iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynayacaktır.” 

Çarşamba’da kurulacak santral ile yıllık 150 bin ton üzerinde CO2 salınımının önüne geçilmiş olunacağı, böylece de iklim değişikli ile mücadeleye katkıda bulunulacağı ifade edilen açıklamada, 2017 verilerine göre dünyadaki biyokütle enerjisi kurulu elektrik üretim kapasitesinin 122 GW iken Türkiye’de bunun sadece 0,63 GW oranında bulunduğu bildirildi.

-ABD’deki uygulamalar
Dünya da yaygın olarak kullanılan ve hızla artan biyokütleden elektrik üretimi konusunda örnek verilen açıklamaya şöyle devam edildi: 
“Biyokütle enerji santralleri Amerika da birçok üniversitede yeşil enerji kaynağı olarak kampüs elektrik ihtiyacında ve ısıtmasında kullanılmaktadır. Örneğin Missouri üniversitesinde, 2013 yılında faaliyete geçirilen% 100 biyokütle kullanan enerji santrali bulunmaktadır. Ayrıca bünyelerinde direk yakma sistemiyle çalışan biyokütle enerji santrali bulunanlardan  bazıları Bennington College, Colgate University, Longwood University, Dartmouth College, University of Idaho, Norwich University olarak sayılabilir. Harvard ünitesinde biyokütle ısıtma tesisi bulunmaktadır.”
Tarım alanlarındaki santrallerden de örneklerin verildiği açıklamada, İngiltere Sleaford Biyokütle Enerji Santrali 2014 yılında faaliyete başladığı hatırlatılıp;  “Elektrik üretim kapasitesi 38 MW'tır. 5 yıldır çalışan bu tesisin biyokütle enerji santrallerinin tarımı bitireceği söylemine bir cevap olduğunu düşünüyoruz. Bunun gibi Avrupa da yüzlerce Biyokütle Enerji santrali bulunmaktadır. Avrupa da tarımsal atık kullanımından dolayı biyokütle enerji santralleri çiftçiler tarafından desteklenmektedir” denildi.

Açıklamada, biyokütleye yakın örnek olarak Çorum’un Mecitözü ilçesinde 2018 yılı başında üretime geçen enerji santrali gösterilerek, konuya sağlam bilgilere dayalı olarak duyarlılığı bulunan herkesin tesisi ziyaret edebileceği de bildirildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Milletvekili Hancıoğlu biyokütle santralinin zararsız olduğu iddialarına tepki gösterdi

Samsun Milletvekili Hancıoğlu biyokütle santralinin zararsız olduğu iddialarına tepki gösterdi