24 Nisan 2019 Çarşamba

OMV SAMSUN ELEKTRİK SANTRALİNE 35 MİLYON DOLARLIK YENİLEME YATIRIMI YAPILDI

OMV Samsun Elektrik Santraline 35 milyon dolarlık yenileme yatırımı yapıldı

Samsun'un Terme ilçesi Kozluk mevkisinde bulunan OMV Samsun Elektrik Doğalgaz Kombine Çevrim Santraline yerli iş gücü ile yenileme çalışmaları için 35 milyon dolarlık yatırım yapıldığı açıklandı.

22 Mayıs 2018 Salı 15:13 GÜNCEL

OMV Samsun Elektrik Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi Korkut Öztürkmen, Terme ilçesinde bulunan doğalgaz kombine çevrim santrallerinde yenileme çalışması yapıldığını açıkladı.


OMV Samsun Elektrik Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Genel Müdürü Korkut Öztürkmen, kapasite ve verimlilik artışı sağlayan planlı ana bakım ve yenileme çalışmaları için tesise 35 milyon dolarlık yatırım yapıldığını açıkladı.

OMV Samsun Elektrik Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Genel Müdürü Öztürkmen yaptığı açıklamada, 890 megavat kapasiteli santralin geçen yıl başlayan bakım çalışmalarının ikinci aşamasına mart ayında geçildiği belirtildi.  Bakım çalışması kapsamında OMV Samsun Elektrik santralinin her iki ünitesinin gaz türbinlerine ait ana parçaların tamamen yenilendiği ifade eden Öztürkmen, verdiği bilgide, "Santralin atık ısı kazanları ve jeneratör sargı iyileştirme işlemleri gerçekleştirildi ve 1 nolu ünitede buhar türbini performans artışı sağlandı. 7/24 vardiyalar halinde yaklaşık 500 ilave çalışanın istihdam edildiği, 150 bin adam-saat mesai gerektiren bakım çalışmasında, yüzde 95 yerli iş gücü ve mühendislikten yararlanılıyor. Kasım 2017'de tamamlanan ilk bakım aşaması 18 milyon dolara mal oldu. Mart 2018'de başlanan ve toplam iki buçuk ay sürecek olan diğer ünitedeki bakım çalışmasının maliyeti ise 17 milyon dolar." dedi.

OMV Samsun Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Öztürkmen, Türkiye’nin en düşük emisyona sahip ve en verimli santrallerinden biri olan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ni pazar şartlarına rağmen, teknik olarak her zaman en üst düzeyde tutarak ülke ekonomisi ve arz güvenliğine maksimum katkı sağladıklarını kaydetti.OMV Samsun Elektrik Santralinde yapılan yenile çalışması ile  tesise toplam 35 milyon dolar yatırım yapıldığını vurgulayan Korkut Öztürkmen, şunları dile getirdi.
 "Santral verimini en üst seviyeye çıkarmak, kaliteli, güvenli ve sürekli enerji üretimini sağlamak, maliyeti azaltmak, arıza ihtimalini en aza indirmek, tesisin emre amadeliğini artırmak ve çevre emisyon limit değerleri kapsamında çalışmasını sağlamak için planlı ana bakımlar şart. Bu bakım süreci elektrik arzımızı etkilemeyecek şekilde planlandı." 

Avrupa ve Avusturya'nın en büyük halka açık enerji şirketlerinden olan OMV'nin 2013'te 600 milyon avro yatırımla Samsun'da faaliyete geçirdiği santral, şirketin Türkiye'deki en büyük yatırımı olarak biliniyor. Türkiye'nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 3'ünü karşılayan santralin yılda yaklaşık 7 milyar kilovatsaat elektrik üretim kapasitesi bulunuyor. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Zihni Şahin: Samsun'a hizmet atağı devam edecek

Zihni Şahin: Samsun'a hizmet atağı devam edecek