24 Nisan 2019 Çarşamba

OMV'NİN SAMSUN'DA BULUNAN ELEKTRİK SANTRALİ BİLGİN ENERJİ'YE SATILDI

OMV'nin Samsun'da bulunan elektrik santrali Bilgin Enerji'ye satıldı

OMV'nin 2013 yılında Samsun'un Terme ilçesi Kozluk mevkisinde işletmeye aldığı elektrik santralinin Bilgin Enerji firmasına satıldığı açıklandı.

30 Mayıs 2018 Çarşamba 15:28 GÜNCEL

Samsun'un Terme ilçesi Kozluk mevkisinde bulunan OMV Samsun Elektrik Enerji Santrali'nin Bilgin Enerji tarafından satın alındığı bildirildi.


Bilgin Enerji, Viyana merkezli uluslararası petrol ve gaz şirketi OMV’den, OMV Samsun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi satın almak için anlaşmaya vardı. Anlaşma Türkiye Rekabet Kurumu ve ilgili diğer kurumların onayından sonra devreye girecek.  Satış sürecinin en geç 2018’in 4. çeyreğine kadar tamamlanması bekleniyor. 

OMV Samsun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş, Samsun’da inşa ettiği 896.69 MWm / 886.92 MWe lisans kapasitesine sahip doğal gaz kombine çevrim santralini 2013’te işletmeye almıştı.

Bilgin Enerji İcra Kurulu Başkanı Tolga Bilgin “Türkiye’nin en esnek ve verimli doğal gaz santrallerinden birine sahip bu şirketin satın alınması ile birlikte kurulu gücümüzü 1760 MW’a çıkartarak pazar payımızı artırmayı ve yenilenebilir enerji üretim portföyümüzü daha dengeli ve esnek bir hale getirmeyi planlıyoruz. Ülkemiz ekonomisinin gücüne ve geleceğine olan inancımız satın alma kararımızda etkili oldu” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Hakan Karaduman: 24 Haziran Türkiye için diriliş ve şahlanışa vesile olacak

Hakan Karaduman: 24 Haziran Türkiye için diriliş ve şahlanışa vesile olacak