25 Nisan 2019 Perşembe

ON BİRİNCİ KALKINMA PLANI KARADENİZ BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTISI SAMSUN'DA BAŞLADI

On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölge İstişare toplantısı Samsun'da başladı

Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölge İstişare toplantısı Samsun'da başladı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Samsun'da düzenlenen On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölge İstişare toplantısına katıldı.

04 Nisan 2018 Çarşamba 14:00 GÜNCEL

Samsun'da düzenlenen On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölge İstişare toplantısına katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2017 büyüme rakamlarına yönelik eleştirilere yanıt verdi.


Samsun Valisi Osman Kaymak'ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bölge illerinin valilerinin katıldığı On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölge İstişare toplantısında konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2017 büyüme rakamları ile ilgili yapılan hormonlu büyüme eleştirileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin G-20 ülkeleri arasında birinci, OECD ülkeleri arasında İrlanda'dan sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke olduğunu söyleyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, " Türkiye'nin 2017 yılında sağlıklı büyümediğini hatta hormonlu büyüdüğünü ifade edenlere en büyük cevap, Türkiye'nin yapmış olduğu ihracatın ve sağlamış olduğu yatırımların büyümeye katkısıdır" dedi.

Samsun'da düzenlenen On Birinci  Kalkınma Planı Karadeniz Bölge İstişare toplantısında konuşan Bakan Lütfi Elvan,  şunları dile getirdi.
 "2016 yılı sonlarında ve 2017 başlarında uluslararası organizasyonlar, birçok yerli ve yabancı basın mensupları gazeteciler ve yazarlar, özellikle yurt dışından Türkiye'nin ekonomik açıdan çöküşe doğru gittiğini ifade eden yazılar yazıyorlardı. Türkiye'nin yüzde 2 civarında büyüyebileceğini, daha faza büyüyemeyeceğini söyleyen kesimler vardı ama Türkiye olarak 2017 yılında G-20 ülkeleri arasında birinci sırada yer alarak en hızlı büyüyen ülke konumuna geldik. Bu büyümenin kompozisyonuna baktığımızda tarım ve sanayide, hizmetler sektöründe bir büyüme görüyoruz. Net ihracatımızın büyümeye pozitif katkı sağladığını görüyoruz. Yatırımlarımızın büyümemize önemli katkı sağladığını görüyoruz. Oldukça sağlıklı bir büyüme gerçekleştirdiğimizi ortaya koyuyoruz. Türkiye'nin 2017 yılında sağlıklı büyümediğini hatta hormonlu büyüdüğünü ifade edenlere en büyük cevap, Türkiye'nin yapmış olduğu ihracatın ve sağlamış olduğu yatırımların büyümeye katkısıdır. Diğer taraftan, 2017 yılı ihracat performansı açısından önemli bir yıl oldu. İhracatımızı 157 milyar doların üzerine çıkardık. 2018 yılında ihracattaki güçlü performansımız devam etti ve ilk çeyreğinde yüzde 9'luk artışla 160,4 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştık. Mali disiplin konusunda asla taviz vermedik ki bu konuda da çok değişik ifadeler kullanan kesimleri zaman zaman görüyoruz. Bütçe açığımızın milli gelire oranı, Orta Vadeli Programımızda 2017 yılı için yüzde 2 idi. Biz yüzde 1,5'lik bir performans gerçekleştirdik. Yani beklenenden 0,5 puan daha düşük bir bütçe açığını 2017 yılında gerçekleştirdik"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da AKS TV hükümet karşıtı Şeker Fabrikası mitingini canlı yayın yaptı

Samsun'da AKS TV hükümet karşıtı Şeker Fabrikası mitingini canlı yayın yaptı