19 Haziran 2019 Çarşamba

OSMAN GENÇ RAHVAN AT YARIŞLARINDA AT BİNDİ, YARIŞÇILARA TAŞ ÇIKARTTI

Osman Genç rahvan at yarışlarında at bindi, yarışçılara taş çıkarttı

Samsun Haber- Samsun'un Canik ilçe Belediyesi Başkanı Osman Genç, Asarcık ilçesinde katıldığı güreş festivalinde ata binerek rahvan atı yarışlarına katıldı.

26 Ağustos 2018 Pazar 14:46 GÜNCEL

Samsun'da Canik İlçe Belediye Başkanı Osman Genç, Asarcık ilçesinde düzenlenen Güreş Festivali ve Rahvan At Yarışları çerçevesinde gerçekleşen at yarışlarında at sürerek adeta yarışçılara taş çıkarttı.Samsun'un Asarcık ilçesinde düzenlenen Geleneksel Güreş Festivali ve Rahvan At Yarışları'na katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, festivale adeta damga vurdu. 

Yoğun katılımın yaşandığı ve renkli görüntülerin oluştuğu festivalde at binen Başkan Genç, yarışmalara destek verdi. Asarcık Kaymakamı Fatih İzmir ile Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz'un da izlediği yarışlarda Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in, bindiği atla yarışmacılara taş çıkartırcasına yarış güzergahından geçmesi seyirciler tarafından alkış aldı. 

ATA SPORUMUZ
Vatandaşların ilgisiyle karşılaşan Başkan Osman Genç, festivale katılan Asarcık halkının bayramını kutladı. Çocukluğunun atın üzerinde geçtiğini belirten Başkan Osman Genç, "Bilişim çağında olabiliriz, ancak at bizim ata sporumuzdur. Bu sporları ve geleneklerimizi yaşatmalıyız" dedi. Geleneksel şenliklerin şehrin birer değeri olduğunu belirten Başkan Osman Genç, bu şenlikleri kültürel birer tanıtım aracı olarak turizme kazandırmak istediklerini söyledi. 

ŞEHRİN KÜLTÜR POTANSİYELİ
Başkan Osman Genç, "Şenlikler yoluyla milli ve manevi değerler çerçevesinde nesiller arası tanışma, kaynaşma sağlanıyor. Kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimiz gelecek nesillere aktarılmaktır. Yüzyıllardır devam eden şenliklerimiz ve festivallerimiz şehrimiz için birer turizm değeridir. İlçelerimizin ve şehrimizin bu kültür turizm potansiyelini değerlendirerek, tanıtımını sağlamak ve bu değerleri gün yüzüne çıkararak turizme katkı sağlayacak şekilde genişletmek istiyoruz" diye konuştu.

ŞEHRİN RENGİNİ YANSITIYOR
Kültürel birer miras olan şenliklere şehrin renginin yansıdığını da belirten Başkan Osman Genç, "Biz yeni neslin inşasında milli ve manevi değerlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi çocuklarımıza tanıtmaya çalışıyoruz. Bunun için de bu tür şenlikler ve festivaller önemli birer araçtır. Biz bir yandan ilçemizin kültür ve turizm potansiyeli ile tanıtımını sağlarken, aynı zamanda değerlerimizin de çocuklarımız vasıtasıyla geleceğe aktarımını sağlamış olacağız. Kültürel miraslarımızın hem turizme kazandırılması, hem geleceğe aktarılması noktasında Canik Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapacağız. Bugün ata binerek hem bu yarışların yaşatılmasına hem de değerlerimizin geleceğe aktarılmasına katkı sağlamayı amaçladım" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Zihni Şahin: Samsun ilçeleri ile Millet Bahçeleri şehri olacak

Zihni Şahin: Samsun ilçeleri ile Millet Bahçeleri şehri olacak