27 Ocak 2022 Perşembe

OSMAN TEMİZ İLE İLGİLİ SAHTE BELGE İLE MAL ALIMI İDDİASINDA SAVCILIK KARARINI VERDİ

Osman Temiz ile ilgili sahte belge ile mal alımı iddiasında savcılık kararını verdi

Samsun'un Atakum İlçe Belediyesinde 31 Mart seçimleri öncesi sahte belge iddiası ile mal alımı yapıldığı iddiası ile hakkında suç duyurusu yapılan İmar İnşaat Şirketi Müdürü Osman Temiz ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı kararını verdi.

21 Aralık 2019 Cumartesi 11:56 GÜNCEL

Samsun'un Atakum ilçe Belediyesinde 31 Mart seçimleri öncesi İmar İnşaat Şirketi üzerinden sahte belge ile mal alınmış gibi gösterildiği iddiası ile şirket müdürü Osman Temiz hakkında yapılan suç duyurusunun neticesi belli oldu.


Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Atakum İmar İnşaat Şirketi Müdürü Osman Temiz hakkında seçim sonrası yapılan 'Satın alınmayan mal veya hizmetin alınmış gibi fatura edilmesi ve sahte belge düzenlenmesi' iddiası ile yapılan suç duyurusunu karara bağladı.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına Osman Temiz ve Gökhan Güler hakkında yapılan suç duyurusu ile ilgili verilen kararda, atılı suçlarla ilgili uzlaşma talebinin olması ve usulsüzlük cezasının bulunmaması nedeni ile kovuşturmaya yer olmadığı belirtilerek şu ifadeler yer aldı.

"Suç duyurusu yazısı üzerine atılı suçla ilgili olarak şüpheliler hakkında gerekli vergi incelemesinin yapılarak sonucundan bilgi verilmesi amacıyla Samsun Küçük ve Orta Ölçekli mükellefler Grup Başkanlığına müzakere yazıldığı, yazılan müzakkereye ilişkin olarak verilen cevabi yazıda yazı ekinde atılı suçun işlendiğini ortaya koyabilecek sabit delillerin bulunmaması nedeniyle bu aşamada şüpheliler hakkında vergi incelemesi yapılamayacağı ayrıca Atakum İmar İnşaat San. Tic. Ltd. Şirketi yetkilisi olan şüpheli Osman Temiz hakkında 2018 yılı hesap dönemi ile ilgili olarak vergi incelemesi yapıldığı vergi inceleme raporunda şüphelinin sahte belgeleri bilmeden kullandığı kanaattine varılarak, 2013 s. VUK 359/b md. gereğince herhangi bir işlem yapılmadığı belirtilerek C. Başsavcılığımızın vergi incelemesi yapılması yönündeki talebinin hıfz edilmesine karar verildiği, Samsun Küçük ve Orta ölçekli mükellefler Grup Başkanlığının 24.06.2019 tarih ve 2019/A-4374/1 sayılı vergi inceleme raporunun getirilerek yapılan incelemesinde hakkında inceleme yapılan Atakum İmar İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında kesilmesi gereken usulsüzlük cezasının olmadığı ve mükellef kurum temsilcisinin tarhiyat öncesi uzlaşma talep ettiği belirlendiğinin anlaşıldığı, atılı suçla ilgili olarak soruşturma ve kovuşturma yapılabilmesi için şüpheliler hakkında vergi incelemesinin yapılarak sonucunda atılı suçla ilgili olarak mütalaa düzenlenmesi gerektiği, Grup Başkanlığınca bu aşamada vergi incelemesi yapıldığı tarhiyat öncesi dönemde uzlaşma teklifi yapılmış olması ve kesilmesi gereken usulsüzlük cezasının olmaması nedeniyle ilgili kurum hakkında mütalaa düzenlenmemiş olduğu anlaşılmakla atılı suça ilgili olarak şüpheliler hakkında kamu adına kavuşturma yapılmasına yer olmadığına, Karardan birer suretin ifadesi alınmış şüpheliler ile müşteki vekiline tebliğine 5271 s. CMK 173 md. gereğince kararın müşteki vekiline tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde Samsun Sulh Ceza Hakimliğine itiraz kabil olmak üzere kamu adına karar verildi."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Parkomat kalkıyor işte yerine gelecek yeni sistem

Samsun'da Parkomat kalkıyor işte yerine gelecek yeni sistem