12 Nisan 2021 Pazartesi

ÖZÇELİK-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI YUNUS DEĞİRMENCİ O İDDİALARA TEK TEK YANIT VERDİ

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci o iddialara tek tek yanıt verdi

Samsun'da bulunan SAMPA Otomotiv'de yetki isteyen Özçelik-iş Sendikasının Genel Başkanı Yunus Değirmenci, 'SAMPA Otomotiv'de yetki tespiti isteyen sendika için şaşırtıcı iddialar' başlıklı haberimizde yer alan iddialara yanıt verdi.

17 Ağustos 2020 Pazartesi 14:38 GÜNCEL

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, kendisi ve sendika ile ilgili gündeme gelen iddialara tek tek yanıt verdi.


SAMPA Otomotiv'de sendikaya üye olduktan sonra işten çıkartıldığı gündeme gelen işçilerin ardından fabrikada yetki talebinde bulunan Özçelik-İş Sendikası ile ilgili kafa karıştıran ve işçileri sendikadan vazgeçirmeye yönelik olduğu düşünülen bazı iddialar ortaya atılmış, Samsun Kent Haber'de bu iddialara yer vererek sendikanın bu konulara açıklık getirmesini talep etmişti.

Dün yayınladığımız 'SAMPA Otomotiv'de yetki tespiti isteyen sendika için şaşırtıcı iddialar' başlıklı haber sonrası Genel Yayın Yönetmenimiz ve İnternet Medya Bilişim Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Haydar Öztürk ile irtibat kuran Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, söz konusu iddiaların farkında olduklarını ve kendilerine bu konuda açıklama yapmamız için fırsat tanıdığımız için teşekkür etti.

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, yaptığı açıklamada Samsun Kent Haber'e de SAMPA Otomotiv'de ki işçilerin sendikalaşma sürecine ve işten atılan işçilere verdiğimiz destekler nedeniyle de teşekkür etti.

Sorumlu yayıncılık gereği Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci'nin dün yayımladığımız 'SAMPA Otomotiv'de yetki tespiti isteyen sendika için şaşırtıcı iddialar' başlıklı haberde yer alan iddialara ilişkin yaptığı açıklamayı yorumsuz olarak olduğu gibi yayınlıyoruz.

"Gazeteniz İnternet sitesinde 16.08.2020 tarihinde "SAMPA OTOMOTİV'DE YETKİ TESPİTİ İSTEYEN SENDİKA İÇİN ŞAŞIRTICI İDDİALAR" başlığıyla yayınlanan haberde yer alan akla ziyan iddialar gerçeği yansıtmamakla birlikte, kamuoyunun ve özellikle bölgedeki üyelerimizin doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.  Haberde bahsi geçen Sendikamızın tüzel kişiliğine zarar verici ve kamuoyunu yanıltıcı yanlı ve kasıtlı ifadeleri içeren iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur. 

Bu kapsamda İskenderun Demir Çelik Fabrikasında kısa adı İSDEMİR'de 2013-2014-2015 ve 2016 yıllarında sendikamıza yönelik olarak İşveren destekli saldırılar neticesinde çalışanlar sendikasız bırakılmış, sendikamızın o dönemki Genel Başkanının akla hayale gelmeyen tavır ve davranışları dolayısıyla üyelerimiz gibi sendikamız da zor bir süreç içerisine çekilmiştir.  İSDEMİR'de büyük acıların yaşandığı olayların belli bir sürecinden sonra şimdiki genel başkanımız ve çalışma arkadaşları, olumsuz gidişata müdahale etmişler ve Sendikamızda yeni bir yönetim anlayışını hayata geçirmişlerdir. Bu çerçevede Genel Başkanımız ve Yönetimimiz samimi, güven verici, karşılıklı anlayışı önceleyen bir duruşu benimsemişler ve her konunun masa başında çözülebileceği konusunda işveren tarafını da ikna ederek müzakereye başlamışlardır.

Bu başlayan müzakerelerle birlikte İSDEMİR'de Toplu İş Sözleşmesi yetkisi alınmış, sendikamız, üyelerimiz ve işveren üçgeninde birlik beraberlik sağlanmıştır.  2017 yılı 3.çeyreğinde başlatılan bu müzakereler birlikte geriye dönük 2015 yılı için İSDEMİR'deki her bir üyemize ortalama 10 bin Türk Lirası fark alınmış, 2016 ve 2017 yılı için de o tarihteki enflasyon oranında ücret artışları yapılmıştır. Ayrıca yine bu zorlu müzakerelerde üyelerimizin bu üç yıl içinde yaşadığı sendikasızlık sürecinde maddi ve manevi yıpranmalar dikkate alınarak, sendika ve dayanışma aidatı resmi protokolle üyelerimizden değil üyelerimiz adına İşveren tarafından bir protokolle kayıt altına alınarak temin edilmiştir. Bu protokole ise İşveren adına dönemin İSDEMİR Genel Müdürü Toker Özcan ve dönemin Genel Müdür Yardımcısı Hasan Durgun, Sendikamız adına Genel Başkanımız Yunus Değirmenci ve Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun, taraflar olarak imza atmışlardır. Böylelikle hem üyelerimizin alacakları hem de sendikamızın aidat alacağı, İşveren tarafından 2018 Ocak ayının 5-6.günlerinde resmi olarak banka üzerinden ödenmiştir.

Bu ödemenin resmi ödeme giriş banka makbuzu, hem işverenin ödediğine dair hem de sendikamızın kayıtlarında mevcuttur. Dolayısıyla toplu iş sözleşmesi yapılmadan sendikamızın sendika aidatı aldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Yalan ve iftiradan ibarettir. . Yine haberde yer alan 2018 yılı için yapılan toplu iş sözleşmesinde enflasyonun yüzde 12 olmasına rağmen sendikamızın yüzde 8 zam aldığı iddiası akılla açıklanacak bir durum değildir. Ülkemiz ekonomisinin lokomotiflerinden İSDEMİR'de böyle bir toplu iş sözleşme düzenini bilmeden ortaya atılmış iddiaların iftira niteliği taşıdığı açıktır.  

Öte yandan Sendikamız İSDEMİR'de 2018 yılından itibaren 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalamıştır ve ücret zammı uygulaması 6’şar aylık dilimler halinde uygulamaya geçirilmiştir. 2018 yılının başında açıklanan yıllık enflasyon yüzde 12, altı aylıkta ise yüzde 5 civarında iken, Sendikamız üyelerimizin geriye dönük 3 yıllık bütün kayıplarını telafi ettikten sonra, 2018 yılının birinci altıncı ayı için yüzde 8, geriye kalan diğer 6'şar ayların bir kısmında enflasyon bir kısmında da enflasyon artı 1 oranında ücret zammı anlaşmaya varmıştır.

Bugünlerde toplu iş sözleşme sürecinin son dönemine girdiğimiz İSDEMİR'de yeni dönem toplu iş sözleşmesinin hazırlıklarını da sendikamız üyeleriyle şubesiyle Genel merkeziyle yapmaya başlamıştır. Hayatlarında sendikal başarısı olmayan ve son zamanlarda sendikamızın büyümesinden, teşkilatlarıyla bütünleşmesinden rahatsız olan ve her bölgede yaptığımız örgütlenmelerdeki başarımıza gölge düşürmek isteyen şer odaklarının ortaya attığı çirkin iddialar hiçbir kişi ve kurumda karşılık bulmamakla birlikte yalan ve iftiralardan beslenen bu kişilerin asıl amacının emek tarafını ve emek örgütü olan sendikamızı büyütmek olmadığı, sendikamızdan kesilen kaynaklarına yeniden kavuşmak amacıyla yapıldığı da ortadadır. Ancak bilinmelidir ki bu sendika ve kaynakları bu ruhları ile bedenleri dahi ellerinde olmayan bu kişiliksizlere terk edilmeyecek kadar emin ellerdedir. Her bir sendikamız neferi de o anlayışa prim vermeyecektir.

Kaldı ki iş bu karalama ve yalan beyan içinde olan bu kişiler hakkında birden fazla cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuş, bir kısmı ceza almış bir kısım şikayetlerimizle ilgili iddianame hazırlanmış, bir kısmı ile ilgili davalar açılmıştır. Özetle iftira ve karalamaları da yargıdan gerekli cevapları almış, almaya da devam etmektedir. Kaldı ki her şart ve koşulda yalan ve iftira sahipleri gerekli dersi ve cevapları alacaklardır. 
Üstelik Özçelik-İş Sendikasından ayrıldıktan sonra sendikamıza hiç emeği geçmediği halde audi marka makam arabalarına binenlerin, emek ve alınteri harcamadığı halde maaş almaya devam edenlerin bu haksız kazanç ve imkanları ellerinden alınınca, tayfalarına aktardıkları hortumların kesilmesiyle birlikte, üyeleri için yılda 150 bin kilometre yol yapan, görevini koltuklarda oturmadan sahada ve işletmelerde geçiren Genel Başkan ve yöneticilerin 'lüks arabaya biniyorlar, yüksek maaşlar alıyorlar' diye sendikamızı, kamuoyunda metal işçilerinin sendikamıza umut bağladığı bir dönemde yıpratmaya yönelik açıklamalarının art niyetli ve samimiyetsiz olduğu daha önce yaptığımız açıklamalarla da kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Özçelik-İş Sendikası bugün de yarın da kurulları ve ana tüzüğü çerçevesinde yönetilir, üyelerine, kurullarına daha da önemlisi büyük Genel kurullarına karşı sorumluluğu bulunmaktadır. 

Bu açıklamalar ışığında Maddi ve manevi kazanımlarını üyelerinin ve teşkilatının hizmetine sunmaya devam edecek olan Sendikamız, üyelerimiz için her şeyin en iyisini ve en kalitelisini hayata geçirmeyi sürdürecektir. Bu minvalde Samsun ilimizde sendikamız kapısını kurtuluş reçetesi olarak görerek örgütlenme ve sendikal faaliyetleri başlatan yiğit üyelerimizin kafalarını karıştıracaklarını zannedenlere diyoruz ki; gönül ve kalp gözü kör olan hesap sahipleri, sizin emek hareketine vereceğiniz tek şey yalanlardır, yalanlarınızla gittiğiniz yerde kalmanızda fayda var, aksi halde daha fazla konuşup yazarsak üye ve teşkilatlarımızın, emek dünyasının yüzüne bakamazsınız!

Son olarak, Sampa işçisinin örgütlenmesine Samsun Kent Haber olarak verdiğiniz destek için teşekkür ediyor, Özçelik-İş Sendikası olarak, başta Sampa Otomotiv’de işçi örgütlenmesinde sendikamıza başarı dilediğinde bulunduğunuz için şükranlarımızı sunarız."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Adamın dibi

17 Ağustos 2020 Pazartesi 21:04

Sizin aleyhinizde sallayanlar işyerlerinin örgütlenmesini istemeyen kişiler başkanım. Anca karalama yapar bu işverenler. Örgütlenmek isteyenin aklını karıştırıp neşter vurmak isterler. Oyunlara gelmeyin işçi kardeşim, kesinlikle örgütlenin... Sendikadan kimseye zarar gelmez aksine faydası olur.... İşçinin alın teriyle kimse oynamasın. İşçi herzaman hakkını ister. İşçinin hiç bir zaman fazlada gözü yok... Emekçi kardeşlerime selam olsun.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti Samsun İl Başkanlığı, Hasan Uzunlar'ı kesin ihraç istemi ile disipline sevk etti

AK Parti Samsun İl Başkanlığı, Hasan Uzunlar'ı kesin ihraç istemi ile disipline sevk etti