18 Ocak 2021 Pazartesi

SAMÇEP BAKANLIĞIN BİYOKÜTLE SANTRALİ RAPORUNUN ISMARLAMA OLDUĞUNU AÇIKLADI

SAMÇEP bakanlığın biyokütle santrali raporunun ısmarlama olduğunu açıkladı

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan raporu, Samsun Çevre Platformu ısmarlama rapor olarak değerlendirdi.

25 Ekim 2019 Cuma 15:35 GÜNCEL

Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kamuoyuna açıklanan raporuna tepki gösterdi.


SAMÇEP Başkanı Mehmet Özdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili hazırladığı raporun ısmarlama olduğunu ve hiç bir bilimsel inceleme ve değerlendirmeyi içermediğini söyledi.

Samsun Valiliğinin geçtiğimiz günlerde açıkladığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili raporuna tepki gösteren SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, "Bu ısmarlama rapor, Çarşamba Biyokütle Sanrali hakkında açılmış davaları etkilemeye dönüktür. Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı (BES) ile Mangal ve Nargile Kömürü Üretim Tesisi hakkında AKP’nin Çevreden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Çiğdem Karaslan tarafından Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin Ve Denetim Genel Müdürlüğüne hazırlattırılan rapor hiç bir bilimsel incleme ve değerlendirme içermiyor. Söz konusu tesisler için para karşılığı hazırlatılan proje tanıtım dosyalarından kopyala yapıştır şeklinde hazırlandığı görülüyor. Bu rapor için Ankara’dan ekip gönderme masrafına değmezmiş, harcanan kamusal kaynaklarımıza yazık olmuştur." dedi.

SAMÇEP Sözcüsü Özdag, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi. "AKP tarafından ısmarlama hazırlatılan bu rapaor “nitelikli tarım alanı” olarak
tescillenmiş ovanın ortasında birbirne 2-3 km mesafede bu kirletici tesisler için açılmış ve açılacak olan davaları etkilemeye dönük hazırlandığı izlenimini vermekten öte bir anlam taşımamaktadır. Ismarlama Rapor ÇED Yönetmeliğinin teferruat olduğunu ortaya koymuştur.  Bu rapor bile birbirne komşu sözkonusu iki tesiste güne toplam 730 ton atığın yakılacağı gerçeğini bir kez daha bütün çıplaklığı ile kamuoyuna hatırlatılıyor. Tesislere kabul edilecek atıkların neler olacağı 5346 sayılı kanunun 3. Maddesinin 9. Fıkrasında açıkça belirtilmiştir, biz sadece “kentsek atık” kısmını hatırlatmakla yetinelim. Kime Ne Lazımsa ÇED Yönetmeliği Ona Göre Uygulanmış! Bu ısmarlama rapor bile ÇED yönetmeliğinin Samsun Valiliğince nasıl keyfi yorumladığını gözler önüne sermiştir. Şöyleki; Tesislerin yakacağı yakıt miktarı kriterine göre değerlendirmede mangal ve nargile kömürü tesisindeki günlük 100 ton altı yakıt miktarı dikkate alınarak “ÇED gerekli değildir” derken aynı kriterde ele alınması gereken Çarşamba BES’in günlük 630 tonluk yakıt miktarını görmezden gelinmiştir. Ayrıca Çarşamba BES’in kurulduktan sonra ilk fırsatta 3 kata kadar kapasite artırımı yapılmasının önü şimdiden açılmıştır.  Başka bir ifadeyle bu ısmarlama rapor ile; nitelikli tarım alanları üzerine kurulması istenen kirletici tesilere her halükarda izin verilebilmesi için ÇED yönetmeliğinin hangi maddesi uygusa o madde kapsamına sokularak projelerin kitabına uydurulduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bu raporu ile sadece Çarşamba Ovası ve halkının sağlığı tehlikeye atılmakla kalmayıp bu ülkenin sorgulayan akıllarıyla da dalga geçilmiştir. Yağma Yok, Çarşamaba Halkı var, SAMÇEP var. Yağma yok, toprağına ve ovasına derin köklerle bağlı Çarşamba Halkı sahip çıkacaktır. SAMÇEP olarak bilimsel bilgilerle halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. 26 Ekim Cumartesi günü Ankara’da “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma Dur De”mitinginde Çarşamba Ovasının isyanını bütün Türkiye’ye duyuracağız."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ömerler iş takipçiliği peşinde koşanlar değildi! Bize yeni Ömerler lazım..

Ömerler iş takipçiliği peşinde koşanlar değildi! Bize yeni Ömerler lazım..