17 Temmuz 2019 Çarşamba

SAMÇEP CANİK BELEDİYESİ'NİN MEŞE TESİSLERİNDE YAPTIĞI ÇALIŞMAYA TEPKİ GÖSTERDİ

SAMÇEP Canik Belediyesi'nin Meşe Tesislerinde yaptığı çalışmaya tepki gösterdi

Samsun Çevre Plaftormu, Canik Belediyesi'nin Meşe Tesisleri olarak bilinen ormanlık alanda yapılan beton çalışmasına "Ciğerlerimize beton dökülüyor" diyerek tepki gösterdi.

20 Kasım 2017 Pazartesi 18:50 GÜNCEL

Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP) tarafından yapılan açıklamada, Canik Belediyesi'nin orman vasfı taşıyan Meşe Tesislerinde yürüttüğü çalışmalara tepki gösterildi. 


SAMÇEP tarafından yapılan açıklamada, Canik Belediyesi tarafından Meşe Tesislerinde spor ve yürüyüş alanı çalışmasının ormanlık alana beton dökülerek başlatıldığına dikkat çekildi.

Canik Belediyesi'nin Meşe Tesislerinde yürüttüğü çalışmanın doğal yaşamı katlettiğini ileri süren SAMÇEP açıklamasında şu görüşlere yer verildi.

KENTİN CİĞERLERİNE BETON DÖKÜLÜYOR

"Samsun kentinin doğası ve yaşam alanları yok edililmeye devam ediyor. Canik Belediyesi sorumluluğunda olan, mülkiyeti Orman İşletmesine ait ve Meşe Tesisleri olarak bilinen ormanlık alanda, 20 Kasım 2017 Salı günü sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşan bilgilere göre beton çalışması yapıldığı bilgisini aldık. Maalesef bilgiler doğru, yerinde gördük ve fotoğrafladık; kentimizin akçiğerlerine beton dökülüyor. Canik Belediyesinin mesire alanı düzenlemesi gerekçesi ile Orman İşletmesinden ve ilgili kurum ve kurluşlardan izin alarak yapıldığı söylenen, sözde spor ve yüryüş alanı olarak sürdürülen çalışmalarla Meşe Tesisleri bölgesinde betonlaşma ile beraber hem doğal yaşam hem ve orman florası geri dönülmeyecek şekilde yok ediliyor"ÇALIŞMA BİRAN ÖNCE DURDURULMALI

"Sahada yaptığımız tespitlere göre; orman alanına beton dökülerek yapılan yürüyüş yollarının ve sosyal tesis alanlarının üzerleri ahşap kaplanmaktadır. Böylece hem beton dökerken. Hem de ahşap kaplarken doğa tahribatının katmerlendiğini tespit ettik. Yapılan beton dökme işlemi en hafif şekliyle toprağın mühürlenmesidir. Hergün atan doğa ve yaşam alalarımıza saldırının en pervasız şekli gözlerimizin önünde sereyan ediyor. Göz göre göre ciğerlerimize beton dökülüyor. Meşe Orman Park olarak adlandırılan proje, sahada ormanın ve doğal hayatın katledilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Meşe Tesilerine sadece 200 m uzaklıktaki Orman İşletme Müdürlüğüne bizzat uğrayarak konu hakkında bilgi almak istedik. Beton çalışmalarının sürdüğünü sanki bizden duymuşlar iznenimi aldık. Orman İşletme Müdürlüğü, kamu mülkü olan ve korumakla yükümlü olduğu bu alana beton dökme çalışmalarını derhal durdurmalıdır. Samsun Kentinin akciğerlerine beton dökerek katleden Canik Belediyesini kınıyoruz ve henüz beton dökülmeyen ancak çizimlerle beton döküleceği belirtilen alanların korunmasını rica ediyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Havza ilçesinde sıcak su havuzunda kalp krizi geçiren adam öldü

Samsun'un Havza ilçesinde sıcak su havuzunda kalp krizi geçiren adam öldü