20 Ekim 2020 Salı

SAMÇEP ŞAHİN DAĞLARINDA ONBİNLERCE AĞACIN KESİLDİĞİNİ AÇIKLADI

SAMÇEP Şahin Dağlarında onbinlerce ağacın kesildiğini açıkladı

Samsun Çevre Platformu üyeleri, altın arama çalışmaları nedeniyle orman katliamının yaşandığı gündeme gelen Şahin Dağlarına giderek inceleme yaptı. İnceleme sonrası yapılan açıklamada Şahin Dağlarında onbinlerce ağacın kesildiği açıklandı.

02 Haziran 2020 Salı 23:06 GÜNCEL

Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP) üyeleri altın arama çalışmaları sebebiyle orman katliamının yaşandığı gündeme gelene Şahin Dağlarına giderek inceleme yaptı.


Kanadalı firma tarafından alanda Şahin Dağlarında altın arama çalışması yapılacağı bu kapsamda ormanlık bölgede sondajlar açıldığı gündeme gelirken Samsun Çevre Platformu Başkanı Mehmet Özdağ ve beraberinde ki platformu üyeleri Şahin Dağlarında inceleme yaptı.

Samsun'un Kavak ile Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağlarında altın arama çalışması nedeniyle ağaçların kesildiği gündeme gelmişti. SAMÇEP ise konunun gündeme gelmesi ile birlikte bölgeye giderek inceleme yaptı.

Şahin Dağlarında yapılan incelemede altın arama çalışmaları öncesi bölgede açılan sondajlar ve yol açma çalışmaları nedeniyle on binlerce ağacın kesildiğinin tespit edildiğini duyuran SAMÇEP, bölgede ki izlenimlerini şu ifadelerle paylaştı.
"SAMÇEP ve Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı ile birlikte Şahin Dağları'nda inceleme ve değerlendirme yapıldı. Kavak Atayurt Mahallesinden Şahin dağlarına çıkan güzergahta yeni yollar açılmıştır. Açılan yolların üzerinde TÜPRAG Madencilik Firmasına ait olduğunu bilinen pek çok sondaj noktası için özellikle kayın ağaçlarının yoğun olduğu bölümlerde ağaç kesimi ve tesfiye çalışmaları yapıldığı görülmüştür. Sondaj noktalarının konumlarına bakıldığında, yol çalışmasının sanki TÜPRAG Madenciliğin sondaj noktalarına yol açılması gibi bir izlenim oluşmuştur. Açılan yolların genişliği, uzunluğu ve sondaj noktalarının durumuna bakıldığında daha şimdiden Şahin Dağları'nda on binlerce ağaç kesildiği anlaşılmaktadır. SAMÇEP ve Şahin Dağlarını Koruma Derneği birlikte TÜPRAG' ı kovana kadar çalışmalarımız sürdüreceğiz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da maske var sosyal mesafe yok! Çiftlik caddesinde tedirgin eden kalabalık

Samsun'da maske var sosyal mesafe yok! Çiftlik caddesinde tedirgin eden kalabalık