25 Eylül 2021 Cumartesi

SAMPA OTOMOTİV ÇIKARTILAN İŞÇİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI!

SAMPA Otomotiv çıkartılan işçilerle ilgili açıklama yaptı!

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan SAMPA Otomotiv, çıkartılan işçiler ile birlikte fabrikada kaç çalışanda Korona Virüs vakası görüldüğünü açıkladı.

30 Temmuz 2020 Perşembe 16:16 GÜNCEL

Samsun'da faaliyet gösteren SAMPA Otomotiv'den çıkartılan 60 işçi ve fabrikada kaç çalışanda Covid-19 vakasına rastlandığı ile ilgili açıklama yapıldı.


SAMPA Otomotiv'de 60 işçinin sendikalı oldukları gerekçesi ile pandemi sürecinde işten çıkartıldıkları iddiası gündeme gelmiş, bu konu ise yerel ve yaygın haber sitelerinde gündem olmuştu. Çıkartılan 60 işçi ile ilgili Sözcü Gazetesinde de haberler yer alırken, SAMPA Otomotiv konuyla ilgili SÖZCÜ Gazetesine açıklama verdi.

SAMPA İnsan Kaynakları Direktörü Kerem Ozan, Sözcü Gazetesine yaptığı açıklamada işçilerin sendikalı olduğu için işten çıkarılmadığını dile getirdi.

SAMPA Otomotiv İnsan Kaynakları Direktörü Kerem Ozan, yaptığı açıklamada pandemi süresince şirkette 27 vaka görüldüğünü belirterek, “Hiçbir çalışanımızı sendika üyeliği sebebiyle işten çıkarmadık ve böyle bir düşüncemiz de asla olmadı. 2019 sonundan bugüne, pandemi döneminde 710 yeni çalışanımızla yüzde 40 büyüyerek 2 bin 386 kişiye ulaştık. Sene sonunda 2019’a göre istihdam oranımızı yüzde 60 artırmış olmayı hedefliyoruz” dedi.

Pandemi döneminde alınan tedbirlere sıkı bir şekilde uyduklarını ifade eden Kerem Ozan, İş Sağlığı ve Güvenliği ekipleri tarafından mart ayından bugüne kadar 382 tutanak tutulduğunu açıklayarak, “Maalesef disiplin yönetmeliğine uymayan 60 çalışanımızı, iş güvenliğini tehlikeye düşürmek ve iş güvenliği kurallarını ihlal etmek nedenleri ile defalarca uyardıktan sonra, pandemi nedeni ile işten çıkarma durumunda kaldık. Bu kararı da diğer çalışanlarımızı ve ailelerini korumak için aldık” şeklinde konuştu.

Disiplin yönetmeliğindeki maddeleri de açıklayan Kerem Ozan, işçilerin İş Kanununun 25’inci maddesindeki “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevi kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi ve işçinin kendi isteğiyle veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, iş yerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri 30 günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması” nedeniyle işçilerin iş akitlerinin fesih edildiğini belirtti.

SAMPA OTOMOTİV'İN HUKUK MÜŞAVİRİ AÇIKLAMA YAPTI
Öte yandan SAMPA Otomotiv'in Hukuk Müşaviri Av. Gökhan Deniz, çıkartılan işçilerle ilgili yayınladığımız haberler üzerine bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamayı yorumsuz ve olduğu gibi yayımlıyoruz.

Sayın Yetkili,  Yayın kuruluşunuzun, Samsun Kent Haber şirketinize ait “samsunkenthaber.com” isimli internet sitesi üzerinden, 28.07.2020 tarihinde servis edilen haber içeriğinde müvekkil Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. hakkında doğru olmayan bilgiler paylaşıldığı tespit edilmiştir. Yayın kuruluşunuz tarafından, müvekkil şirket hakkında işçilerin sendikaya üye olması sebebiyle işten çıkarıldığı haberi tamamen asılsız ve mesnetsiz olup gerçeği yansıtmamaktadır.   
               
Müvekkil Sampa Otomotiv , hiçbir çalışanını sendika üyeliği sebebiyle işten çıkarmamış ve böyle bir düşüncesi asla olmamıştır. Müvekkil şirket 2019 yılı sonundan bugüne, pandemi döneminde %40 büyüyerek 710 yeni çalışan ile 2386 çalışan sayısına ulaşmıştır. Ayrıca 2020 yılı sonuna kadar 2019 yılına kıyasla istihdam oranını %60 artırmayı hedeflemektedir.       
                 
Müvekkil Sampa Otomotiv, Mart ayından itibaren, TC. Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın genelgeleri doğrultusunda aldığı sıkı önlemler ile birlikte üretim çalışma faaliyetlerine devam etmiştir. Müvekkil şirkette pandemi başından beri toplam 27 pozitif vaka olmuş, ancak hızlı karantina uygulamaları ile önlemlerini maksimum seviyeye çıkarmıştır. Müvekkil şirket, çalışanlarının ve ailelerin sağlığını en üst seviyede korumak için İş Sağlığı ve Güvenliği ekibi ile sürekli sahada gözlem yapmış ve Mart ayından bugüne pandemi kurallarına uymayanlar hakkında toplam 382 adet tutanak tutulmuştur. 
                 
Tüm bunlara rağmen, feshin son çare olduğu ilkesini de göz ardı edilmeden, şirket Disiplin Yönetmeliğine uymayan 60 çalışan, işin güvenliğini tehlikeye düşürmek ve iş güvenliği kurallarını ihlal etmek nedeni ile, defalarca uyarıldıktan sonra pandemi tehlikesi düşünülerek işten çıkartılmak durumunda kalmıştır. Müvekkil şirket bu kararı , diğer çalışanlarını ve ailelerini korumak için almıştır. 
                
Müvekkil şirket tüm çalışanlarına tebliğ ettiği disiplin yönetmeliğinin ilgili maddeleri gereğince işlem yapmıştır. 
6.9: “İşyeri, iş sağlığı ve güvenliği kurulunun koyduğu ve açıkça duyurulmuş olan kurallara riayet etmemek” 
6.10: “Çalışılan işin özelliğine göre verilmiş bulunan koruyucu malzemeleri kullanmamak.” 
6.11: “Çalıştığı kısımda açıkça duyurulmuş olan işletme ve emniyet kurallarına uymamak” 
 Müvekkil şirket disiplin yönetmeliği ihlal eden çalışanlarını defalarca uyarmış ancak sonuç alınamayınca 4857 sayılı İş Kanunu‘nun 25/II/ı ve 25/II/h maddeleri uyarınca fesih yapılmıştır.
h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi. 
 ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.

Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. pandemi döneminde kısa çalışma ödeneğinden faydalanmayıp, çalışanlarını ücretsiz izne göndermemiş, hatta istihdamı arttırarak çalışanlarından aldığı güçle zor günlerin üstesinden gelmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda müvekkil şirket, pandemi döneminde, çalışanlarının maaşlarını gününden önce tam ve eksiksiz olarak yatırmıştır.
                    
Ayrıca müvekkil Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. tarafından COVID-19 salgınına karşı şimdiye kadar alınan tedbirler aşağıda sıralanmıştır. 
• El dezenfektanları, üretim dahil tüm alanlara hızla temin edilerek yerleştirilmiştir.
• Üretim, ofisler, yemekhaneler, depolar ve servisleri özel dezenfektanlarla sürekli dezenfekte edilmiştir.
• Riskli sağlık gurubunda yer alan; kronik hastalığı olan, hamile ve 65 yaş üzeri çalışanlar tespit edilerek evlerine gönderilmiştir.
• Yemekhanelerde çatal, kaşık ve bıçaklar kağıt paketlerde servis edilecek şekilde düzenlenmiş, yemek saatleri uzatılarak maksimum emniyet mesafesi uygulanmaya başlamıştır.
• Ateş ölçerlerle ofis ya da depo ve üretim alanlarına giren çalışanların ve ziyaretçilerin ateşleri düzenli olarak ölçülmüştür. 
• Şüpheli durumlar halinde, kişiler derhal işyeri hekimi nezaretinde hastaneye yönlendirilmiştir.
• Tüm çalışanların yurt içi ve yurt dışı seyahatleri durdurulmuştur. Seyahat durdurma kararı alındığı esnada, yurtdışında olan ya da birincil derece yakını yurtdışından gelen çalışanların 14 gün evlerinde karantina altında kalmaları sağlanmıştır.
• Şirket binalarına ziyaretçi kabulleri sınırlanmış, yurt dışından hiçbir şekilde ziyaretçi kabul etmeme kararı uygulanmıştır.
• Çalışanlara işe başlarken bir maske ve mola saatinde bir maske olmak üzere günde iki maske, şirket tarafından verilerek kullanılması takip edilmiştir. 
• İşlerini evden takip edebilme imkânı olan çalışanların uzaktan çalışması organize edilmiştir.
• Çalışanların vardiya düzenlemesiyle servis doluluk oranları yarı yarıya azaltılmıştır.
Netice olarak yukarıda belirtilen bilgiler ışığında müvekkil Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. kurumsallık bilincini kazanmış, istihdamı ve büyümeyi hedefleyen ve bu hedeflerini
çalışanlarından aldığı güç ile uygulayan bir şirkettir. Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş aynı kurumsallık kültürü, strateji ve çalışanlarının bağlılıkları ile 2023 hedeflerine adım adım ilerleyecektir. Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.  30/07/2020
SAMPA OTOMOTİV SAN. ve TİC. A.Ş.
Hukuk Müşaviri
Av. Gökhan DENİZ

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Ellibes

30 Temmuz 2020 Perşembe 21:30

Sizin hic Allah korkunuz colugunuz cocugunuz yokmu hicmi korkmazsiniz bu insanlarin ahini almaktan bu aciklamayi yapan kisiye sesleniyorum. Nasil bi vicdan var sende parayi heryerde kazanirsin ilk once insan ol. Insanlari sozlu bile uyarmadan 5 dakika icinde gecmis tarihlere gore tutanaklar tutulup izinli adama tutanak tutmayacak kadar bu isten anlamiyosunuz. Turk insanina yakisir gibi mert ol delikanli ol git istifa et. Ben bu zulume ortak olamam de. Seni vicdaninla birakiyorum.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

SAMPA Otomotiv'de sendika üyesi 60 işçiden sonra 40 kişi daha işten çıkartıldı

SAMPA Otomotiv'de sendika üyesi 60 işçiden sonra 40 kişi daha işten çıkartıldı